8. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali Başladı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle, 4-12 Aralık tarihlerinde, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu’nca, hem fiziksel hem de usakfilmfest.com adresinde çevrimiçi düzenlenecek olan 8. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin finalistleri, ana jürisi ve açılış programı belli oldu.

4 Aralık Cumartesi akşamı saat 21.00’da başlayan festivalin açılışında, görsel ve işitsel performanslarıyla deneysel yapıtlara imza atan sanatçı Kerem Altaylar’ın konserinin ardından, Elvira Lind’in yönettiği, başrolünde dünyaca ünlü oyuncu Oscar Isaac’in yer aldığı The Letter Room sinemaseverlerle buluştu. Açılış etkinlikleri arasında, illüstrasyon ve video sanatçısı Gizem Güvendağ’ın e-sergisinin de bulunduğu Uşak Kısa Film Festivali, 12 Aralık Pazar gecesine dek 31 ülkeden 26’sı özel gösterim olmak üzere toplam 119 filme ev sahipliği yapacak. 2’si Dünya, 19’u Asya, 26’sı Türkiye, toplam 47 filmin prömiyerini yapacağı Uşak Film Festivali’nde yapıtların tamamı festival süresince ücretsiz olarak çevrimiçi izlenebilecek.

Üçlü jüri kademesi, gösterime giren filmlerin tamamına telif ödemesi, sinemanın tüm bileşenlerine yönelik ödüllendirmelere gitmesi ve oyuncu dallarında cinsiyet ayrımı kaldırmasıyla Türkiye ve dünyada kimi ilklere imza atan festival, Uluslararası Kısa Film, Ulusal Kısa Film ve Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmalarında toplam 24 dalda takdim edilen Kanatlı Denizatı Ödülleri ile Uşak’ta bulunan Karun Hazinesi’nin biricik parçası “Kanatlı Denizatı Broşu”nu onurlandırıyor.

Birbirinden iddialı filmlerin yarışacağı festivalin bu yılki ana jürisinde kısa ve uzun metraj filmleriyle uluslararası başarılara imza atmış yönetmenler Andrea Corsini, Alexandre Dostie, Emilie Mannering, Anthony Nti, Barış Sarhan, Gregorio Franchetti, Thanasis Neofotistos ile birlikte Türk sinema tarihinin en görkemli yapıtlarının mimarlarından yapımcı Zeynep Atakan ve müzisyenliğini oyunculuk ve yönetmenlikle harmanlayan sanatçı Gloria de Oliveira yer alıyor.

Fiziksel etkinliklerin Uşak’ta başlayıp İstanbul’da devam edeceği festivalin kapanış ve ödül töreni ise 12 Aralık akşamı 21.00’da Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Kurgu, senaryo, makyaj, yönetmenlik atölyelerinin; yapımcılık, oyunculuk ve film eleştirisi konulu ustalık dersleriyle destekleneceği, “Activist Filmmaking” ve benzeri özgün sunumlara ev sahipliği yapacak Uşak Kısa Film Festivali’nin programı ve özel gösterimleri hakkında ayrıntılı bilgiye usakfilmfest.com ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşmak mümkün.

8. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali Başladı 1 – 8 Usak Kisa Film Festivali afis

Uluslararası Kısa Film Yarışması

  • Alive – Yönetmen: Jimmy Olsson
  • Black Hole – Yönetmen: Tristan Aymon
  • Comrade Tito, I inherit – Yönetmen: Olga Kosanovic
  • Fabiu – Yönetmen: Stefan Langthaler
  • King Max – Yönetmen: Adele Vincenti-Crasson
  • Mutha and The Death of Ham-Ma-Fuku – Yönetmen: Daniel Suberviola
  • The Bedspread and The Mother – Yönetmen: David Perez Sanudo
  • The Letter Room – Yönetmen: Elvira Lind
  • The Silence of The River – Yönetmen: Francesca Canepa
  • The Verdict in The Case of K. – Yönetmen: Özgür Anıl
  • Witness – Yönetmen: Ali Asgari

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Film

  • Burada Ejderhalar Var (Philippe Machado, Hasan Dogan ve Alexıs Braun, Yönetmen: Hasan Doğan)
  • Cengiz (Haydar Taştan, Selcan Özgür, Yönetmen: Haydar Taştan)
  • Suçlular (Laura Dahout, Serhat Karaaslan, Yönetmen: Serhat Karaaslan)
  • Susam (Aycan Aluçlu, Hilal Şenel, Yönetmen: Sami Morhayim)
  • Sürgünde Bir Yıl (Mehmet Öztürk, Yönetmen: Malaz Usta)

