39. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterime Açılıyor 1 – Berlin Alexanderplatz

39. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterime Açılıyor

İKSV tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenecek 39. İstanbul Film Festivali, programından 15 filmlik bir seçkiyle 15-29 Mayıs tarihlerinde çevrimiçi gösterime açılıyor.

1984’ten bu yana her yıl Nisan ayında gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali, COVID-19 salgınından dolayı yıl içerisinde ileri bir tarihe ertelenmişti. Festival, bir ilke imza atarak 39’uncu yılında festival programı için Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden özenle seçtiği 15 filmin Türkiye prömiyerlerini 15-29 Mayıs tarihleri arasında filmonline.iksv.org adresi üzerinden erişime açıyor.

39. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterime Açılıyor 2 – 5 is the perfect number

Türkçe altyazılı olarak gösterilen ve yalnızca Türkiye’den erişilebilen filmlerin biletleri de yine filmonline.iksv.org üzerinden alınabiliyor. Web sitesinde her gün bir film erişime açılıyor ve her film erişime açıldıktan sonraki 5 gün boyunca izlenebiliyor. Seyircilerin bir filmi başlattıktan sonra izleyebilecekleri süre toplam 30 saat.

Festival biletleri, 14 Mayıs Perşembe 10.30’dan itibaren satışta. İzleyiciler, filmlere teker teker bilet alabileceği gibi toplu film paketi satın alarak 15 filmin tamamını daha avantajlı bir fiyatla da izleyebilecek. Tek bir filmin bileti 9 TL’den satışa sunulurken, 99 TL tutarındaki 15 filmlik kombine bilet ise sadece 14-20 Mayıs arasında satın alınabilecek. Lale Kart üyeleri ise biletlerini her zaman olduğu gibi %25’e varan indirimle alabiliyor.

Festivalin Çevrimiçi Gösterilecek Filmleri

Berlin Alexanderplatz

Burhan Qurbani / Almanya, Hollanda, Fransa, Kanada
15.05.2020’den itibaren

Fassbinder’in klasikleşen 1980 yapımı TV dizisinin ardından, Alfred Doblin’in aynı adlı romanının Berlinale’de Altın Ayı için yarışan yeni uyarlaması, 1929 yılı Weimar Cumhuriyeti’nin olaylarını günümüz Berlin’ine aktarıyor ve Gine-Bissau göçmeni bir genci Berlin’in suç dünyasında izliyor.

20 Yaşında Öleceksin / You Will Die at Twenty

Amjad Abu Alala / Sudan, Fransa, Mısır, Almanya, Norveç, Katar
16.05.2020’den itibaren

Sudanlı yönetmen Amjad Abu Alala’nın görsel dilinin olgunluğuyla festivallerde bolca övgü alan ilk uzun metrajlı filmi bir kehanetin insanların kaderini nasıl etkileyebileceğini gösteriyor. Dünyadan izole, yaşamın kendi inançları ve gelenekleri doğrultusunda sürdüğü bir Sudan köyünde geçen film, Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film, Amiens ve El Gouna Film Festivallerinde En İyi Film ödüllerini kazandı.

Hizmetkârlar / Servants

Ivan Ostrochovský / Slovakya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda
17.05.2020’den itibaren

Siyah-beyaz eşsiz görüntüleriyle öne çıkan Hizmetkârlar, Soğuk Savaş döneminde Çekoslovakya’da geçiyor ve komünist rejimin işbirliğine zorladığı ilahiyat öğrencisi iki gencin çıkmazlarına odaklanıyor.

Daha Büyük Bir Dünya / Un monde plus grand / A Bigger World

Fabienne Berthaud / Fransa, Belçika
18.05.2020’den itibaren

Fransız sinemasının popüler oyuncu-yazar-yönetmenlerinden Fabienne Berthaud’nun yeni projesi, müzikolog ve şaman uzmanı Corine Sombrun’un kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı bir kitaba dayanıyor.

5 Kusursuz Sayıdır / 5 è il numero perfetto / 5 is the perfect number

Igort / İtalya, Belçika, Fransa
19.05.2020’den itibaren

Arkasında bir çizgi roman olan bu hareketli gangster filmi, Napoli’nin suç dünyasını özenle tasarlanmış estetize bir kara film atmosferinde anlatıyor. Filmin yönetmeni ise, filmi kendi çizgi romanından uyarlayan çizer İtalyan Igort. Başrolde ise Tony Servillo harikalar yaratıyor.

