7. Uşak Kısa Film Festivali Finalistleri ve Jürisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Uşak Belediyesi’nin desteğiyle, Doç. Dr. Murat Sezgin’in başkanlığı ve Dr. Onur Keşaplı’nın yönetmenliğinde, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından bu yıl çevrimiçi olarak 12-20 Aralık tarihlerinde 7. kez düzenlenecek olan Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin finalistleri, jürisi ve programı belli oldu.

4’ü Dünya, 10’u Asya, 30’u Türkiye prömiyeri olmak üzere 44 filmin ilk gösterimini yapacak 7. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nde toplam 131 film, www.usakfilmfest.com adresinde dokuz gün boyunca ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşacak. Ustalık dersleri, atölyeler, söyleşiler, sergi ve konserlerle pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapacak festivalin ana jürisinde Beste Yamalıoğlu (yapımcı), Can Eren (yönetmen), Caner Özyurtlu (yönetmen), Deniz Ova (İstanbul Tasarım Bienali direktörü), Eli Salameh (yönetmen), Dr. Öğr. Üyesi Murat Tırpan (eleştirmen/akademisyen), Natali Yeres (sanat yönetmeni), Prof. Dr. Nazlı Bayram (akademisyen/yönetmen) ve Teoman Kumbaracıbaşı (tiyatro sanatçısı) yer alıyor.

7. Uşak Kısa Film Festivali Finalistleri ve Jürisi 1 – 7 Usak Kisa Film Festivali poster

Resmi açılışı 12 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’da gerçekleşecek festivalin aynı gün saat 20.30’da başlayacak açılış etkinlikleri arasında Eve Dönüş Yok grubunun “Mikro İktidar Alanları” konseri, Aykut Sağır’ın “Bergmanografi” sergisi ve başrolünü Denis Lavant’ın oynadığı, Jan Vejner’in yönettiği “Figurant” filminin gösterimi yer alıyor. Festivalin 20 Aralık Pazar akşamı gerçekleşecek kapanış töreni ise “Natura Urbana: The Brachen of Berlin” belgeselinin yönetmeni Matthew Gandy ile yapılacak söyleşi ve Yorgos Lanthimos’un son filmi “Nimic”in özel gösteriminden oluşuyor.

3 yarışmada toplam 24 dalda Kanatlı Denizatı Ödülleri’ni takdim etmeye hazırlanan 7. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin ödül töreni ise 18 Aralık Cuma akşamı saat 18.00’da, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımlarını kaldırarak bu konuda Türkiye’de öncü konumda yer alan festivalin, finalistleri ise şu şekilde;

Uluslararası Kısa Film Yarışması

  • Da Yie – Yönetmen: Anthony Nti / Kurmaca, Gana
  • Delphine – Yönetmen: Chloé Robichaud / Kurmaca, Kanada
  • Die Waschmaschine – Yönetmen: Dominik Hartl / Kurmaca, Avusturya
  • Dogwatch – Yönetmen: Albin Wildner / Kurmaca, Avusturya
  • Eeny Meeny – Yönetmen: Raphaela Schmid / Kurmaca, Avusturya
  • How to Disappear – Yönetmen: Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf / Deneysel, Avusturya
  • So We Live – Yönetmen: Rand Abou Fakher / Kurmaca, Belçika
  • Sticker – Yönetmen: Georgi M. Unkovski / Kurmaca, Makedonya
  • Streets of Lagos – Yönetmen: Dom West / Belgesel, Avustralya
  • Up At Night – Yönetmen: Nelson Makengo / Belgesel, Kongo

