Acıklı Bir Durum... 1 – img 0116

Acıklı Bir Durum…

1 Haziran 2009

Masis’in ve benim en gözde filmlerimizdendir; In The Mouth of Madness…

Film, John Carpenter ustanın henüz yakıtı varken çektiği akıllara zarar Lovecraftvari öyküsüdür ve hikayedeki yazar Sutter Cane’in (Stephen King özenmesi) başına gelenler hakikatten dudak uçuklatır. Fantastik filmsever için gerçek ve en büyük ödüllerden biridir bu film.

Bir kere öykü inanılmazdır: Dünyaca ünlü bir korku romanı yazarı olan Suttor Cane aniden ortadan kaybolur. Yayımcısı tarafından özel bir sigorta müşettişi olan John Trent yazarı bulmak için tutulur. Tent iz peşinde ilerlerken sadece yazarın romanlarında bulunan bir şehire gelir. Artık gerçek ve hayal birbirine karışmıştır…

Tabi zaman her şeyi aşındırıyor. Hafta sonları, suyunun suyu slasher’lar için AVM’lerdeki salonları dolduran sürü, nedense bu filmden pek hazzetmez, “Baba bu mu bu kadar övdüğün film!” diyerek hem filmi hem de bizi alır yerden yere çarpar.

Durum böyle acıklı iken bu haftaki “Uykusuz” Ersin Karabulut’un köşesi “Sandık içi”nde bu filmle ilgili bizde oluşan beğenme ve beğendirememe acıklısallığını çizdiğini görünce en azından bir kısmını paylaşayım istedim. Tamamını merak edenler “Uykusuz” alsın çünkü çok şahane… Adamlar deli gibi çiziyorlar, memlekette atmosfer yaratıyorlar, desteklemek şart. (Resmin üstüne tıklayın, okunacak kadar büyüyor…)

img_0116Ersin Karabulut yalnız değilsin! Hepimiz Sutter Cane’iz!

Merek edenler için Masis’in yazdığı In The Mouth of Madness kritiği de burada.

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

8 Comments

 1. Ersin’in yazısını okumuştum bu hafta, gerçekten sevdiğim bir bölüm sandık içi:)

 2. Kesinlike Uykusuz’da çok önemli bir atmosfer var Murat Tolga haklısın. 90ların sonundaki L-Manyak kadrosundan beri, bir ara Lombak, hatta Kemik’te böyle güzel kadrolar zaman zaman bir araya gelip muhteşem öyküler, atmosferler ve bir edebi platform oluşturmuşlardı (bir yandan da çok sivri ve şahsına münasır olurken)
  özellikle psikoanalitik kavramlardan ”The Abject” konusunda L-Manyak’tan beri gelen pislik, iğrençlik ve cinselliğin ele alınışını çok ama çok önemli buluyorum.

  ayrıca ben de çok severim In The Mouth of Madness’ı abi beni yazmayı unutmuşun : )

 3. Ersin Karabulut benzer durumları daha öncede çizmişti. Sandık içinin yanı sıra yeraltı öyküleri vardır. Fantastik uçuk hikayelerin olduğu Ötekisinemada yer alan filmlerden farksızdır konuları. Heralde Amerika’da çizerlik yapsaydı şimdiye kadar çoktan remake’leri yapılırdı hikayelerinin :)) Hastasıyız.

 4. Ersin Karabulut’un çizgilerini çok beğeniyorum ve karikatürden ziyade çizgiromana yakın buluyorum. Uzun metraj fantastik bir ÇR çizse çok esaslı olur kanaatindeyim.

 5. Remake yerine uyarlama demek istemiştim yanlış olmuş. Uzun metraj konusuna bende katılıyorum. Belki ilerde böyle bir eser ortaya koyar yada kafasında proje olarak vardır. Takip edip görmek lazım.

 6. Biraz konu dışı gibi ama bağlantılı bir yorumda bulunmak isterim: Bu durum sadece filmlerle sınırlı değil, 80 lerden gelme eski bir yabancı şarkıyı kulaklıksız iş yerinde dinlerseniz alacağınız tepki yazıdaki “In The Mouth of Madness” örneği gibi oluyor.

 7. anlamadım şimdi In the Mouth of Madness mi konu uykusuz mu?
  en iyisi hem filmi sevelim hem de dergiyi alalım bu delemmada sorunsuz çözülsün…
  film için iki kelam; john Carpenter abimizden adrese teslim (ne demekse bu:)) üstün bir film bu. Hele Sam Neil abimizin her biryerleri haç ile çızıktırdığı sahneler yok muuuu…peh peh peh…o derece yani..
  seviyoruz çok

 8. John Carpenter’ın en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Carpenter 94’de bu fu filmi çektikten sonra bu olgunlukta başka bir film daha çekemedi ne yazık ki…

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında 2 – 2 Kadın Yönetmenler Haftası 1

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında

1-7 Mart arasındaki Kadın Yönetmenler Haftası uzun metraj ve belgesellerin
İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor! 3 – 23ee54973266df014484dee549c4251f silent film lobbies

İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

Akbank Sanat; 14-16 Aralık 2017 tarihleri arasında 4. Uluslararası İstanbul