8 Mart’a Özel “Sadie Benning: Direniş Günlükleri” 1 – Girl Power

8 Mart’a Özel “Sadie Benning: Direniş Günlükleri”

4 Mart 2021

Pera Müzesi Film ve Video Programları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, Amerikan deneysel sinemasının öncü isimlerinden Sadie Benning’in çalışmalarından oluşan retrospektif niteliğinde bir seçki sunuyor. İki hafta boyunca gösterimde kalacak “Sadie Benning: Direniş Günlükleri” adlı programda sinemaseverler, sanatçının 6 eserini çevrimiçi olarak izleyebilecek.

Pera Film Mart ayında gösterime sunacağı ilk programda, deneysel sinemanın önemli ismi Sadie Benning’in film ve videolarından oluşan bir seçkiye yer veriyor. Video çekmeye 15 yaşında oyuncak kamerasıyla başlayan Amerikalı sanatçı, büyüme çağında yaşadığı kimlik kargaşası ve değişen arzularını anlattığı eserlerinde, çocukluk odasının mahremiyetini saf bir dürüstlükle seyirciye sunuyor. Eserlerde kullanılan yakın çekim ve yüzen kamera teknikleri, Benning’in kamerasına hem onun en gizli sırlarına şahit olan görgü tanığı, hem de bu deneysel formatı beraber deneyimlediği suç ortağı rollerini veriyor. Siyah beyaz kısa film ve videolardan oluşan seçkide, kendini yeni keşfeden bireyin sancıları samimi ve mizahi bir dille işleniyor.

İlk gençlikten erişkinliğe uzanan samimi hikâyeler

8 Mart’a Özel “Sadie Benning: Direniş Günlükleri” 2 – German Song

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde izleyiciyle buluşacak programda; on altı yaşındayken üç hafta boyunca okula gitmeyi reddederek eve kapanan Sadie Benning’in hüznünü ve dünyadan kopukluğunu anlattığı İçeride Yaşam; kendini toplumsal yargılar karşısında kapana kısılmış hisseden Benning’in öfkesini günlük benzeri bir kolajla kameraya yansıttığı Her Kızın Bir Günlüğü Olsaydı; okul, aile ve kadın olmaya dair klişelere meydan okuyan Kız Gücü, “kötü bir kız”la yaşadığı şehvetli ilişkiyi, cinsiyetlere atfedilen jestler ve Hollywood klişeleri eşliğinde anlattığı Aşk Değildi; kağıt hamurundan yapılmış bir kukla olan ve toplumdaki yerini uzun uzadıya düşünen Judy’yi beş kısa filmde tanıttığı Judy Sahneleri ve son olarak, başıboş gezinen bir genci Super 8 kamera ile takip ettiği Almanca Şarkı adlı eserler yer alıyor.

MoMA, Smithsonian Müzesi, Whitney Müzesi, Kunsthalle Basel, Britanya Film Enstitüsü, Sundance Enstitüsü gibi uluslararası sanat kurumlarında ve film festivallerinde çalışmalarıyla yer alan Sadie Benning, animasyon, film ve yerleştirme alanlarında eser vermeye devam ediyor.

Sadie Benning: Direniş Günlükleri film programı, 8-22 Mart tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilir.

Çevrimiçi film programı sadece Türkiye’deki izleyiciler tarafından izlenebilecektir. Film gösterimleri, aksi belirtilmediği sürece, 18+ uygulamasına tabidir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Sadie Benning: Direniş Günlükleri Gösterim Programı

08-22 Mart 2021

  • Living Inside / İçeride Yaşam (5’)
  • If Every Girl Had a Diary / Her Kızın Bir Günlüğü Olsaydı (8’)
  • Girl Power / Kız Gücü (15’)
  • It Wasn’t Love / Aşk Değildi (20’)
  • The Judy Spots / Judy Sahneleri (13’)
  • German Song / Almanca Şarkı (6’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Texas Katliamı'ndan 40. Yıla Özel Blu-ray 3 – TCM

Texas Katliamı’ndan 40. Yıla Özel Blu-ray

1974 yapımı kült korku filmi The Texas Chainsaw Massacre 40.
Mark Hamill Yeni Star Wars Filminde Hayalet Olacak! 4 – Beklenen Star Wars The Last Jedi fragmani geldi90502 0

Mark Hamill Yeni Star Wars Filminde Hayalet Olacak!

Star Wars serisinin yıldız oyuncusu Mark Hamill'in Star Wars: The