39. İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi

Bu yıl 10-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivalde Ulusal Kısa Film Yarışması filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri açıklandı.

İstanbul Film Festivali tarafından kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla yapılan Ulusal Kısa Film Yarışması için başvuru süreci 24 Ocak’ta tamamlandı. Yarışmanın jürisi ise bu yıl kısa film yönetmenleri Konstantina Kotzamani ile Gökalp Gönen ve oyuncu Boran Kuzum’dan oluşuyor.

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi 1 – Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi 2020

Jürinin seçeceği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 5.000 TL ile ödüllendirilecek. Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi de yarışmadaki bir filme ödül verecek.

Kotzamani’nin tüm kısa filmleri özel bir bölümle festivalde

Festivalde bu yıl Yunanistan’ın yükselen yıldızı Konstantina Kotzamani’nin tüm kısa filmleri toplu bir gösterimle izleyiciyle buluşacak.

Filmlerinde sevgi ve rüyalar gibi ilkel temaları, gizem ve yaşamın içindeki gerçekdışılığı işleyen Kotzamani’nin kısa filmleri Cannes, Venedik, Berlin, Locarno gibi saygın festivallerde dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi ve birçok ödül kazandı.

  • Electric Swan (2019)
  • Limbo (2016)
  • Yellow Fieber (2015)
  • Washingtonia (2014)
  • Morning Prayers (2013)
  • Arundel (2012)

Ulusal Kısa Film Yarışmasında yer alan filmler

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer alacak filmler Berrak Çolak, Osman Nail Doğan ve Aslı Ildır’dan oluşan Ulusal Kısa Film Danışma Kurulu tarafından belirleniyor. Danışma kurulunun belirlediği filmler 39. İstanbul Film Festivali’nin 17 Mart 2020’de yapılacak basın toplantısında açıklanacak.

Ulusal Kısa Film Yarışma Jürisi

Konstantina Kotzamani

Yunanistan’da doğdu ve büyüdü. Eczacılık öğrenimini tamamladıktan sonra Selanik Üniversitesi Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Kotzamani’nin kısa filmleri Cannes, Venedik, Berlin, Locarno gibi saygın festivallerde dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi ve birçok ödül kazandı. İki kez Helen Sinema Akademisi’nin verdiği En İyi Kısa Film Ödülü’nü kazandı ve iki kez Avrupa Sinema Akademisi Ödülleri’nde aday gösterildi. BAFICI, Festival du Nouveau Cinema Montreal, Vilnius gibi festivallerde kısa filmlerinin toplu gösterimleri yapıldı, birçok kısa film festivalinde jüri üyeliği yaptı. Festivalde bu yıl Kotzamani’nin tüm kısa filmleri toplu olarak gösterilecek.

Gökalp Gönen

1989’da Hatay’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnteraktif Medya Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Kısa canlandırma filmleri Güveç (2010) ve Lumen Forest (2013) sonrasında yönettiği Altın Vuruş (2015) birçok festivalde gösterildi ve birçok ödülün sahibi oldu. Avarya (2019) 38. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü’nü kazandı. Bağımsız animatör ve yönetmen olarak İstanbul’da çalışmalarına devam etmektedir.

Boran Kuzum

1992’de Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenimine devam ederken Tuba Altın’ın yönettiği Aşka Dokunmak (2012) ve Bir Adam Yaratmak (2014) adlı kısa filmlerde rol aldı. 2015’te Analar ve Anneler adlı TV dizisinde izleyici karşısına çıktı. Ardından Muhteşem Yüzyıl Kösem’de “Sultan Mustafa”, uluslararası üne kavuştuğu Vatanım Sensin’de “Leon”, Şahin Tepesi’nde “Efe” rollerini üstlendi; ilk Türk Netflix orijinal dizisi Hakan: Muhafız’da (2019) rol aldı. 2018’de E! Entertainment anketinde “En İyi Uluslararası Aktör” seçildi. 2017’de Onur Ünlü’nün yönettiği Cingöz Recai, 2020’de Caner Özyurtlu’nun yönettiği Biz Böyleyiz filmlerinde rol aldı. 2017-2018 sezonunda Martı oyununda sahneye çıktı.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir