7 Santimetre Artık İnternetten İzlenebiliyor!

Metehan Şereflioğlu’nun yazıp yönettiği 7 Santimetre 2016 yılının en dikkat çeken kısa filmlerinden biriydi. Altın Portakal, Altın Koza gibi ödüllerin yanı sıra çeşitli festivallerden En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Oyuncu gibi kısa filmlere verilen ödüllerin neredeyse tamamını aldı.

7 Santimetre Artık İnternetten İzlenebiliyor! 1 – 7 Santimetre

7 Santimetre, naif bir üslupla ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan baskı kültürünü eleştiriyor. Sahne tasarımıyla, oyuncu ve görüntü yönetimiyle iyi kotarılmış bir film. Kırmızının hâkim olduğu filmde, sınıftaki sıraların ayakları, başkarakterin beresi, sokaktaki arabalar, okul üniformaları ve daha bir sürü şey hikâyenin anlatımına hizmet eden kırmızı renkte.

Yazdığı senaryoların üzerine çıkıp o senaryoları filmleştiren Metehan Şereflioğlu’nun çekimlerini tamamladığı ve şu an kurgu aşamasında olan Her Şey Yolunda isimli yeni bir kısa film projesi de var. 2018’de festivallerde izleyeceğimiz Her Şey Yolunda’nın fragmanından anladığım kadarıyla yine iyi bir kısa film bizleri bekliyor.

Birçok insanın merak ettiği 7 Santimetre ilk kez Öteki Sinema aracılığıyla sizlerle buluşuyor. İyi seyirler.

Yazar hakkında: Sidar Serdar Karakaş

blank
Çok küçükken kiralık VHS’lerden dayısıyla birlikte zombi filmleri izledi. Zombilerden çok korktu. Büyüyünce o filmleri George A. Romero’nun yaptığını öğrendi. Üstada hayran oldu. Sinema öğrencisiyken Andrzej Zulawksi filmlerini keşfetti. Zulawksi filmleri ona her zaman güç verdi. En zor anlarında kurtarıcı filmi Possession (1981) oldu. 2006 yılında Öteki Sinema’yı düzenli okumaya başladı. Korku filmlerini ve B Filmleri burada sevdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir