5. Kadın Yönetmenler Festivali Başvuruları Başladı 1 – Kadin Yonetmenler Festivali

5. Kadın Yönetmenler Festivali Başvuruları Başladı

14 Kasım 2021

Kadın Yönetmenler Derneği’nin düzenlediği 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali için başvurular başladı. Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi olarak üç etapta gerçekleşen festival bu yıl 27 Şubat- 5 Mart 2022 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek. Her yıl temalarına yeni bir bölüm ekleyen festivalin bu yıl ki teması “Sınırlar”.

Ulusal ve uluslararası olarak gerçekleşecek olan yarışma filmlerinde tema aranmayacak, kadın bakış açısını yansıtan tüm özgün filmler yarışma bölümüne kabul edilecektir. Kadın yönetmenlerin ilk filmlerinin yer aldığı “İlkler Unutulmaz”, güçlü kadın karakterlerin anlatıldığı “Süper Kahramanlık” ve içinde umut teması olan filmler “Hayaller” tema kategorileri bu yıl da devam edecek. Uzun metraj, belgesel, kısa film, deneysel kategorilerinde gerçekleşecek ulusal ve uluslararası yarışma ve gösterim filmleri için son başvuru tarihi 31 Aralık 2021.

5. Kadın Yönetmenler Festivali Başvuruları Başladı 2 – 5 Kadin Yonetmenler Festivali basvuru

Geçtiğimiz yıl ödül alan yönetmenler, bu yıl jüri üyeliği yapacak. 2018 yılından beri festivalin direktörlüğünü üstlenen Gülten Taranç; “Çevrimiçi olmamız duyumumuzu ve izlenmemizi çok fazlasıyla artırdı. Birçok şehirden ve ülkeden izleyiciye ulaştık. 12 bin izlenme sayısına ulaşmamız fiziksel bir festivalde mümkün değildi. 5. yılımızı yapacak olmaktan dolayı çok umutlu ve mutluyuz. Bu dönemde patates üretmek bile çok zorken, bağımsız sinema yapan herkesin her zamankinden daha çok desteğe ihtiyacı var. Kadın sinema emekçilerine alan açmak için yerel yönetimlerden ve büyük şirketlerden daha fazla destek bekliyoruz. Filmlerde, televizyonda ve medyada ne kadar çok doğru kadın temsili izlersek, ne kadar az şiddet görürsek daha sağlıklı, bilinçli ve duyarlı nesiller yetişecektir. Bu yüzden Kadın Yönetmenler Derneği olarak kadın yönetmenlerin sayılarının artmasının bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Festivalimizi büyük emek, fedakârlık ve umutla düzenlemeye devam ediyoruz” sözlerini kaydetti.

Başvuruların açıldığı ilk haftada 22 ülkeden başvuru geldi.

5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, kadın yönetmenlerin filmlerini bekliyor!

Başvuru için: filmfreeway.com/iwffturkey

Web Sitesi: kadinyonetmenlerfestivali.com.tr

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

8. Boğaziçi Film Festivali Ekim Ayında Düzenlenecek 3 – 7 Boğaziçi Film Festivali ödül töreni 2

8. Boğaziçi Film Festivali Ekim Ayında Düzenlenecek

Bu yıl Ekim ayında düzenlenecek 8. Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal
Documentarist 11. İstanbul Belgesel Günleri 4 – Ghost Hunting

Documentarist 11. İstanbul Belgesel Günleri

9-14 Haziran'da gerçekleşecek Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, bu sene Filistin