58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 1 – 58 Antalya Altin Portakal Film Festivali odul toreni

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

10 Ekim 2021

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenlenen kapanış ve ödül töreninin ardından sona erdi. Altın Portakal’ın En İyi Filmi, Ferit Karahan’ın yönettiği Okul Tıraşı oldu! Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törenle sona erdi.

Şevval Sam ve Yekta Kopan’ın sunduğu Halk TV ekranlarından canlı yayınlanan geceye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, Antalya protokol üyelerinin yanı sıra Emin Alper, Ahmet Sesigürgil, Ayfer Tunç, Gaye Su Akyol, Hazal Kaya, Muhammet Uzuner, Senem Tüzen, Öykü Karayel, Tunç Şahin, Didem Pekün, Pelin Esmer, Pınar Öğünç, Demet Evgar, Şerif Sezer, Derya Alabora, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Nihal Yalçın, Ekin Koç, Hare Sürel, Ushan Çakır, Tamer Karadağlı, Erkan Petekkaya, Kerem Fırtına, Birol Güven gibi sinema dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptığı konuşmada; “Salgının gölgesinde ve yaşadığımız yangın felaketinin hüznüyle hazırlandığımız festivalimiz, bize yine umut ve güç verdi. Altın Portakalımızın taşıdığı miras ve sinemamızın ışığı bir kez daha hem Antalya’mızı hem de ülkemizi aydınlattı. Kıymetli sanatçılarımızla ve sinemaseverlerle buluşmak hepimize moral verdi. Yaralarımızı sarmamıza, güzellikleri çoğaltmamıza ve yarınlara umutla bakmamıza vesile olan festivalimizde unutulmaz anlara birlikte imza atmanın mutluluğunu yaşadık. Bu mutluluğu hep birlikte yaşatmaya devam edeceğiz. Bugün Altın Portakalımız 58. kez sanatçılarımızın ellerinde yükselecek. Ödül alacak sanatçıları tebrik ediyorum,” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise; “Ülkemizin en önemli kültür ve sanat organizasyonlarından biri olan Uluslararası Antalya Film Festivali’nde sizler bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti belirterek sözlerime başlamak istiyorum. Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ veciz ifadesinden ilhamla toplumumuzun bu hayat damarını beslemek en büyük yükümlülüğümüzdür. Köklü bir medeniyetin varisleri olarak anlatacak daha çok güzel ve çok güçlü hikayelerimiz var. Bunları siz çok değerli sinema sanatçılarımızın engin hayal gücü sanatsal becerileriyle gerçekleştireceğimize tüm kalbimle inanıyorum,” dedi.

En İyi Film Okul Tıraşı

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 film, 14 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı. Senarist, yönetmen, yapımcı ve akademisyen Emin Alper’in başkanlık ettiği, görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil, yazar, senarist Ayfer Tunç, şarkıcı Gaye Su Akyol, oyuncu Hazal Kaya, yönetmen, eğitmen ve oyuncu Muhammet Uzuner ile yönetmen ve senarist Senem Tüzen’den oluşan jüri, Ferit Karahan’ın Okul Tıraşı adlı filmini En İyi Film seçti. Ödülü açıklayan Emin Alper, gerekçelerini şöyle açıkladı: “Çocukların şiddetle tektipleştirildiği bir sistemi etkileyici ve inandırıcı bir eleştiriyle ortaya koyması, hikayesinde meselesini ajitasyondan uzak durarak ama son derece net ve berrak biçimde işlemesi ve başarılı oyunculukları nedeniyle Okul Tıraşı filmine ödülü veriyoruz.”

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 2 – En Iyi Film Okul Tirasi

Ferit Karahan yönetmenliğindeki Okul Tıraşı, En İyi Film ödülünün yanı sıra Ferit Karahan ve Gülistan Acet’e En İyi Senaryo, Sercan Sezgin, Ferit Karahan ve Hayedeh Safiyari’ye En İyi Kurgu ödüllerini de kazandırdı.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Selman Nacar yönetmenliğindeki İki Şafak Arasında filmi layık görülürken, Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nü Emre Kayiş imzalı Anadolu Leoparı aldı.

Tayfun Pirselimoğlu “En İyi Yönetmen”

Kerr filmiyle Tayfun Pirselimoğlu, En İyi Yönetmen ödülünü aldı. Jüri, yaptığı açıklamada ödülün gerekçesini şöyle açıkladı: “Korku ve tedirginlik üreten, distopik bir atmosfer kurmaktaki başarısı, görüntü ve sanat yönetimi arasında ustaca yakaladığı uyum ve sinemasal araçları etkileyici ve özenli kullanımı nedeniyle.”

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 3 – Tayfun Pirselimoglu En Iyi Yonetmen

Tayfun Pirselimoğlu, Kerr filmiyle Ali Özel, Leyla Yılmaz ve Vuslat Saraçoğlu’ndan oluşan jüri tarafından FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü’ne de layık görüldü. Filmin müziklerine imza atan Nikos Kypourgos, En İyi Müzik ödülünü kazandı.

Nihal Yalçın “En İyi Kadın Oyuncu”

En İyi Kadın Oyuncu ödülü Zuhal filmindeki rolüyle Nihal Yalçın’a, En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise Kafes filmindeki performansıyla Tarhan Karagöz’e verildi.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 4 – En Iyi Kadin Oyuncu Nihal Yalcin

Özgür Eken, Bağlılık Hasan filmiyle En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü alırken, Billur Turan Anadolu Leoparı filmiyle En İyi Sanat Yönetmeni ödülünü kazandı.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü, Kafes filmiyle Özay Fecht ve İki Şafak Arasında filmindeki performansıyla Nezaket Erden arasında paylaştırılırken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ise İki Şafak Arasında filmiyle Erdem Şenocak’a verildi.

Sinema yazarları Ayla Kanbur, Okan Arpaç ve Suzan Demir’den oluşan SİYAD En İyi Film Ödülü ise Necip Çağhan Özdemir’in yönettiği Bembeyaz filmine verildi.

Cahide Sonku Ödülü; Ezgi Baltaş ve Feride Çiçekoğlu’na!

Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak ve Türkiye sinema sektöründeki kadın temsili ile görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla verilen 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nün bu seneki kazananları, İki Şafak Arasında filminin cast direktörü Ezgi Baltaş ve yardımcı yapımcı Feride Çiçekoğlu oldu.

En İyi Belgesel “Her Şey Dahil”

9 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın Didem Pekün, Pelin Esmer ve Pınar Öğünç’ten oluşan jürisi, “Merkezine aldığı karakterleri derinleştirerek özgünleşen, çalışma acısını, eşitlik arayışını, anlam sorgulayışını kahramanlarının dünyasından taşırarak bir insanlık meselesi haline getiren ve incelikli diliyle bizi etkileyen bir film var,” diyerek En İyi Belgesel Film ödülünü Volkan Üce’nin Her Şey Dahil filmine verdi.

Jüri Özel Ödülü ise “İyi belgesel filmler cesaretten doğar. Muhafazakâr bir toplumda bekar bir anne olmak başlı başına zor; bu serüveni kendisini bir özne yaparak içtenlikle anlatan yönetmen daha da büyük bir cesaret örneği gösteriyor,” gerekçesiyle Aslı Akdağ’ın Bekleyiş filmine verildi.

Jüri üyeleri ödülleri açıklamadan önce etkilendikleri bir filmi de övgüye değer bulduklarını belirterek şöyle devam ettiler: “Almanya’ya ilk giden işçi kafilesinde tek başına bir kadının göçle parçalanıp sonra buluşan ailesinin hikayesi bu. Bulanıklaşan bir hafızanın dehlizlerinde acı ve tatlı bir yolculuğa bizi de dahil ettiği için Acı ve Tatlı… Didem Şahin…”

“Siz Biraz Uzak Kaldınız” En İyi Kısa Film

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise toplam 12 kısa film yarıştı. Onur Saylak, Öykü Karayel ve Tunç Şahin tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Elif Refiğ’in yönettiği Siz Biraz Uzak Kaldınız, “Anlatısının her dönemecinde seyircinin beklentisini kıran, karakterlerinin kimlik ve değer olgularını sorgulayan hikayesini yetkin ve etkili bir sinema diliyle anlatması” gerekçesiyle En İyi Kısa Film seçildi.

Jüri Özel Ödülü’nü “Güçlü oyuncu yönetimine sahip olan, etkileyici ve özgün bir görsel dünya kuran, yaptığı cesur sinemasal tercihlerle yeni bir dil arayışının altından ustalıkla kalktığı” gerekçesiyle Ali Tansu Turhan’ın İkinci Gece adlı filmi kazandı.

Jüri üyeleri ayrıca, “Karakterinin zihninde çıktığı yolculuğa kamerasıyla bizleri de eşlik ettiren, soyut ve özgün anlatısıyla izleyende güçlü bir duygu bıraktığı” gerekçesiyle Musab Tekin yönetmenliğindeki Rewşen filmini de övgüye değer bulduklarını belirttiler.

