59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 1 – 59 Antalya Altin Portakal Film Festivali Oduller

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

Altın Portakal’ın en iyi filmi, Özcan Alper’in yönettiği Karanlık Gece oldu! Emin Alper imzalı Kurak Günler geceden En iyi Yönetmen ödülü dahil 9 ödülle ayrıldı.

Nefise Karatay ve Yekta Kopan’ın sunduğu, Halk TV ekranlarından canlı yayınlanan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğini yaptığı geceye; CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek , CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, Antalya protokol üyeleri, jüri üyeleri Yeşim Ustaoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Azra Deniz Okyay, Harun Tekin, Nurgül Yeşilçay, Uğur İçbak, Anamaria Marinca, Nikolaj Nikitin, Valdimar Jóhannsson, Ezgi Mola, Melikşah Altuntaş, Nazlı Elif Durlu, Ceylan Özgün Özçelik, Hilmi Etikan, Elif Ergezen, Görkem Yeltan, Feyzi Tuna, İsmail Güneş, Murat Erşahin, Olkan Özyurt, Uğur Vardan’ın yanı sıra Mustafa Alabora, Aybüke Pusat, Melisa Sözen, Gülsen Tuncer, Nilüfer Aydan, Ayşenil Şamlıoğlu, İpek Bilgin, Ayşe Erbulak, Abdurrahman Keskiner, Engin Ayça, Tarık Papuçcuoğlu, Nurcan Eren, Şerif Gören, Tayfun Pirselimoğlu, Serdar Orçin, Melike Demirağ, Serap Aksoy, Salih Güney, Biket İlhan, Tolga Karaçelik, Serpil Tamur, Ayçin İnci, Elif İnci gibi sinema ve televizyon dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptığı konuşmada; “Geleneksel kortejimizle başlayan festivalimizin coşkusu güzel şehrimizden güzel ülkemize dalga dalga yayıldı. Sanatçılarımızla, yurtiçi ve yurtdışından gelen yüzlerce konuğumuzla hemşerilerimizle birlikte çok güzel bir hafta geçirdik. Sokaklarda buluştuk, salonları sinema aşkıyla doldurduk. Sanatla iyileştik, çoğaldık, sevgiyle kucaklaştık. İyi ki varsın Altın Portakal. İyi ki varsın sinema. Yaşadığımız her gün aldığımız kararların ne kadar doğru olduğunu gördük. Çünkü Türk sineması olmadan, sanatçılarımız olmadan Altın Portakal olamaz, o kendi değerleriyle güzeldir, kendi değerleri ile anlamlı. Onun için bir tarihtir, yaşı yarım asrı geçen bir çınardır, o özüyle bir dünya markasıdır. Ülkemizin uluslararası alandaki gurur kaynağıdır. 59 yıllık tarihiyle bizi kucaklayan Altın Portakal bugün bir kez daha sanatçılarımızın emeklerini taçlandıracak. Şimdiden ödül alacak tüm sanatçılarımızı yürekten kutluyorum,” dedi.

En İyi Film Karanlık Gece

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 film yarıştı. Jüri başkanlığını yönetmen-yapımcı-senarist Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği, oyuncu-yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen-senarist Azra Deniz Okyay, müzisyen Harun Tekin, oyuncu Nurgül Yeşilçay ve görüntü yönetmeni Uğur İçbak’tan oluşan, ani gelişen iş programı nedeniyle şair Haydar Ergülen’in ayrılmak zorunda kaldığı jüri, yönetmenliği Özcan Alper’e, yapımcılığı Soner Alper, Necati Akpınar, Ersin Çelik ve Bülent Makar’a ait Karanlık Gece filmini En İyi Film seçti.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 2 – En iyi film Ozcan Alper karanlik gece

Karanlık Gece, En İyi Film ödülünün yanı sıra Murat Uyurkulak ve Özcan Alper’e En İyi Senaryo ödülünü kazandırdı.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nün sahibi Ayna Ayna

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Belmin Söylemez’in yönettiği, Haşmet Topaloğlu’nun yapımcısı olduğu Ayna Ayna filmi layık görüldü. Ayna Ayna filmindeki performansıyla da Laçin Ceylan, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü Kar ve Ayı filmine verildi!

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 3 – En Iyi Ilk Film Kar ve Ayi Selcen Ergun

Behlül Dal En İyi İlk Film ödülünü Selcen Ergun’un yönettiği, Nefes Polat’ın yapımcısı olduğu Kar ve Ayı aldı. Merve Dizdar, filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Kurak Günler filmi geceden 9 ödülle ayrıldı!

En İyi Yönetmen ödülüne Kurak Günler filmiyle Emin Alper layık görüldü. En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise Kurak Günler filminin başrol oyuncularından Selahattin Paşalı ve LCV (Lütfen Cevap Veriniz) filmindeki performansıyla Cem Yiğit Üzümoğlu arasında paylaştırıldı.