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Film
  • Bir Nehir Kıyısında – Turan Haste / Yönetmen: Muhammed Furkan Daşbilek
  • Boğulmanın Adabı – Sertaç Koyuncu / Yönetmen: Sertaç Koyuncu
  • Göremediğimiz Tüm Işıklar – Kemal Emir / Yönetmen: Şeyhmus Altun
  • Kara Kutu – Maça Films / Yönetmen: Can Deniz Atıcı
  • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – Selen Gökçem & Zekiye Nurdan Arıtürk & Murat Karakaş / Yönetmen: Yavuz Akyıldız
En İyi Yönetmen
  • Bir Nehir Kıyısında – Yönetmen: Muhammed Furkan Daşbilek
  • Boğulmanın Adabı – Yönetmen: Sertaç Koyuncu
  • Göremediğimiz Tüm Işıklar – Yönetmen: Şeyhmus Altun
  • Kara Kutu – Yönetmen: Can Deniz Atıcı
  • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – Yönetmen: Yavuz Akyıldız
En İyi Senaryo
  • Bir Nehir Kıyısında – Muhammed Furkan Daşbilek / Yön: Muhammed Furkan Daşbilek
  • Boğulmanın Adabı – Sertaç Koyuncu / Yön: Sertaç Koyuncu
  • Kara Kutu – Can Deniz Atıcı / Yön: Can Deniz Atıcı
  • Münhasır – Yeşim Tonbaz / Yön: Yeşim Tonbaz
  • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – Emre Yalçın & Yavuz Akyıldız / Yön: Yavuz Akyıldız
En İyi Görüntü Yönetimi
  • Anoush – Emre Pekçakır / Yön: Deniz Telek
  • Bir Nehir Kıyısında – Mustafa Yeşilova / Yön: Muhammed Furkan Daşbilek
  • Boğulmanın Adabı – Oğuzhan İnceoğulları / Yön: Sertaç Koyuncu
  • Göremediğimiz Tüm Işıklar – Eren Yıldız / Yön: Şeyhmus Altun
  • İyi Yemek Öldürür – Veli Kuzlu / Yön: Umut Evirgen
En İyi Sanat Yönetimi
  • Ablam – Onur Yılmaz / Yön: Burcu Aykar
  • Boğulmanın Adabı – Ali Altunsoy & Ferhat Kaya / Yön: Sertaç Koyuncu
  • İyi Yemek Öldürür – Fırat Uçan / Yön: Umut Evirgen
  • Münhasır – Esengül Sezgin / Yön: Yeşim Tonbaz
  • Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi – Selen Hayal / Yön: Esme Madra
En İyi Kurgu
  • Ablam – Doruk Kaya / Yön: Burcu Aykar
  • Boğulmanın Adabı – Sertaç Koyuncu / Yön: Sertaç Koyuncu
  • Göremediğimiz Tüm Işıklar – Şeyhmus Altun / Yön: Şeyhmus Altun
  • İyi Yemek Öldürür – Erkan Erdem / Yönetmen: Umut Evirgen
  • Kara Kutu – Osman Bayraktaroğlu / Yön: Can Deniz Atıcı
En İyi Ses Tasarımı
  • Bir Nehir Kıyısında – Burak Erseçgen / Yön: Muhammed Furkan Daşbilek
  • Boğulmanın Adabı – Deniz Bahadır Özdemir / Yön: Sertaç Koyuncu
  • Göremediğimiz Tüm Işıklar – Tuğrul Ayas / Yön: Şeyhmus Altun
  • İyi Yemek Öldürür – Mert Tetik / Yön: Umut Evirgen
  • Kara Kutu – Yalın Özgencil / Yön: Can Deniz Atıcı
En İyi Görsel Efekt
  • Bir Nehir Kıyısında – Emre Cebiroğlu / Yön: Muhammed Furkan Daşbilek
  • Boğulmanın Adabı – Dokuz Eylül Üniversitesi Animasyon Bölümü Öğrencileri / Yön: Sertaç Koyuncu
  • Headshot – Erkan Cerit / Yön: Saki Çimen
En İyi Film Müziği
  • Anı – Esin Nilay Zengin / Yön: Elif Turan
  • Donuk Bakışlar – Donuk Bakışlar (Fevzi Taykan Baykan & Yaşar Tayfun Baykan) / Yön: Rıdvan Karaman
  • Headshot – Uğur Ateş / Yön: Saki Çimen
En İyi Makyaj
  • Bir Nehir Kıyısında – Hülya Tüzün / Yön: Muhammed Furkan Daşbilek
  • En İyi Kadın Oyuncu – Ecenur Göktepe / Yön: Umut Alaz Kökçü
  • Paydos – Tolga Yıldız / Yön: Öykü Orhan
En İyi Başrol Oyuncusu
  • Ablam – Devrim Eylem Şeker / Yön: Burcu Aykar
  • Dur Bak Dinle Geç – Murat Kılıç / Yön: Muhammed Günaydın
  • Kara Kutu – Selin Sangu / Yön: Can Deniz Atıcı
  • Münhasır – Gonca Cilasun / Yön: Yeşim Tonbaz
  • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – Şerif Erol / Yön: Yavuz Akyıldız
En İyi Yardımcı Oyuncu
  • Ablam – Ayça Ayşe Yeniay / Yön: Burcu Aykar
  • Anoush – Buse Yıldırım / Yön: Deniz Telek
  • Dur Bak Dinle Geç – Ali Seçkiner Alıcı / Yön: Muhammed Günaydın
  • Göremediğimiz Tüm Işıklar – Erhan Acun / Yön: Şeyhmus Altun
  • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – Onurberk Arslanoğlu / Yön: Yavuz Akyıldız

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Belgesel Dalı
  • Çıtırtı – Yönetmen: Burak Onat
  • Kış – Yönetmen: Berrin Öz
  • Tülütabaklar – Yönetmen: Yasin Öztürk
Kurmaca Dalı
  • Perdeler – Yönetmen: Fırat Onar
  • Son Akşam Yemeği – Yönetmen: Selinay Güneş
  • Ziyafet – Yönetmen: Fırat Özeler

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.