Söz Senettir / Es gilt das gesprochene Wort / I was, I am, I will be

İlker Çatak / Almanya, Fransa
20.05.2020’den itibaren

Almanya’dan yaz tatili için Türkiye’ye gelen, kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çiftin üç kişilik bir oyuna dönüşen maceralarını gözler önüne seren film ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsıyor. Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini 2018’de festivalde izlediğimiz İlker Çatak’ın bu yeni filmi, Münih Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı.

Davacı / Litigante

Franco Lolli / Kolombiya, Fransa
21.05.2020’den itibaren

Kolombiya sinemasının gelecek vadeden yönetmenlerinden Franco Lolli, Chicago Film Festivali’nde Yeni Yönetmenler Bölümü’nde En İyi Film Ödülü kazanan filminde tek başına çocuklarını yetiştirmeye çalışırken bir yandan hasta annesine zaman ayıran ve işyerindeki skandallarla mücadele eden bir kadının yaşamına bizi ortak ediyor.

Deniz Mavileşene Dek Yüzmek / Swimming Out Till the Sea Turns Blue

Jia Zhang-ke / Çin
22.05.2020’den itibaren

Dünya sinemasının en önemli isimlerinden Jia Zhang-ke’nin belgeseli farklı kuşaklardan Çinli edebiyatçılarla yapılan röportajlar aracılığıyla hem bu yazarlara hem de ülkenin edebi kültürüne dair muhteşem anekdotlar barındırıyor. Türkiye’de de çok sevilen Yu Hua gibi pek çok yazarın anlatıları şiirsel, eşsiz bir deneyim ortaya çıkarırken günümüz Çin’inin özgün bir portresini çiziyor.

Kız Kardeşim / Schwesterlein / My LittleSister

Stéphanie Chuat, Véronique Reymond / İsviçre
23.05.2020’den itibaren

Şubat ayında Berlinale’de Altın Ayı için yarışan Kız Kardeşim’de Berlinli saygın tiyatro kumpanyası Schaubühne çıkışlı Nina Hoss, LarsEidinger ve Thomas Ostermeier rol alıyor.

Lillian

Andreas Horvath / Avusturya
24.05.2020’den itibaren

Gerçek bir hikâyeden esinlenen ve Minsk, Trieste, Gijon, Hayfa gibi birçok festivalde ödül kazanan, duru dili ve başrol oyuncusunun performansıyla dikkat çeken Lillian, ABD’den Rusya’ya yürüyerek geçmeye çabalayan bir genç kadını izliyor.

Söğüt / Vrba / Willow

Milcho Manchevski / Kuzey Makedonya, Macaristan, Belçika
25.05.2020’den itibaren

Çocuk sahibi olmak isteyen üç kadının kahramanı olduğu üç farklı hikâye anlatan ve gözalıcı görüntü yönetimiyle dikkat çeken Söğüt, Yağmurdan Önce ile tanıdığımız Manchevski’nin en iyi filmlerinden biri olarak övülüyor.

1982

Oualid Mouaness / Lübnan, Fransa, ABD, Norveç, Katar
26.05.2020’den itibaren

Bu yıl Lübnan’ı Oscar yarışında temsil eden 1982 bizi ülke tarihindeki en büyük kırılmalardan birinin yaşandığı yıla götürüyor ve iki çocuğun gözünden toplumu gözlemliyor. Filmin başrollerinden birini Nadine Labaki üstleniyor. Film El Gouna, Montpellier, Toronto Film Festivallerinde ödül kazandı.

Walchensee Forever

Janna Ji Wonders / Almanya
27.05.2020’den itibaren

Yönetmen Janna Ji Wonders, Berlinale’de Perspektif Bölümü’nde En İyi Film ödülünü kazanan ve hem eleştirmenler hem de izleyicilerden büyük beğeni toplayan son belgeselinde ailesinin her biri kendi yolunu çizmiş kadınlarının hikâyesini anlatıyor.

Martin Eden

PietroMarcello / İtalya, Fransa, Almanya
28.05.2020’den itibaren

Jack London’ın en sevilen romanlarından Martin Eden’i Fransız Yeni Dalgası ve 1970’lerin Amerikan sinemasından esinlenerek 20. yüzyılın ortalarında Napoli’ye taşıyan film, sinemada en özgün ve başarılı edebiyat uyarlamalardan biri olarak Venedik’te En İyi Erkek Oyuncu, Toronto’da Platform Ödülü, Sevilla’da En İyi Film Ödülü kazandı.

Küçük Kız / Petite Fille / Little Girl

Sébastien Lifshitz / Fransa
29.05.2020’den itibaren

Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Küçük Kız, bir çocuğun dilediği gibi olma arzusunu, toplumun tepkilerini ve ailesinin tüm fobik saldırılara karşı dirayetli duruşunu tarafsız bir dille anlatıyor.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir