SineMASAL Açıkhava Sinema Festivali 1 – 20558296

SineMASAL Açıkhava Sinema Festivali

20 Mayıs 2013

“SİNEMA ARTIK KÖYLERDE”

“Sinema Artık Köylerde” sloganıyla yola çıkan ve Avrupa’nın 6 ülkesinden genç sinemacıların katılımı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 6 ilde gerçekleşecek olan SineMASAL Açıkhava Sinema Festivali için geri sayım başladı.

20558296

AB Bakanlığı Ulusal Ajansı’nın desteklediği, proje tasarımını ve yönetmenliğini Enes Kaya’nın yaptığı festival, 17 Haziran Pazartesi günü İstanbul’da başlayacak ve sırası ile Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır illerinde devam ederek 30 Haziran Pazar günü Mardin’de son bulacak.

SineMASAL’ı diğer festivallerden farklı kılan en önemli özelliği coğrafi ve ekonomik engellerden dolayı sosyal aktivitelerden mahrum kalan köylerde gerçekleşecek olmasıdır. Sonraki yıllarda da gezici festival konsepti ile, Türkiye’nin bütün illerini tek tek dolaşarak festivali devam ettirecek olmaları tüm ekibi şimdiden heyecanlandırmakta.

SineMASAL proje tasarımcısı Enes Kaya köylerde festival fikrinin ortaya çıkışını şu şekilde dile getiriyor: “2006 yılından bu yana aktif olarak sinema, dizi ve reklam sektöründe yapım biriminde çalışmalarımı sürdürmekteyim. Bu süreçte Türkiye’nin 41 iline ve yüzlerce köyüne gitme fırsatı buldum. Sonra farkettim ki çekim sürecinde, bizlere gönülden destek olan köy halkına filmlerimiz ulaşmıyor. Bende sinemayı köylere götürmeye karar verdim. AB Bakanlığı Ulusal Ajans’ın desteği ile yıllardır planladığım projemi bir festival haline getirdim. Tamamıyla gönüllü çalışan bir ekip ve bizlere inanan tüm sponsorlarımız ile ’’Sinema Artık Köylerde’’sloganı eşliğinde bu yıl festivalimizin ilkini gerçekleştireceğiz.

Toprağının bereketini nasırlı ellerinden alan Anadolu’ya sunduğumuz ilk SineMASAL’ın hepimize ilham vermesi dileğiyle.”

Festival takvimi ve detayları için www.sinemasal.org adresimizi ziyaret edebilir, sosyal medya ağlarımıza dahil olarak da festivali gün gün bizimle birlikte yaşayabilirsiniz.

Festival Programı

  • 20 Haziran Perşembe : Kahramanmaraş
  • 22 Haziran Cumartesi : Gaziantep
  • 24 Haziran Pazartesi : Adıyaman
  • 26 Haziran Çarşamba : Şanlıurfa
  • 28 Haziran Cuma : Diyarbakır
  • 30 Haziran Pazar : Mardin

Websitesi: http://www.sinemasal.org

E-mail: info@sinemasal.org

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2. El Film Festivali'nden Türk Sinemasına Vefa! 2 – 2 el fest 05

2. El Film Festivali’nden Türk Sinemasına Vefa!

Kapanış töreninde yapacakları konuşmalar ile duygu ve düşüncelerini aktaracak Ahde
Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor 3 – This is National Wake 2022

Oditoryum Seçkisi Müziği Sinema Salonlarına Taşıyor

Sinemaseverleri 10. kez ağırlayacak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin Oditoryum seçkisi,