5. Kadın Yönetmenler Festivali 27 Şubat’ta Başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, yönetmen Gülten Taranç’ın direktörlüğünde, Kadın Yönetmenler Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, 27 Şubat’ta Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan açılış programıyla başlıyor.

Bu yıl Yönetmen Başarı Ödülü İran’ın ünlü yönetmenlerinden Nergis Abyar’a, Akademi Başarı Ödülü ise Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Burcu Dabak’a açılışta takdim edilecek.

27 Şubat-8 Mart 2022 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde 28 ülkeden 98 film yarışma ve gösterim programında yer alıyor. Filmler İzmir Institut Français de Turquie ve Tire’ de sinemaseverlerle buluşacak.

Bazı bölümleri çevrimiçi etkinlikler şeklinde de düzenlenecek olan 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde Altın Makara için yarışacak filmlere ödül olarak dünyadaki pek çok festivale filmleri ile katılabilmeleri için ücretsiz başvuru kodları ödül töreninde takdim edilecek. Bu yıl teması “sınırlar” olan festival, sınırları aşmaya devam ediyor!

Dünyada Kadın Sineması Paneli

Dünyada Kadın Sineması adlı panel sunumu 4 Mart Cuma günü saat 14:00’de çevrimiçi olarak University of East Anglia’dan Prof. Eylem Atakav’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek. Aynı gün saat 17:15’te İzmir Institut Français de Turquie’da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla film gösterimi ve yönetmenlerle söyleşi programı yer alacak.

Altın Makara sahiplerini Tire’de bulacak!

28 ülkeden 98 film gösterimiyle 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali 27 Şubat-8 Mart tarihleri arasında İzmir’de ve çevrimiçi olarak tüm Türkiye’de gerçekleşecek. 46 filmin uluslararası, 62 filmin ise Türkiye prömiyerine ev sahipliğini yapacak olan festivalin yarışma filmleri, 28 Şubat-5 Mart tarihleri arasında İzmir Institut Français de Turquie’da izleyici ile buluşacak.

Yönetmenlerin çevrimiçi ve fiziki olarak soru cevap etkinliğine katılacağı festivalin seçkisinde yer alan pek çok film, kadinyonetmenlerfestivali.com.tr adresinden izlenebilecek.

6-7-8 Mart tarihlerinde Tire’de Tire Belediyesi’nin ev sahipliğinde ulusal yarışma filmlerinin gösterimi ve kapanış töreni gerçekleştirilecek.

5. Kadın Yönetmenler Festivali 27 Şubat’ta Başlıyor 1 – 5 Kadin Yonetmenler Festivali afis

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir