7. Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu 1 – 7 Boğaziçi Film Festivali basın toplantısı 1

7. Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

18 Ekim’de başlayacak ve 25 Ekim’e kadar devam edecek olan 7. Boğaziçi Film Festivali’nin basın toplantısı 1 Ekim Salı günü yapıldı. Soho House İstanbul’da gerçekleşen ve festivalin bu yılki yarışma filmlerinin açıklandığı toplantıya Festival Başkanı Ogün Şanlıer, Festival Artistik Direktörü Emrah Kılıç, TRT Ortaklığı ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven, Postbıyık Kurucularından Yalın Özgencil, Ulusal Jüri Başkanı Mahmut Fazıl Coşkun, Kısa Kurmaca Jüri Üyesi Nazlı Eda Noyan, Kısa Belgesel Jüri Üyesi Fırat Sayıcı ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

7. Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu 2 – 7 Boğaziçi Film Festivali basın toplantısı 2

Toplantının açılış konuşmasını yapan Festival Başkanı Ogün Şanlıer sözlerine hem yerli sinemanın hem de uluslararası sinemanın önemli ve usta isimlerine İstanbul’da evsahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek başladı. Festivalin bu yılki sloganının ‘İstanbul’un Festivali‘ olduğunun altını çizen Şanlıer, festivale bu yıl ulusal uzun metraj yarışması için 58 filmin başvurduğunu dile getirdi.

Festivalin yarışma jürilerini ve filmlerini açıklayan Festival Artistik Direktörü Emrah Kılıç ise bu sene iyi bir festival hazırladıklarının altını çizerek festivalin yedinci yaşının öneminden bahsetti.

Festivalin Açılış Filmi Çok Özel

Bu yıl Boğaziçi Film Festivali çok özel bir filmi, açılış filmi olarak sinemaseverlerle buluşturacak. 72. Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi olarak da gösterilen Eric Toledano ve Olivier Nakache ikilisinin yönettiği, başrolde ünlü oyuncu Vincent Cassel’in yer aldığı “The Specials” filmi 18 Ekim açılış töreninin hemen ardından gösterilecek. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan filmde, kendilerini otizmli gençlerin eğitimine adayan iki idealist kahramanın hikayesi anlatılıyor. İki yönetmenin toplumsal sorunları ele aldıkları, başrollerinde Vincent Cassel ve Reda Kateb gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, festivalin merakla beklenen filmlerinin başında geliyor.

9 Film Altın Yunus Ödülleri İçin Yarışıyor

7. Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu 3 – Mahmut Fazıl CoşkunBu yılın önemli yerli yapımlarının bir araya geldiği Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bir film, 100.000 TL değerindeki Altın Yunus ödülünü kazanacak. Mahmut Fazıl Coşkun’un başkanı olduğu ve oyuncu Cemre Ebuzziya, senarist, sanat yönetmeni ve fotoğrafçı Ebru Ceylan, yazar Mustafa Çiftçi ile oyuncu Nalan Kuruçim’den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi yılın en iyi yerli filmini seçecek. Festivalde bu yıl 9 film jüri karşısına çıkacak ve Burak Çevik’in “Aidiyet”, Semih Kaplanoğlu’nın “Bağlılık-Aslı”, Murat Pay’ın “Dilsiz”, Seyid Çolak’ın “Kapan”, Nazif Tunç’un “Karınca”, Olgun Özdemir’in “Kızım Gibi Kokuyorsun”, Eylem Kaftan’ın “Kovan”, Cenk Ertürk’ün “Nuh Tepesi” ve Cihan Sağlam’ın “Uzun Zaman Önce” isimli filmleri yarışacak.

Bu filmlerden “Dilsiz”, “Kapan” ve “Kızım Gibi Kokuyorsun” filmleri Türkiye prömiyerlerini, “Karınca” filmi ise dünya prömiyerini 7. Boğaziçi Film Festivali’nde yapacak.

Diğer tüm filmlerin ise İstanbul prömiyerlerinin yapılacağı festivalde; Ahmet Edebali, Osman Subaşı ile Ramazan Arman’dan oluşan FİYAB Jürisi ilk veya ikinci filmini çeken yapımcılar arasından “FİYAB En İyi Yapımcı” ödülünü belirleyecek.