En İyi Yönetmen

  • Haydar Taştan (Cengiz)
  • Merve Bozcu (Plastik Rüya)
  • Arda Gökçe (Sıradan Bir Gün)
  • Serhat Karaaslan (Suçlular)
  • Sami Morhayim (Susam)

En İyi Senaryo

  • Okan Akgün (Beautiful Weather)
  • Hasan Doğan (Burada Ejderhalar Var)
  • Haydar Taştan (Cengiz)
  • Serhat Karaaslan (Suçlular)
  • Sami Morhayim (Susam)

En İyi Görüntü Yönetmeni

  • Arsene Desmichelle (Burada Ejderhalar Var)
  • Orçun Özkılınç (Cengiz)
  • Kağan Kerimoğlu (Plastik Rüya)
  • Arınç Arısoy (Sıradan Bir Gün)
  • Tudor Mircea (Suçlular)
  • Kağan Kerimoğlu (Susam)

En İyi Sanat Yönetmeni

  • Chen Feng (Ajotin, Yönetmen: Muhammed Seyyid Yıldız)
  • Melisa Besnili (Düdük, Yönetmen: Ege Karakurt)
  • Apolline Marechaux (Burada Ejderhalar Var, Yönetmen: Hasan Doğan)
  • Yunus İnce (Plastik Rüya, Yönetmen: Merve Bozcu)
  • Nilüfer Arlı (Susam, Yönetmen: Sami Morhayim)

En İyi Kurgu

  • Hakan Çelik (Aynı Gecenin Laciverti, Yönetmen: Nuri Cihan Özdoğan)
  • Zoran Furkan Cömert (Bulak, Yönetmen: Evrim İnci)
  • Melih Kaymaz (Sıradan Bir Gün, Yönetmen: Arda Gökçe)
  • Nathan Delannoy (Suçlular, Yönetmen: Serhat Karaaslan)
  • Malaz Usta (Sürgünde Bir Yıl, Yönetmen: Malaz Usta)

En İyi Ses Tasarımı

  • Ümit Özbek ve Umut Döven (Ajotin)
  • Cansın Ruta (Her Şey Olması Gerektiği Gibi)
  • Resul Keleş ve Ozan Hatipoğlu (Sıradan Bir Gün)
  • Marian Balan, Victor Miu, Marius Leftarache ve Charli Masson (Suçlular)
  • Malaz Usta (Sürgünde Bir Yıl)

En İyi Görsel Efekt

  • Hakan Çelik (Aynı Gecenin Laciverti)
  • Ecem Arslanay ve Yiğit Tanel Kaçar (Saatler)
  • Aysun Karaosman (Kauai)

En İyi Makyaj

  • Ayşe Mutlusen (Kof)
  • Çiğdem Uzundağ (Plastik Rüya)
  • Sami Morhayim (Susam)

En İyi Film Müziği

  • Oğuz Özdoğan (Aynı Gecenin Laciverti)
  • Semhan Aydın (Düdük)
  • Pelin Aktaş (Kauai)

En İyi Başrol Oyuncusu

  • Cengiz – Yönetmen: Haydar Taştan
  • Plastik Rüya – Yönetmen: Merve Bozcu
  • Sıradan Bir Gün – Yönetmen: Arda Gökçe
  • Suçlular – Yönetmen: Serhat Karaaslan
  • Susam – Yönetmen: Sami Morhayim

En İyi Yardımcı Oyuncu

  • Belki Bir Gün Gideriz – Yönetmen: İnan Erbil
  • Ondan Bahsetmiyorum – Yönetmen: Ayris Alptekin
  • Plastik Rüya – Yönetmen: Merve Bozcu
  • Suçlular – Yönetmen: Serhat Karaaslan
  • Susam – Yönetmen: Sami Morhayim

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

En İyi Belgesel

  • 9:16 – Yönetmen: Selin Su Kılınçarslan
  • Çeşme – Yönetmen: İlayda İşeri
  • Kül – Yönetmen: Aziz Arga

En İyi Kurmaca

  • Burhan – Yönetmen: Ömer Dişbudak
  • Mesafeler – Yönetmen: Efe Subaşı
  • Seaward – Yönetmen: Cudi Harman

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir