9. Canlandıranlar Film Festivali Yaklaşıyor 1 – 9 Canlandiranlar Film Festivali

9. Canlandıranlar Film Festivali Yaklaşıyor

1 Ekim 2021

Canlandıranlar Derneği tarafından düzenlenen, Peak’in can veren desteği, Institut Français Istanbul, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye Konferans Tercümanları Derneği, Bigumigu ve ABCOO’nun katkıları ile hayata geçirilen 9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali için geri sayım başladı… Buluşma noktaları Canlandıranlar web sitesi, Fransız Kültür Merkezi, Tophane-i Amire ve Zoom. Biletler çok yakında satışta!

Bağımsız animasyon sinemasına ve animasyonun yeni mecralardaki üretimlerine odaklanan festival, 18 ile 24 Ekim tarihleri arasında hibrid olarak İstanbul’da gerçekleşecek. Bu yılki festivalin onur konuğu animasyon dünyasınının önemli bir ismi, Sayoko Kinoshita. Festivalde bu yılın teması olan “Paralel Evrenler” uyarınca, animasyon evrenleri arasında rengarenk bir yolculuğa çıkacağız. Tüm animasyon severleri Japonya’dan Brezilya’ya, Türkiye’den Avrupa’ya birbirinden ilginç ve yetkin, bağımsız animasyon sanatçılarının dünyalarını keşfetmeye davet ediyoruz.

9. Canlandıranlar Film Festivali Yaklaşıyor 2 – 9 Canlandiranlar Film Festivali

Yaratıcı ekibinde Berat İlk, Vincent Bouvard, Efe Efeoğlu, Ferhat Akbaba, Eda Çağıl Çağlarırmak ve Berna Gençalp’in yer aldığı 9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali’nin programında dijital ve salonda film gösterimleri, Zoom üzerinden sunulacak atölye ve söyleşiler ile uluslararası yarışma bölümü yer alıyor. 2020 yılında pandemi nedeniyle tamamen online sunulan festivalden farklı olarak bu yıl film gösterimleri, hem Fransız Kültür Merkezi’nin salonunda hem de dijital platformda gerçekleşecek. Diğer etkinlikler ise yüz yüze ve online olarak planlanıyor. Yabancı konuklarla yapılacak online söyleşiler izleyicilere simultane tercüme seçeneği ile sunulacak.

Festival Tanıtım Filmi Yayında

Tasarım ve hareketlendirilmesinde Ferhat Akbaba ve Eda Çağıl Çağlarırmak, müziğinde ise Zag Erlat imzası bulunan 9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali tanıtım filmi Canlandıranlar Youtube kanalında izlenebilir.

Canlandıranlar Film Festivali’nde Yarışma Heyecanı

2017 yılında ulusal çapta düzenlenerek başlayan Canlandıranlar Film Yarışması, 2020 yılından beri uluslararası özellik taşıyor. Organizasyonunu Efe Efeoğlu’nun üstlendiği yarışmaya bu yıl 104 ülkeden 838 başvuru yapıldı. En İyi Film, En İyi Türk Filmi, En İyi İlk Film, En İyi Öğrenci Filmi kategorilerinin olduğu yarışma filmlerinin listesine ve film künyelerine canlandiranlar.com adresinden ulaşılabilir.

Canlandıranlar Film Yarışması Jürisi ve Konukları

Yarışma jürisinde Hiroşima Uluslararası Animasyon Festivali’nin kurucularından, Japon animasyon dünyasında sayısız işe imza atan, ASIFA Başkanlığı’nı halen yürüten ve festivalin onur konuğu olan Sayoko Kinoshita, Anima Mundi Festivali’nin kurucularından animasyon sanatçısı Lea Zagury ve Anima Istanbul ile Anima Okul’un kurucularından ve Kötü Kedi Şerafettin filminin yönetmenlerinden Mehmet Kurtuluş yer alıyor.