Uluslararası Film Yarışması’nda 5 Ödül

7. Boğaziçi Film Festivali Uluslararası Yarışma filmleri de belli oldu. Dünyanın dört bir yanından uluslararası festivallerde dünya prömiyerlerini yapan filmler, En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve Jüri Özel Ödülleri olmak üzere 5 ödül için yarışacaklar.

Bu yıl Filipinli yönetmen Brillante Mendoza’nın jüri başkanı olacağı yarışmada, 6. Boğaziçi Film Festivali’nde “Screwdriver-Tornavida’’ isimli filmi ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki En İyi Film ödülünün sahibi olan Bassam Ali Jarbawi, Durban Film Festivali Direktörü Chipo Zhou, birçok ulusal ve uluslararası projede başarı ile yer alan oyuncu Melisa Sözen ve ‘’Aga’’ adlı filmi ile tanınan Milko Lazarov da yer alıyor. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisi tarafından yapılacak değerlendirme sonucu En İyi Film’e 50 bin TL değerinde para ödülü verilecek.

Cannes’dan Karlovy Vary’e, Busan’dan, Sarajevo’ya pek çok festivalden ödüllerle dönmüş 9 film, festivalin uluslararası yarışma bölümünde yarışacak. Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki tüm filmler Türkiye prömiyerlerini Boğaziçi Film Festivali’nde yaparken İranlı yönetmen Parviz Shahbazi’nin son filmi Talla ise uluslararası prömiyerini yapacak.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Nariman Aliev’in Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan ilk uzun metrajlı filmi; “Homeward”, Lendita Zegiraj’ın Karlovy Vary Film Festivali’nde görücüye çıkan “Aga’s House”, Adilkhan Yerzhanov’un San Sebastian Film Festivali’nde övgüyle karşılanan filmi “A Dark-Dark Man”, İranlı usta yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın dünya prömiyerini Busan Film Festivali’nde yapan filmi “Marghe And Her Mother”, Ines Tanoviç’in Bosna Hersek’in Oscar adayı ve 25. Saraybosna Film Festivali’nin açılış filmi ”The Son”, Ena Sendijareviç’in dünya prömiyerini 48. Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve Sarajevo Film Festivali’nden “En İyi Film” ödülü alan “Take Me Somewhere Nice”, Dmitri Mamulia’nın Venedik Film Festivali’nin Ufuklar bölümünde gösterilen filmi “Criminal Man”, Sharipa Urazbayeva’nın “Mariam” ve Parviz Shahbazi’nin “Talla” isimli filmleri yarışacak.

Dünya Sineması Boğaziçi’nde!

Boğaziçi Film Festivali’nin yılın beklenen filmlerinin Türkiye galalarına ev sahipliği yapacağı “Dünya Sineması” bölümünde Brian Welsh’in “Beats”, José Luis Cuerda’nın “Some Time Later”, Sam de Jong’un Berlin Film Festivali’nden Kristal Ayı ödülü alan filmi “Goldie”, Xierzati Yahefu’nun “The Composer”, Juris Kursietis’in Cannes Film Festivali’nde “Director’s Fortnight” kategorisinde ses getiren filmi “Oleg”, Bart Freundlich’in Julianne Moore’lu Sundance Film Festivali’nde beğeni toplayan “After The Wedding” ile usta yönetmen Werner Herzog’un dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yaptığı filmi “Family Romance, LLC” filmleri gösterilecek.

25 Ülkeden 83 Film

Türkiye ve dünya sinemasının en iyi ve ödüllü örneklerini sinemaseverlerle buluşturacak olan 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 25 ülkeden toplam 83 filme ev sahipliği yapacak.