Kurak Günler filmiyle Christos Karamanis En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü kazanırken, filmin müziklerine imza atan Stefan Will En İyi Müzik ödülüne layık görüldü. Erol Babaoğlu Kurak Günler filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Özcan Vardar ve Eytan İpeker, Kurak Günler filminin kurgusuyla En İyi Kurgu ödülüne layık görülürken, Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak ve Türkiye sinema sektöründeki kadın temsili ile görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla verilen 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nün bu seneki kazananı, Kurak Günler filminin yardımcı yapımcılarından Çiğdem Mater oldu.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 4 – Emin Alper

Emin Alper, Kurak Günler filmiyle, Feyzi Tuna, Görkem Yeltan ve İsmail Güneş’ten oluşan jüri tarafından, bu yıl usta yönetmen Erden Kıral anısına verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülüne de layık görüldü.

Sinema yazarları Murat Erşahin, Olkan Özyurt ve Uğur Vardan’dan oluşan jürinin, bu yıl sinema yazarı Murat Özer anısına verdikleri SİYAD En İyi Film Ödülü ise Emin Alper’in yönettiği Kurak Günler filmine verildi.

Meral Efe Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven, Kaan Müjdeci imzalı Iguana Tokyo filmiyle En İyi Sanat Yönetmeni ödülüne layık görüldüler.

En İyi Belgesel Kim Mihri

10 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın Ceylan Özgün Özçelik, Elif Ergezen ve Hilmi Etikan’dan oluşan jürisi, En İyi Belgesel Film ödülünü Berna Gençalp’in yönettiği Kim Mihri filmine verdi.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 5 – Ulusal belgesel juri ozel odulu Ekin Ikbal Idil Akkus

Jüri Özel Ödülü ise Ekin İlbağ ve İdil Akkuş’un birlikte yönettikleri Düet filmine verildi.

Ben Tek Siz Hepiniz En İyi Kısa Film

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise toplam 12 kısa film yarıştı. Ezgi Mola, Melikşah Altuntaş ve Nazlı Elif Durlu tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Barış Kefeli ve Nükhet Taner’in yönettiği Ben Tek Siz Hepiniz En İyi Kısa Film seçildi.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 6 – En Iyi Kisa Film Ben Tek Siz Hepiniz

Jüri Özel Ödülü’nü Özgürcan Uzunyaşa’nın Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada adlı filmi kazandı.

Uluslararası Yarışma’nın en iyisi Ziyaretçi

10 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın, oyuncu Anamaria Marinca, oyuncu Jean-Marc Barr, film küratörü ve eleştirmeni Nikolaj Nikitin, Arte France direktörü Olivier Pere ve yönetmen, senarist Valdimar Johannsson’dan oluşan jürisi, Martin Boulocq’un Ziyaretçi / The Visitor adlı filmini En İyi Film seçti.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri 7 – Uluslararasi En iyi film The Visitor Martin Boulocq

Jüri bu yıl ayrıca Michal Vinik imzalı Valeria Evleniyor / Valeria is Getting Married filmine Jüri Özel Ödülü verdi.

Jüri, En İyi Yönetmen ödülüne Ekmek ve Tuz / Bread and Salt filminin yönetmeni Damian Kocur’u layık gördü.

En İyi Kadın Oyuncu ödülüne Canavarlar / The Beasts filmindeki performansıyla Marina Fois, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne ise Mahkeme / Dustland filmiyle Pejman Jamshidi layık görüldü.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

 • Jüri Özel Ödülü: Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Özgürcan Uzunyaşa
 • En İyi Kısa Film: Ben Tek Siz Hepiniz – Barış Kefeli, Nükhet Taner

Ulusal Belgesel Film Yarışması

 • Jüri Özel Ödülü: Düet- Ekin İlbağ, İdil Akkuş
 • En İyi Belgesel Film: Kim Mihri – Berna Gençalp

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

 • En İyi Uluslararası Film: Ziyaretçi / The Visitor – Martin Boulocq
 • Jüri Özel Ödülü: Valeria Evleniyor / Valeria is Getting Married – Michal Vinik
 • En İyi Yönetmen: Ekmek ve Tuz / Bread and Salt – Damian Kocur
 • En İyi Kadın Oyuncu: Marina Fois – Canavarlar / The Beasts
 • En İyi Erkek Oyuncu: Pejman Jamshidi – Mahkeme / Dustland

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

 • En İyi Film: Karanlık Gece – Özcan Alper
 • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Ayna Ayna – Belmin Söylemez
 • Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kar ve Ayı – Selcen Ergun
 • En İyi Yönetmen: Emin Alper – Kurak Günler
 • Cahide Sonku Ödülü: Çiğdem Mater
 • En İyi Senaryo: Murat Uyurkulak, Özcan Alper – Karanlık Gece
 • En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar – Kar ve Ayı
 • En İyi Erkek Oyuncu: Selahattin Paşalı / Kurak Günler ve Cem Yiğit Üzümoğlu / LCV (Lütfen Cevap Veriniz)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Christos Karamanis – Kurak Günler
 • En İyi Müzik: Stefan Will – Kurak Günler
 • En İyi Kurgu: Özcan Vardar, Eytan İpeker – Kurak Günler
 • En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven – Iguana Tokyo
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laçin Ceylan – Ayna Ayna
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erol Babaoğlu – Kurak Günler
 • SİYAD En İyi Film Ödülü: Kurak Günler – Emin Alper
 • Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Emin Alper – Kurak Günler
blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole