Adana Film Festivali'nden Cannes ile Ortaklık 1 – 24 Adana Film Festivali

Adana Film Festivali’nden Cannes ile Ortaklık

19 Temmuz 2018

Dünyanın en prestijli uluslararası film festivali Cannes ile Adana Film Festivali iş birliği yapıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek 25. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında Cannes ile yapılacak ortaklık, genç sinemacıları ve sanatseverleri Cannes’ın temsilcileriyle buluşturacak.

Adana Film Festivali'nden Cannes ile Ortaklık 2 – Adana Cannes ile Ortaklık

22-30 Eylül 2018 tarihleri arasında 25. kez düzenlenecek Adana Film Festivali’nin, bu yılki ortağı dünyanın en prestijli uluslararası film festivali Cannes Film Festivali’nin 57. yaşını dolduran en köklü bölümü Semaine de la Critique.

1962’de başlayan Semaine de la Critique, tarihinde Tevfik Başer’den (40 Metre Kare Almanya, 1986) Şahin Kaygun’a (Dolunay, 1988), Furüzan ve Gülsün Karamustafa’dan (Benim Sinemalarım, 1990) Canan Gerede’ye (Robert’ın Filmi, 1992), Serdar Akar’dan (Gemide, 1998) Mehmet Can Mertoğlu’na (Albüm, 2016) uzanan fazlaca yerli yönetmenin adını duyurduğu önemli bir platform olmuştu.

Fransız eleştirmenlerin başlattığı bölüm, “ilk film” ve “ikinci film” göstererek genç yetenekleri keşfetme özelliğiyle meşhur. Tarihi boyunca Bernardo Bertolucci, Dusan Makavejev, Wong Kar-Wai, Alejandro Gonzalez Innaritu, Guillermo Del Toro, Fernando Solanas, Leos Carax, Jerzy Skolimowski, Hiroshi Teshigahara, Victor Erice, Ken Loach, Ousman Sembene, Otar Iosseliani, Jean-Marie Straub, Tony Scott, Barbet Schroeder, Denys Arcand, Aleksei German, John Sayles, Arnaud Desplechin, Deepa Mehta, Philippe Garrel gibi yönetmenleri sinema piyasasına armağan ederek de bu özelliğini perçinledi.

Semaine De la Critique, 30 yıl önce başlayan kısa film seçkisiyle ise Gaspar Noe, François Ozon, Andrea Arnold, Tran Anh Hung, Neil Jordan, Denis Villeneuve ile Justin Kurzel’in henüz emekleme adımlarının ilk atıldığı yer oldu. Bu yıl ise yeni Noe’ler, yeni Ozon’lar, yeni Arnold’lar çıkarma peşindeki iddialı seçki ortaklık kapsamında Adana’da “keşif” olanağı sunacak.

Leica Cine Keşif Ödülü’ne ulaşan Yunan sinemacı Jacqueline Lentzou’nun Hector Malot‘u ile The Last Day of the Year ile Canal+ Kısa Film Ödülü’nü kucaklayan Elias Belkeddar’ın Cezayir-Fransa ortak yapımı A Wedding Day‘ini de içeren 10 yarışma filmi seyircilerle beşer filmlik iki program halinde buluşacak.

Öte yandan seçkinin “özel seans” bölümü kapsamında yine Cannes’da ilk kez gösterilen, Ara (Interruption) ile tanınan Yunan yönetmen Yorgos Zois’e Hollywood yolunu açan Third Kind, 2017’de Venedik’te beğeni toplayan Vahşi Oğlanlar‘ın (Les Garçons Sauvages) yönetmeni Bertrand Mandico’nun iddialı son kısa filmi Ultra Pulpe ve Boris Labbe imzalı benzersiz Fransız animasyonu La Chute de üçüncü programı oluşturacak.

Festival kapsamında Charles Tesson’un direktörlüğündeki Semaine de la Critique’in kısa film seçici kurulu üyeleri Leo Soesanto ve Marie-Pauline Mollaret, Türkiyeli kısa filmcilerle fikir alışverişinde bulunacakları bir panele konuşmacı olarak katılacaklar. Ayrıca Mollaret, ortaklık kapsamında “Uluslararası Kısa Film” jürisinin üyesi olarak görev alacak. Böylece genç sinemacılar 25. Adana Film Festivali’nde Cannes’ın temsilcileriyle buluşmuş olacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Akbank 9. Kısa Film Festivali 18 Mart'ta Başlıyor 3 – A3 Meşekkat ve Karısı

Akbank 9. Kısa Film Festivali 18 Mart’ta Başlıyor

Bu yıl 18-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Akbank 9. Kısa
Ulusal Yarışmalı Altın Portakal Yarın Başlıyor! 4 – Topal Şükranın Maceraları

Ulusal Yarışmalı Altın Portakal Yarın Başlıyor!

Türkiye’nin en uzun soluklu sinema etkinliği olan Antalya Altın Portakal