Ulusal ve Uluslararası Kısacılar En İyi Film Ödülü İçin Yarışacak

Agron Domi, Emre Oskay ve Nazlı Eda Noyan’dan oluşan Kısa Kurmaca jürisi; Gökalp Gönen’in “Avarya”, Alican Yücesoy’un “Taş”, Arda Çiltepe’nin “Siyah Güneş”, Benhür Bolhava’nın “Finiş”, Umut Evirgen’in “İyi Yemek Öldürür”, İnan Erbil’in “G.K.”, Elif Eda Karagöz’ün “Boşluk”, Ragıp Türk’ün “Tor”, Zeynep Köprülü’nün “Orada” ile Ozan Yoleri’nin “Aylin” filmlerini değerlendirecek. Festivalde bu yıl Uluslararası Kısa Kurmaca kategorisinde yarışacak filmler ise şöyle sıralanıyor: Teymur Hajiyev’in “Salt and Pepper To Taste”, Dekel Berenson’ın “Anna”, Qiu Yang’in “She Runs”, Leonor Teles’in “Dogs Barking at Birds”, Konstantinos Antonopoulos’ın “Postcards from the end of the World”, George Sikharulidze’nin “Fatherland”, Yves Piat’ın “Nefta Football Club”, Julien Trauman’ın “At Down”, Salvattore Alloca’nın “School Bus” ve Louise Courvoisier’in “Mano a Mano”.

Mohammed Siam, Fırat Sayıcı ve Zeynep Gülru Keçeciler’den oluşan jüri, Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması için; Atom Şaşkal’ın “Geleceğimizi İstiyoruz”, Uğur Ersöz ve Nusret Oğuzhan Yıldız’ın “Uçan Adam”, Taha Sancar Çalışan ve Yusuf Zeynel’in “Saklı”, Senem Bay’ın “Amca”, Hasan Basri Özdemir ve Emre Karadaş’ın “Mavi Otel”, Okan Erünsal’ın “Mavi Kelebek”, Aziz Alaca’nın “Germiyan’ın Renkleri” ile Yavuz Selim Taşçıoğlu ve Hacı Elmas’ın “Simurg: Bir Zümrüd-ü Anka Kuşu Hikayesi” filmlerini değerlendirirken, Uluslararası Kısa Kurmaca Belgesel Film Yarışması için ise David Verbeek’in “Trapped in the City of a Thousand Mountains”, Claudio Casale’nin “My Tyson”, Akvile Zilionyte’nin “Windows”, Lanre Malaolu’nun “The Circle”, Samir Karahoda’nın “In Between”, Agata Baumgart’ın “Love 404, Beatrice Baldacci’nin “Superhero Without Superpower” ile Zélie Durand’ın “Sahara Palace” adlı filmlerini değerlendirecek.

Her kategorinin en iyi filmine 10.000 TL ödül verilirken, Ulusal Kısa Kurmaca Yarışmasındaki bir filme 5.000 TL değerinde İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü de verilecek.

Festivalin En İyi Kısa Filmine Ahmet Uluçay Ödülü

Festivalin tüm kategorilerinde yarışan kısa filmler içerisinden kısa kurmaca ve kısa belgesel jürisinin değerlendirmeleriyle seçilecek olan en iyi filme ise 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Kısa Film Büyük Ödülü verilecek. Kısıtlı imkanlarla yaratıcı kısa filmlere imza atan Ahmet Uluçay anısına verilen ve gelenekselleşen ödül bu yıl yedinci defa sahibini bulacak.

Belgesel Hayranları İçin Özel Bir Seçki

Yılın önemli belgesellerinden çeşitli konulara odaklanan özel bir seçkiyi bir araya getiren “Bi’ Dünya Belgesel” bölümünde bu yıl 6 film seyirciyle buluşacak.

Tamara Kotevska ve Ljubo Stefanov’un Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan ve Makedonya’nın Oscar adayı olarak seçilen “Honeyland”, Aboozar Amini’nin “Kabul City in the Wind”, Ksenia Okhapkina’nın dünya prömiyerini Karlovy Vary Film Festivali’nde yapan filmi “Immortal”, Patricia Marcoccia’nın siyasi eleştirilerle dünyanın dikkatini çeken çoksatan yazar Jordan Peterson’ın hayatını anlattığı filmi “Shut Him Down: The Rise Of Jordan Peterson”, Oscarlı ünlü yönetmen Ron Howard’ın İtalyan opera sanatçısı Luciano Pavarotti’nin hayatını anlattığı “Pavarotti” ile sinema dünyasının dev isimlerinden Andrey Tarkovsky’nin yaşamı ve eserlerine odaklanan “Andrey Tarkovsky: A Cinema Prayer” bu bölümün tutkunlarının kaçırmaması gereken eserleri.

Uzun Yürüyüş Devam Ediyor

Boğaziçi Film Festivali’nin 21. yüzyılın en önemli sorunu haline gelen mülteci hikayelerinin yanı sıra göç ve yersiz yurtsuzluk temalarına odaklanan ‘’Uzun Yürüş’’ adlı bölümünde üç film gösterilecek. Ünlü sanatçı ve aktivist Ai Weiwei’nin “The Rest”, Ben Lawrence’ın ilk kez Toronto Film Festivali’nde gösterilen, Hugo Weaving’in başrolde karşımıza çıktığı filmi “Hearts and Bones” ile Filistin kökenli Ürdünlü yönetmen Dina Naser’in Ürdün’deki üç Suriyeli mültecinin dört yılını belgelediği filmi “Tiny Souls” bu bölümün filmlerinden.

Boğaziçi Film Festivali Yedinci Yaşını Ustalarla Kutluyor

Boğaziçi Film festivali bu yıl 7. yaşını David Fincher’in bir seri katilin 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmesini anlattığı kült filmi “Se7en”, Ingmar Bergman’ın sinema tarihinin en önemli filmlerinden kabul edilen 1957 yılı yapımı “Yedinci Mühür” ve Akira Kurosawa’nın kariyerinin doruk noktası olarak görülen 1954 yapımı “Yedi Samuray” ile kutluyor.

Kim Ki Duk Boğaziçi Film Festivali’nde

Güney Kore Sineması’nın kendine özgü filmleri ile tanınan öncü yönetmenlerinden sinemanın sessiz nefesi Kim Ki Duk, 7. Boğaziçi Film Festivali’nde Onur Ödülü almak için Türkiye’ye geliyor.

Uzun yıllar içinde kişisel sinema dilini yaratabilen bir isim olan Kim Ki-Duk; Berlin, Venedik, Cannes gibi üst düzey festivallerden bolca ödül aldı. Yönetmenin festival kapsamında özel bir retrospektifi de izleyicilerle buluşacak. “The Net” ve “Pieta” filmlerinin yanı sıra Berlin Film Festivali’nde de yer alan “Human, Space, Time and Human” filmi de Türkiye’de ilk defa gösterilecek. Bosphorus Film Lab kapsamında özel bir masterclass verirken, kapanış töreninde ise onur ödülü alacak.

Onur Ödülleri ve Masterclass’lar

Boğaziçi Film Festivali’nin ilgi ve merak ile takip edilen masterclass (ustalık sınıfı) etkinlikleri bu yıl da çok iddialı. Güney Kore’li Kim Ki Duk ve Filipinli yönetmen Brillante Mendoza ile iki ayrı masterclass, Bosphorus Film Lab kapsamında düzenleniyor. Brillante Mendoza festivalin açılış töreninde Onur Ödülü alacakken, Kim Ki Duk ise Onur Ödülü’nü festivalin kapanış töreninde alacak.

Festival Afişinde Gün Batımı

Festivalin bu yılki afişi İstanbul Boğazı’nın gün batımındaki renk tonlarını ve turkuaz rengini bir araya getiriyor. Festivalin yedinci yılına özel olarak yedi yunus figürünün yer aldığı afiş sanatçı Ege Öztayfun imzasını taşıyor.

Herkes Sinemaya Gitsin Diye

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 7. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 18-25 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Kısa Film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse tam biletler 12:00, 14:00 ve 16:30 seansları için 10 TL, 19:30 ve 21:30 seansları için ise 15 TL olarak satışa sunulacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak. 7 Ekim’de satışa sunulacak festival biletleri biletinial.com’dan alınabilecek.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir