8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri 1 – 8 Bogazici Film Festivali odul toreni

8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri

31 Ekim 2020

23-30 Ekim tarihleri arasında #HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak sinema salonlarında ağırlayan 8. Boğaziçi Film Festivali’nin, 30 Ekim akşamı gerçekleştirilen ödül töreninde Altın Yunus ödülü alan isimler belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı’nın destekleriyle Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 8. Boğaziçi Film Festivali, dün akşam (30 Ekim) Feriye’deki ödül töreniyle sona erdi. Törende Ferit Karol’un yönettiği Kumbara, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 100.000 TL değerindeki Altın Yunus ödülünü kazandı. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Svetla Tsotsorkova’nın Sister / Kız Kardeş filmi En İyi Film seçilirken, Bosphorus Film Lab’in destek vereceği projeler de belli oldu. Törenin sunuculuğunu Elif Bereketli üstlendi.

8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri 2 – Erdem Tepegoz

Son dönemin öne çıkan örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan festival, bu yıl 30 ülkeden toplam 60 filmi sinemaseverlerle buluşturdu. Pandemi kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilen ödül törenine film ekipleri, davetliler ve basın mensupları katılım gösterdi. Gecede törenin açılış konuşmasını Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç yaptı. Konuşmasına “Siz olmasaydınız biz festivali yapamayacaktık” cümlesiyle başlayan Kılıç, festivali fiziksel olarak yapmanın kendileri için çok önemli olduğunu ve bunu da başardıklarını ifade etti. Konuşmasında filmleri izleyip değerlendiren jüri üyeleri ve salonları dolduran sinemaseverlere teşekkürlerini sunan Kılıç, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT olmak üzere maddi ve manevi anlamda desteklerini esirgemeyen tüm sponsorlara teşekkür etti. “Festival ekibime de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Böylesine hassas koşullarda festivalin gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapmaları bizler için çok değerli” diyen Kılıç, festival ve sinemalar için ellerinden gelen her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini belirtti. Festivali bu yıl çok zorlu şartlarda yaptıklarını ve pandeminin sinema sektörünü derinden etkilediğine de dikkat çeken Kılıç, en yakın zamanda sinema salonlarından filmleri daha özgürce izlendiği günlerde görüşme dileklerini iletti.

En İyi Yerli Film Kumbara

8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri 3 – Kumbara En Iyi Film

Başkanlığını edebiyatçı, senarist ve yapımcı Tarık Tufan’ın yaptığı ve yönetmen Ramin Matin, görüntü yönetmeni Taner Tokgöz, oyuncu İpek Türktan Kaynak ve oyuncu Ecem Uzun’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Ferit Karol’un yönettiği Kumbara’yı en iyi film seçti. Ödülünü Tarık Tufan’dan teslim alan Ferit Karol; “Senaryoyu yazım sürecim sekiz yıl sürdü. Bu süreçte bana destek olan herkese ekibim başta olmak üzere teşekkür ederim” dedi.

100.000 TL değerindeki Altın Yunus ödülünün sahibi olan Kumbara, aynı zamanda Ferit Karol’a En İyi Senaryo, Gülçin Kültür Şahin’e En İyi Kadın Oyuncu ve Murat Kılıç’a En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandırdı. Ödülünü alan Gülçin Kültür Şahin “Başta jüri üyeleri olmak üzere, yönetmenim Ferit Karol’a ve rol arkadaşım Murat Kılıç’a çok teşekkür ederim” dedi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Murat Kılıç da “Bu ödülü yalnızca kendi performansımla değil, Gülçin’le yaptığımız paslaşmayla kazandım. Tek başına olan bir şey değil. Hepimiz uzunca bir süre eve kapandık ve evde en çok yaptığımız şey film izlemekti. Bu dönemde de sinemacılara çok ihtiyaç duyuldu” dedi. Yarışmada En İyi Yönetmen ödülü Gölgeler İçinde filmiyle Erdem Tepegöz’ün oldu. Ödülünü alan Tepegöz, “Bu tarz ödüller iyi film yapma yönünde bana oldukça cesaret veriyor. Kararı veren tüm jüri üyelerine teşekkür ederim” dedi. En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünün sahibi de Gölgeler İçinde filmiyle Hayk Kirakosyan’ın oldu. Festivalde Jüri Özel Ödülü Fatih Özcan’ın yönetmenliğin yaptığı Mavzer’in oldu. Ödülü alan Fatih Özcan “Anne babamın uzun kış akşamlarında bana anlattığı hikayeler olmasa bu film olmazdı. Başta onlar olmak üzere tüm ekibime en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. En İyi Kurgu ödülünün sahibi ise Gelincik filminden Fırat Terzioğlu oldu.

8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri 4 – Gulcin Kultur Sahin

10.000 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü için ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcılar değerlendirildi. Yapımcılar Alper Tunga Özdemir, Nazif Tunç ve Metin Tunçtürk’ten oluşan FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) Jürisi Mavzer filmi ile Enes Erbay’ı En İyi Yapımcı ödülüne layık gördü.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan Mavzer filminin yönetmeni Fatih Özcan, bu yıl Mehmet Eryılmaz, Melisa Önel ve Selim Evci’den oluşan Film Yönetmenleri Derneği Jürisi tarafından bu yıl ilk defa verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film: Sister / Kız Kardeş

Joanna Kos-Krauze’nin başkanlık ettiği; Ismet Sijarina, Nariman Aliyev, Anna Katchko ve Zlatko Vidackovic’den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi ise 50.000 TL değerindeki Altın Yunus ödülünün sahibini yönetmen Svetla Tsotsorkova’nın Sister / Kız Kardeş filmi olarak belirledi. Film aynı zamanda Monika Naydenova’ya En İyi Kadın Oyuncu, Asen Blatechky’ye de En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandırdı.

