4DX deneyimi Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 ile başladı! 1 – s 95a60488b3f98cac13fba1d42853418c729575c3 scaled

4DX deneyimi Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 ile başladı!

25 Kasım 2015

Ev sinema sistemlerinin gelişmesinden sonra sinema salonları seyirciyi kendilerine çekmek için farklı yollar aramaya devam ediyor. Imax ve 3D çılgınlığı yavaş yavaş sönmeye yüz tutmuşken yeni bir teknolojinin duyurusu yapıldı.

s-95a60488b3f98cac13fba1d42853418c729575c3

CJ 4DPLEX tarafından geliştirilen 4DX teknolojisi, uzun metrajlı filmlere yönelik dünyanın ilk 4D teknolojisi tabanlı sineması olarak dikkat çekmesiyle birlikte; hareket, titreşim, su, rüzgar, aydınlatma, koku ve diğer unsurları kullanarak sinema izleyicisini gerçek anlamda filme dahil eden bir deneyim sunuyor. 4DX’in Türkiye’de seyirci ile buluşacağı ilk sinema ise; İstanbul’da yer alan ve Mars Cinema Group’un en fazla salonuna ve koltuk sayısına sahip sineması Cinemaximum Marmara Forum.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 ile dün lansmanına katıldığımız 4DX teknolojisi aslında uzun zamandır özellikle eğlence parklarında, 7D gibi garip isimlendirmelerle ve özel filmlerle karşımıza çıkan eğlenceyi vizyon filmlerine uyarlıyor.

s-0f77bbe7daeb24fb52e8a3cc525548b91da5e2ca

3D görüntünün yanında, koltuğunuz kamera açısına göre inip kalkarken, filme göre ışık oyunları, titreşimler, duman efektleri ve en ilginci de kokular ile filmi yaşamamız sağlanıyor. Tabii ki bu demek değil ki üç saatlik film boyunca sürekli sallanıp dumana boğulacaksınız. Efektler gerekli yerlerde, gerektiği kadar kullanılmaya çalışılmış.

Açılış için Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 iyi bir seçim olmuş mu tartışılır. Genç seyirciyi hedef alması bakımından belki de yerinde bir seçim, ancak filmdeki aksiyon dozu serinin önceki filmlerine göre çok düşük. Uzun süre Alaycı Kuşumuzu oku atarken bile göremiyoruz, sadece yanında bir eşya gibi yayını taşıyor.

mockingjay-part-2-trailer-1137x758

İki üç sahne dışında neredeyse aksiyonu mumla arıyoruz, ikinci yarı film bir süre hızlansa da finale doğru iyice hikaye çöküyor. Filmin son 20 dakikada üç kere final yaptığını söyleyebilirim. Tam bitti derken birden yeni bir sahne başlıyor ve ilgi giderek düşüyor. Kitabı toparlamak için senaryo biraz aceleye gelmiş gibi bir görüntü var.

Ancak özellikle tünellerdeki ve şehirdeki son savaşı gösteren sahnelerde 4DX’in eğlencesini sonuna kadar yaşıyorsunuz. Tüm o patlamalar ve koşuşturmalar arasında kendinizi kaybetmeniz olası.

4DX özellikle genç seyirciyi hedef alan bir sistem. Gençler farklı teknolojilere her zaman daha açık ve denemeye hevesli oluyor. Bu yüzden de 4DX’e sahip salonların özellikle çizgi roman ve aksiyon filmlerinde ilk bileti tükenen salonlardan olacağını öngörebiliriz.

Ben de yolda olan yeni Marvel filmlerinin ve Star Wars Force Awakens gibi gişe canavarlarının bu teknolojiye uyarlanıp uyarlanmayacağını merakla bekliyorum.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Neon Demon 5 Ağustos'ta Sinemalarda! 2 – The Neon Demon 01

The Neon Demon 5 Ağustos’ta Sinemalarda!

Drive filmiyle büyük bir hayran kitlesi yaratan sansasyonel yönetmen Nicolas
Cadılar Bayramı Öldürür Filminden Kamera Arkası Video 3 – Halloween Kills Cadilar Bayrami Oldurur 1

Cadılar Bayramı Öldürür Filminden Kamera Arkası Video

David Gordon Green’in yönettiği Halloween Kills / Cadılar Bayramı Öldürür