Gösterimler ve Seçkiler

9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali’nin programında yarışma filmlerinin yanı sıra onur konuğu Sayoko Kinoshita’nın kendi filmografisinden ve ilham verici bulduğu filmlerden seçmeler, Lea Zagury’nin hazırladığı bir Brezilya seçkisi, yönetmen Rémi Chayé’nin Annecy Kristal Ödülü’nü almış olan uzun metraj animasyonu Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary gösterimleri yer alıyor

Atölye ve Söyleşiler

Festival programında film gösterimlerinin yanı sıra ilgi çekici etkinlikler de var. İngilizce gerçekleşecek sunum ve söyleşiler Türkçe’ye simultane tercüme edilecek.

Animasyon dünyasındaki kariyeri 40 yılı aşan onur konuğu Sayoko Kinoshita ile “Animasyon Dünyasında Bir Yolculuk” başlıklı söyleşi gerçekleşecek, ayrıca Sayoko Kinoshita Canlandıranlar Festivali için hazırladığı seçkilerde yer alan filmler ile ilgili bilgi verecek.

Jüri üyelerinden Lea Zagury ise izleyicilere bir animatör olarak Brezilya’dan Los Angeles’a uzanan hikayesini, ardından Anima Mundi’nin kuruluş öyküsünü anlatacak.

Bir diğer jüri üyesi Mehmet Kurtuluş da bir söyleşi ile programda yer alacak.

Japon anime sineması üzerine akademisyen Selen Çalık Bedir ile manga çevirmeni Hümeyra Özcan sohbet edecekler.

Çizgi romancılık kariyerini uluslararası alana taşıyan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ders vermeye başlayacak olan Ersin Karabulut da çizerlikten öykülemeye, oradan da eğitimciliğe uzanan yolculuğunu anlatacak.

Kısa animasyon filmler için fragman yapmanın zorlukları ve olanakları üzerine Fırat Terzioğlu bir Fragman Atölyesi verecek.

Festivalin doğmasına kaynaklık eden ve 2010 yılından beri sürdürülen Canlandıranlar Yetenek Kampı’nda üretimi henüz tamamlanan In the Valley of the Shadow of the Dead filminin yönetmeni Albina Ulutaş ile bir söyleşi gerçekleşecek.

Saygı Kuşağı bölümünde bu yıl Başak Ürkmez, kariyerinin önemli bir bölümünde Disney’de çalışan usta animasyon sanatçısı Tahsin Özgür ile kapsamlı bir söyleşi yapacak.

Canlandıranlar Festivali takipçilerinin 2016 yılındaki gösterimlerden hatırlayabileceği La Péri (VR) filminin yönetmeni Balthazar Auxietre ve Nurbanu Asena VR/ AR dünyası, kendi üretimleri ve son gelişmeler üzerine sohbet edecekler.

Bu senenin can veren desteğini sunan Peak’ten Başar Muluk ve ekip arkadaşları ile ise oyun dünyası üzerine bir söyleşi olacak.

Tophane-i Amire’de Ödül Töreni

9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali Yarışması’nın sonuçları Tophane-i Amire’nin benzersiz ambiyansında açıklanacak. Ödül töreninde, jürinin gerekçeli kararları yarışmacılara ve izleyicilere sunulacak.

Canlandıranlar Youtube Kanalı Yayında…

Canlandıranlar Youtube kanalında, önceki yıllarda yapılmış konuşma, panel gibi etkinliklerin videoları yer alıyor. Festival tarihlerinde ise bu yıl programda olan konuşma ve atölye çalışmaları yayınlanacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Eskişehir'in Emek Ödülleri Sahipleri Belli Oldu 3 – Yılmaz Atadeniz sm

Eskişehir’in Emek Ödülleri Sahipleri Belli Oldu

16-24 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. Eskişehir Uluslararası Film
Kitap Hediyeli Festival: Malatya Film Festivali 4 – 0012Photography Business Marketing Books LeahAndMark

Kitap Hediyeli Festival: Malatya Film Festivali

Kitap Hediyeli Festival: Malatya Film Festivali sinemaseverlere sinema teknik kitapları