6. Kadın Yönetmenler Festivali Seçkileri Belli Oldu 1 – Faces

6. Kadın Yönetmenler Festivali Seçkileri Belli Oldu

25 Şubat 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Avrupa Sivil Düşün Projesi desteğiyle, Megapol sponsorluğunda Kadın Yönetmenler Derneği tarafından 7-12 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin seçkileri belli oldu.

Yönetmen A. Ayben Altunç, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Özyurt, oyuncu Gülsün Odabaş, Öğretim Üyesi Doktor Dilaver Bayındır, Arş. Gör. Çağdaş Ülgen, Sare Yıldırım, Dilek Çolak, Öğretim Üyesi Doktor Ozan Otan ve Doçent Doktor Ragıp Taranç’ın yer aldığı ön jüri, 69 ülkeden gelen 418 film arasından finalistleri belirledi. 32 ülkeden 125 filmin yarışacağı ve gösterileceği filmler Institut Français de Turquie ve İzmir Sanat’ta sinemaseverler ile buluşacak. 6. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde kadın yönetmenler, Altın Makara için yarışacak.

Festivalin kurucu direktörü Gülten Taranç, “Bu yıl temamız dalgaları aşmak ve gerçekten ülke olarak olağanüstü zor bir dönemden geçiyoruz. Sanata ve sinemaya ihtiyacımız var çünkü her birimiz yaşanan deprem felaketinden çok etkilendik ve derinden sarsıldık. Sanatın iyileştiriciliğine inanıyoruz, bugüne kadarki izleyicilerimiz için devam etmek zorundayız. Bizler bu toplumun bellekleriyiz, bu dönemi asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Tüm sinemaseverleri festivalimize film izlemeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

ULUSLARARASI ALTIN MAKARA FİNALİSTLERİ

  • Beautiful People (Uduak Oguamanam)
  • The Anger (Marie Surae)
  • Joon (Barnali Ray Shukla)
  • Turna Misali (İffet Eren Danışman Boz)
  • Il Morso del Ramarro (Maria Lodovica Marini)
  • Intersection (Cecilia Araneda)
  • Lost in the City (Lara Celenza)
  • Mulasi The Death (Honeymoon Mohammed Aljabri)
  • Urgent Cut Off (Maryam Bahrololumi)

KAMERA GÖZ ULUSLARARASI BELGESEL FİNALİSTLERİ

  • I’m Not Lakid (Marie Surae)
  • Las Abogadas: Attorneys on the Front Lines of the Migrant Crisis (Victoria Bruce)
  • A Certain Mother (Mihaal Danziger)
  • Bigger Than Trauma (Vedrana Pribacic, Mirta Puhlovski)
  • Femme Ocean (Annika Lioba von Schütz)
  • The Day I Discovered That Jane Fonda Was a Brunette (Anna Salzberg)
  • The Desert Rocker (Sara Nacer)
  • Shirin Ebadi: Until We Are Free (Dawn Gifford Engle)
  • The Lost Keys (Christine Diegler)
  • Ernesto, Gracias (Laura Angel)
  • Our Voices Are Freedom (Laurence Doumic, Jo Beranger)
  • Dreams of Daraa (Reilly Dowd)
  • Athenian Material (Laure Vermeersch)
  • Katia and Rimma (Gulya Mirzoeva)
  • Everything is Here (Silvia Luciani)

KAMERA GÖZ ULUSAL BELGESEL FİNALİSTLERİ

  • Yalvarırım Beni Beğen (Gül Abus Semerci)
  • Bu Ben Değilim (Jeyan Kader Gulşen, Zekiye Kaçak)
  • Karanlık Kutunun Doğu Serüveni (Nihan Belgin)
  • Kim Mihri (Berna Gençalp)
  • Köşe Başı Beklerim (Neslihan Kültür)

ULUSLARARASI KISA BELGESEL

  • tripleF*** (Simona Theoharova)
  • Bu Film Yarım Kaldı (Deniz Çankaya Salmanlı)
  • Kuru Pasta Gazoz (Pelin Asal)
  • Mothertruckers (Paula Romero Gonzalez)
  • The Storyless Land (Mitra Roohimanesh)
  • Malika in Waiting (Marlene Edoyan)
  • Yüzler (Zeynep Demirhan)
  • Female Miners (Marija Djokovic, Natasa Jankovic)
  • Karam Camera (Liam LoPinto, Shaimaa Al Sabti, Hana Barhum)
  • The Andean Screen (Carmina Balaguer)
  • Sama Yoon On My Way (Emelie Carlsson Gras)
  • Kubra (Melanie Trugeon)
  • OutSwing (Samar Minallah Khan)

ANİMASYON ULUSLARARASI FİNALİSTLER

  • Backpack (Afsaneh Azizmohammadi)
  • Elles (Melanie Saint-Germain)
  • Will You Remember My Name? (Nooshyar Khalili)
  • Season (Giovanna Lopalco)
  • Sex Relish: A Solo Orgasm (Ananda Safo)
  • Soo (Roya Salimi)
  • Naked (Lanxin Du)
  • Saturation (Lucija Buzancic)
  • Ev Diye Bir Şey Yok (Nur Özkaya)
  • Kimliksiz Bedenler (Hüsna Tosun)
  • Parakozm (Doğa Karaalp)

DENEYSEL ULUSLARARASI FİNALİSTLER

  • Black & White (Eluned Zoe Aiano, Anna Benner)
  • Big Trouble in Little America (Qiyue Sun)
  • Leber; Choromosome 17 (Shervineh Didandeh)
  • Inverted (Dorsa Moayedi)
  • MATKA/POLKA [MOTHER/POLE] (Joanna Suchomska)
  • Living Bodies (Andrea Arauz)
  • Everything I Ever Wanted To Tell My Daughter About Men (Lorien Haynes, Barbara van Schaik, Maryam d’Abo, Susannah Harker, Jodhi May, Erin Richards, Katie Flynn, Laura Merians, Amy Gardner, Gia Carides, Kate Sumner, Tara Fitzgerald, Kate Danson, Sienna Guillory, Saffron Burrows, Lucy Brown)
  • Typesetter (Nasim Forough)
  • One of Us (Farnaz Roshanaee)
  • In My Other Skin (Sonia Marcela Marta Aragon)
  • Sen Öldükten Sonraki Güzelliğinde (Elif Tuğçe Aydoğan)
  • Eve Dönüş (Dilan Engin)
  • Flânöz (Zinnure Türe)

KISA CANDIR ULUSLARARASI FİNALİSTLER

  • Veils (Erika Nakayama)
  • Living All of Life (Marlen Rios-Farjat)
  • Suite Night (Mahtab Pishghadam)
  • Hot Rod (Juliette Gilot)
  • Woman of a Certain Sage (Rebecca McNamee)
  • The Emptiness’ Call (Nora Trebastoni)
  • Pink Glasses (Maria Amelia Obregon)
  • Made of Flesh (Florence Rochat, Serena Robin)
  • The Marinn Company (Emma Swider)
  • The Kid Behind the Iron Door (Farnaz Samiinia)
  • Dear Ward (Marwa El Sharkawy)
  • A Circle (Mariya Lukavska)
  • Bride Stone (Guzel Duishenkulova)
  • Yellow Line (Katayoun Parmar)

KISA CANDIR ULUSAL FİNALİSTLER

  • Don Don Kurşunu (Zuhal Kaya)
  • Sevgili Karantina (Tuğba Yiğitcan)
  • Soğuk, Uzak ve Kirli (Halime Usta)
  • Herkesin Yapabileceği Bir Şey (Selen Örcan)
  • Güvenli Bölge (Görkem Kiter, Öykü Çelik)
  • Gece Kuşağı (Yasemin Demirci)

DÜNYA PANORAMA

  • Time is Eternal (Daniel M Lir, Bayou Bennett)
  • A Fairy Tale (Zoe Arene)
  • The Aftermath (Ana Mari Muether)
  • TERRA INCOGNITAE (Madame Pagu)
  • Silence (Malgorzata Paszko)
  • Harvesting Our Tea (Sheida Kiran)
  • Un Silence (Sophie-Catherine Gallet)
  • 300 Days of Sun (Jude Chehab, Fahd)
  • Sadece Bir Anlık (Ebru Ülengin)
  • Obanın Kadınları (Kader Çetintaş)
  • Edge of Invisibility (Jenny Gordon, Fiona Whitty)
  • Oni: Gazabın Büyük Günü (Melisa Nil Yeşil)
  • Kaplumbağa (Dilek Altan)
  • Ben, Annem ve Toz (Çağla Gillis)
  • Cemile (Belkıs Bayrak)
  • İyi Ki Varsın Canım! (Seher Davran)
  • Annem Gibi (Hülya Aslanoğlu)
  • Adalet İçin (Elif Yiğit)
  • Tahrik (Yeter Çiçek)
  • Bahar (İclal Yiğitoğlu)
  • Döngü (Esra Güzel)
  • Gaip (Gülperi Alkan)
  • Sadece Bir Anlık (Ebru Ülengin)
  • Obanın Kadınları (Kader Çetintaş)
  • An Kalır (Ebru Şeremetli)
  • Bir Hekimin Anıları (Biket İlhan)
  • Narperi’nin Bileziği (Jale İncekol)
  • Paramparça (Nurdan Tümbek Tekeoğlu)
  • Eylül’ün Kadın Yüzleri (Ayşe Ayben Altunç)
  • Emeğin Sineması: Karanlıkta Uyananlar (Ebru Özyurt)
  • I Don’t Belong Anywhere (Marianne Lambert)

ECU ON THE ROAD

  • The Letter Room (Elvira Lind)
  • J’ai Le Cafard (Maysaa Almumin)
  • Klabautermann (Anke Sevenich)
  • Frozen Heart (Nina Guseva)

Amozonian Peru

  • The Water Spring (Abigail Hoyos Lopez)
  • The Intergenerational Struggle for Collective Territories (Karen Pamela Huere Cristobal, Anyely Martinez)
  • My Wise Grandmother (Kely Quicha Martinez, Estefhani Martinez)
  • The Festivities in my Community (Yanelia Quiinchuvia)
  • We Live Amongst So Much Rubbish (Ediht Karol Chavez, Wenddy Dela Cruz)
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Etkinlikleri Duyuruldu 5 – Ildiko Enyedi

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Etkinlikleri Duyuruldu

10. Boğaziçi Film Festivali’nin onur konukları usta yönetmenler Lav Diaz
16. Documentarist 10-15 Haziran Tarihleri Arasında 6 – Bridge of Time

16. Documentarist 10-15 Haziran Tarihleri Arasında

10 Haziran’da başlayacak olan Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri’nin odağında