8. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konukları Belli Oldu 1 – Yol

8. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konukları Belli Oldu

9 Mayıs 2022

21-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önemli katkılarıyla gerçekleşecek olan 8. Balkan Panorama Film Festivali’nin bu yılki onur konukları Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından Şerif Sezer ve Balkanların en önemli oyuncularından Meto Jovanovski olacak.

Şerif Sezer, 1982’de Cannes Altın Palmiye ödüllü Yol filminde Zine, 1983’te Berlin’de Gümüş Ayı ödülünü kazanan Hakkâri’de Bir Mevsim filminde Zazi, 2002-2003 yıllarında Asmalı Konak dizisinde Kader, 2004-2005 yıllarında Çemberimde Gül Oya dizisinde Sultan, 2005’te Babam ve Oğlum filminde Gülbeyaz gibi daha birçok film ve dizide unutulmaz karakterlere can vermiştir.

Meto Jovanovski, Kuzey Makedonya’nın Balkan topraklarındaki en önemli ve en büyük sinema ve tiyatro oyuncularındandır. Yaklaşık 60’ın üzerinde uzun metrajlı filmde başrol oyuncusu olarak rol almıştır. Eski Yugoslavya’nın en önemli yönetmenlerinden biri olan Stole Popov’un neredeyse tüm filmlerinde rol almıştır. 50 yılı aşkın süredir devam eden oyunculuk kariyerinde Milcho Manchevski’nin Before the Rain / Yağmurdan Önce (1994), Zivojin Pavlovic’in Na putu za Katangu / On the Road to Katanga (1987), Gorcin Stojanovic’in Strsljen / The Hornet (1998) gibi filmler rol aldığı yapıtlardan yalnızca bazılarıdır.

Bu yılki festivalde onur konuğu olması vesilesiyle Stole Popov’un Tetoviranje / Tattoo / Dövme (1991) adlı filmi, Türkiye’de ilk defa gösterilecektir. Gösterimin ardından filmin başrol oyuncusu Meto Jovanovski ile söyleşi yapılacaktır. Tetoviranje, eski Yugoslavya’nın kült filmlerinden biri sayılmakla beraber aynı zamanda da eski Yugoslavya’nın son Oscar adayı filmi olarak da sinema tarihine geçmiştir.

8. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konukları Belli Oldu 4 – Tetoviranje Tattoo Dovme

BEŞ AYRI MEKANDA ZENGİN BİR PROGRAM

Bu yıl İzmir’deki sinemaseverleri oldukça zengin bir program bekliyor, çünkü festival boyunca 150’ye yakın film 250’nin üzerinde sensta seyirciyle buluşacak. Gösterimler Buca Pembe Köşk (Açık Hava), İzmir Kültürpark (Lozan Kapısı) ve Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde (3 sinema salonu) yapılacak.

Finale kalan 35 film, 11 dalda verilecek Sarı Şemsiye ödülü için yarışacak. Yarışan filmlerin gösterimlerinden sonra film konuklarıyla söyleşiler yapılacak. Festivalin yarışma dışı programında ise 100’ün üzerinde film gösterilecek. Festivalin 8. yılında da yabancı filmlerin tümü Türkiye’de ilk defa gösterilecek ve bu filmleri ülkemizde festival dışında başka bir yerde izleme olanağı neredeyse yok gibi.

BU YILKİ KONUK SİNEMA OKULLARI

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ve KARADAĞ ÜNİVERSİTESİ

Bu yılki konuk okullar Türkiye’den İstanbul Kültür Üniversitesi ve Karadağ’dan University of Montenegro (Karadağ Üniversitesi) olacak. Her iki okulun sinema bölümlerinin kısa filmlerinden oluşan seçkileri gösterilecek ve gösterimlerin ardından bölüm başkanları Doç. Dr. Perihan Taş Öz (İstanbul Kültür Üniversitesi) ve Prof. Nikola Vukcevic (Karadağ Üniversitesi) ile söyleşiler yapılacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kampüsü karşısında yer alan Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde gösterilecek bu filmler ve söyleşiler, öğrenciler için kaçırılmaz bir fırsat niteliği taşımakta. Özellikle Tarık Akan Gençlik Merkezi’ndeki zengin ve son derece renkli program dolayısıyla büyük bir öğrenci ilgisi bekleniyor.

Festivalin bu yılki konuk ülkesi ise Macaristan olarak seçilmiştir. Bu bağlamda İzmir Kültürpark’ta Macaristan Ulusal Film Enstitiüsü (NFI) Genel Müdürü Csaba Kael ile söyleşi ve film gösterimleri yapılacak.

8. Balkan Panorama Film Festivali’nin ayrıntılı programının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Festival boyunca tüm mekanlarda yapılacak gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olacak.

8. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konukları Belli Oldu 5 – 8 Balkan Panorama Film Festivali afis

Daha detaylı bilgi için festivalin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz: bpff.com.tr

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Antalya Altın Portakal Film Festivali ‘Özüne Dönüyor’ 6 – Cansel Çevikol Tuncer Muhittin Böcek Ahmet Boyacıoğlu

Antalya Altın Portakal Film Festivali ‘Özüne Dönüyor’

Antalya Altın Portakal Film Festivali için takvimler yaklaşırken festivalin basın
Tüm İnteraktif Etkinliklerde İşaret Dili Çevirisi 7 – 9 Pembe Hayat KuirFest

Tüm İnteraktif Etkinliklerde İşaret Dili Çevirisi

9. Pembe Hayat KuirFest’in tüm söyleşi, paneller ve açılış gecesinde;