Uluslararası Yarışma’nın En İyisi Libertad

10 filmin yarıştığı, Polonyalı yönetmen Dorota Kędzierzawska’nın başkanlık ettiği Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın, Filistinli oyuncu Ali Suliman; İsveçli gazeteci, film eleştirmeni Eva af Geijerstam; Fransız yapımcı Guillaume de Seille ve Bulgar oyuncu Margita Gosheva’dan oluşan jürisi, Clara Roguet’in Libertad adlı filmini En İyi Film seçti. Jüri ödülü açıklarken yaptığı açıklamada; “En İyi Film ödülü gençlerin olduğu kadar yaşlıların da sorunlarını etkileyici nüanslarla aktaran bir filme gidiyor. Bu büyüme hikayesi aynı zamanda oyuncularının güçlü performansından destek alıyor. Ödülün sahibi Clara Roquet’nin filmi Libertad,” dedi.

Jüri, En İyi Yönetmen ödülünü “kadınlık durumunun farklı yüzlerini derinlikli ve incelikli bir biçimde perdeye yansıttığı, sinemasal sadeliği ve becerisi nedeniyle” Aurora filminin yönetmeni Paz Fabrega’ya verdi.

En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Aile / The Fam filmindeki performansıyla Claudia Grob aldı. Jüri ödülü açıklarken yaptığı konuşmada; “En İyi Kadın Oyuncu son derece içten bir performans sergiliyor ve bunu bütün film boyunca ağırbaşlı biçimde sürdürüyor. Canlandırdığı karakterin duygusal karmaşasını derinlikli bir şekilde yansıttığı için ödül Aile filmindeki rolüyle Claudio Grob’a gidiyor,” dedi.

En İyi Erkek Oyuncu ödülüne ise Titanik’i Seyretmek İstemeyen Kör Adam / The Blind Man Who Did Not Want To See Titanic filmiyle Petri Poikolainen layık görüldü. Jüri yaptığı açıklamada; “En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi bizlere etkileyici bir oyunculuk dersi veriyor. Yönetmen ile oyuncu arasındaki kusursuz bağ sayesinde, seyirci olarak bizler de, engelli bir karakterin yolculuğunu canlı bir şekilde deneyimliyoruz,” dedi.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

 • Jüri Özel Ödülü: İkinci Gece (Ali Tansu Turhan)
 • En İyi Kısa Film: Siz Biraz Uzak Kaldınız (Elif Refiğ)

Ulusal Belgesel Film Yarışması

 • Jüri Özel Ödülü: Bekleyiş (Aslı Akdağ)
 • En İyi Belgesel Film: Her Şey Dahil (Volkan Üce)

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

 • En İyi Uluslararası Film: Libertad (Clara Roquet)
 • En İyi Yönetmen: Paz Fabrega (Aurora)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Claudia Grob (Aile / The Fam)
 • En İyi Erkek Oyuncu: Petri Poikolainen (Titanik’i Seyretmek İstemeyen Kör Adam / The Blind Man Who Did Not Want To See Titanic)

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

 • En İyi Film: Okul Tıraşı (Ferit Karahan)
 • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: İki Şafak Arasında (Burak Çevik, Diloy Gülün, Selman Nacar)
 • Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Anadolu Leoparı (Emre Kayiş)
 • En İyi Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu (Kerr)
 • Cahide Sonku Ödülü: Ezgi Baltaş, Feride Çiçekoğlu
 • En İyi Senaryo: Ferit Karahan, Gülistan Acet (Okul Tıraşı)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Nihal Yalçın (Zuhal)
 • En İyi Erkek Oyuncu: Tarhan Karagöz (Kafes)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken (Bağlılık Hasan)
 • En İyi Müzik: Nikos Kypourgos (Kerr)
 • En İyi Kurgu: Sercan Sezgin, Ferit Karahan, Hayedeh Safiyari (Okul Tıraşı)
 • En İyi Sanat Yönetmeni: Billur Turan (Anadolu Leoparı)
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nezaket Erden (İki Şafak Arasında), Özay Fecht (Kafes)
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erdem Şenocak (İki Şafak Arasında)
 • SİYAD En İyi Film Ödülü: Bembeyaz (Necip Çağhan Özdemir)
 • Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Tayfun Pirselimoğlu (Kerr)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

3. Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali Jürisi Açıklandı 5 – Shortfilmmaking4651

3. Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali Jürisi Açıklandı

Bu yıl 12-14 Aralık tarihlerinde üçüncüsü gerçekleşecek olan Uşak Kanatlı

24. Ankara Film Festivali’ne Başvurular Başladı

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 24. Ankara Film