Kısa Filmlere Büyük Destek Bu Yıl da Devam Etti

8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri 5 – Tapinak Murat Ugurlu

8. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması ile Ulusal ve Uluslararası Kısa Belgesel Yarışması’nda toplam 70 bin TL değerinde ödüller dağıtıldı. Banu Sıvacı, Cihan Sağlam ve Murat Tolga Şen’den oluşan jüri üyeleri, Ulusal Yarışma’da Murat Uğurlu’nun Tapınak, Uluslararası Yarışma’da ise Anthony Nti’nin Good Night / İyi Geceler adlı filmini En İyi Kısa Kurmaca Film seçti.

8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri 6 – Malaz Usta

Jüri üyeleri Kısa Belgesel Film Yarışmaları’nda ise ulusalda Malaz Usta’nın Sürgünde Bir Yıl, uluslararasında ise Alex Evstigneev’in The Golden Buttons / Altın Düğmeler filmini En İyi Kısa Belgesel Film seçti.

Bosphorus Film Lab’den Yerli Sinemaya Destek

TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen Bosphorus Film Lab’in kazananları da gecede belli oldu. Pitching kategorisinde Per Eirik Gilsvik, Frederic Boyer ve Faruk Güven’den oluşan jüri üyeleri on iki projeyi değerlendirdiler. Pitching kategorisinde TRT Ortak Yapım Ödülü yapımcılığını Müge Büyüktalaş, yönetmenliğini Ali Aydın’ın yaptığı Kuşlar Yasına Gider adlı projeye giderken, Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü de yapımcılığını M. Tarık Ötgen, yönetmenliğini Bilal Petek’in yaptığı Karine projesine verildi.

8. Boğaziçi Film Festivali Altın Yunus Ödülü Sahipleri 7 – Ali Aydin Muge Buyuktalas

Work in Progress kategorisinde Bernd Buder, Anne Delseth ve Serdar Can’dan oluşan jüri üyeleri yedi projeyi değerlendiler. Work in Progress kategorisinde 25.000 TL değerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, yapımcılığını Nefes Polat ve Selcen Ergun, yönetmenliğini Selcen Ergun’un yaptığı Kar ve Ayı adlı projesinin olurken, CGV Mars Film Dağıtım Ödülü ise yapımcılığını ve yönetmenliğini Cüneyt Karakuş’un yaptığı Eflatun adlı projesine verildi.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

8. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film: Kumbara (Ferit Karol)
 • En İyi Yönetmen: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Gülçin Kültür Şahin (Kumbara)
 • En İyi Erkek Oyuncu: Murat Kılıç (Kumbara)
 • En İyi Senaryo: Ferit Karol (Kumbara)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)
 • En İyi Kurgu: Fırat Terzioğlu (Gelincik)
 • Jüri Özel Ödülü: Mavzer (Fatih Özcan)
 • FİYAB En İyi Yapımcı: Enes Erbay (Mavzer)
 • FİLM-YÖN En İyi Yönetmen: Fatih Özcan (Mavzer)

ULUSLARARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film: Sister / Kız Kardeş (Svetla Tsotsorkova)
 • En İyi Yönetmen: Chiara Bellosi (Ordinary Justice / Adliye)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Monika Naydenova (Sister / Kız Kardeş)
 • En İyi Erkek Oyuncu: Asen Blatechky (Sister / Kız Kardeş)
 • Jüri Özel Ödülü: Kodokushi (Ensar Altay)

ULUSAL ve ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film: Tapınak (Murat Uğurlu)
 • En İyi Ulusal Kısa Belgesel Film: Sürgünde Bir Yıl (Malaz Usta)
 • En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film: Good Night / İyi Geceler (Anthony Nti)
 • En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Film: The Golden Buttons / Altın Düğmeler (Alex Evstigneev)
 • Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: The Silence of the River / Nehrin Sessizliği (Francesca Canepa)
 • İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Büyük İstanbul Depresyonu (Zeynep Dilan Süren)

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

BOSPHORUS FİLM LAB

Pitching Kategorisi

 • TRT Ortak Yapım Ödülü: Kuşlar Yasına Gider (Yönetmen: Ali Aydın, Yapımcı: Müge Büyüktalaş)
 • PostBıyık Renk Düzenleme Ödülü: Karine (Yönetmen: Bilal Petek, Yapımcı: M. Tarık Ötgen)

Work in Progress Kategorisi

 • T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Kar ve Ayı (Yönetmen: Selcen Ergun, Yapımcı: Nefes Polat ve Selcen Ergun)
 • CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: Eflatun (Yönetmen: Cüneyt Karakuş)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İstanbul Film Festivali Salonlara Geri Dönüyor! 8 – HIGHDEFMAmache pweil 1985 03

İstanbul Film Festivali Salonlara Geri Dönüyor!

40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor; Festival, Atlas 1948
25. Adana Film Festivali İçin Hazırlıklar Tamam 9 – Adana Basın Toplantısı 1

25. Adana Film Festivali İçin Hazırlıklar Tamam

25. Adana Film Festivali için hazırlıklar tamam! Büyükşehir Belediye Başkanı