Aidiyet'ten İlk Görüntüler Yayınlandı 1 – Aidiyet 02

Aidiyet’ten İlk Görüntüler Yayınlandı

4 Şubat 2019

Burak Çevik’in yönettiği ve dünya galasını bu hafta sonu Berlin Film Festivali’nde yapacak olan Aidiyet’ten ilk görüntüler yayınlandı. Burak Çevik’in 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından ve kendi kişisel hafızasından yola çıkarak yazıp yönettiği film, Berlinale’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü için yarışacak.

Dünya galasını Cumartesi günü 69. Berlin Film Festivali’nde yapacak olan Burak Çevik filmi Aidiyet’ten ilk görüntüler yayınlandı. Burak Çevik’in, 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından yola çıkarak ve kişisel hafızalarına dayanarak yazıp yönettiği Aidiyet, geçen yıl ilk uzun metraj filmi Tuzdan Kaide ile de Berlinale programında yer alan 25 yaşındaki yönetmenin ikinci filmi.

Aidiyet'ten İlk Görüntüler Yayınlandı 2 – Aidiyet poster

Forum bölümünün küratörlerinden Birgit Kohler’in “çok farklı” sözleriyle tarif ettiği ve Burak Çevik’in Tuzdan Kaide’de olduğu gibi “kendine özgü bir üslup” ve “alışılmadık bir anlatım dili” kullandığını söylediği* film, 7-17 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek 69. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü için yarışacak.

Bir yol ve aşk filmi

Burak Çevik’i anneannesinin öldürülme hikâyesini zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde ve kimseyi yargılamadan, topoğrafik gözlemle anlattığı Aidiyet, mekanların belleğinde dolanıyor ve aynı zamanda da sinemanın türleri arasında geçişler yapıyor. Aidiyet, Türkiye’de yıl sonunda gösterime girecek.

İlk kısasını 17 yaşında çekti

Burak Çevik 1993’te dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’nde okurken çekmeye başladığı kısa filmler birçok festivalde gösterildi ve ödüller kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinema adlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller” bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali’nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi Tuzdan Kaide (2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı. Yenilikçi sinema diliyle övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi Aidiyet ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı.

Konu

2003’ün Aralık ayında, İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşındaki bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma sonucu, maktulün kızı ve kızının sevgilisi gözaltına alındı. Dava 2007 yılında sonlandığında, mahkeme ikisini de müebbet hapis cezasına çarptırdı. Aidiyet, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

AİDİYET

2019, Türkiye-Kanada-Fransa, 73’

Yönetmen: Burak Çevik
Senaryo: Burak Çevik
Oyuncular: Eylül Su Sapan, Çağlar Yalçınkaya

Yapımcı: Selman Nacar, Burak Çevik
Ortak Yapımcılar: Kerem Ayan (Fransa), Mustafa Uzuner (Acéphale – Kanada)
Destekçi Yapımcı: Feride Çiçekoğlu

Kurgu: Ali Aga, Burak Çevik
Görüntü Yönetmeni: Barış Aygen
Sanat Yönetmeni: Dilşad Aladağ
Müzik: Mine Pakel
Yardımcı Yönetmen: Ozan Yoleri
Ses Kayıt: Ahmet Gürbüz
Renk Düzenleme: Sertaç Toksöz
Ses Tasarımı ve Miksaj: Yalın Özgencil
Afiş ve Jenerik Tasarımı: Dilşad Aladağ

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Crossbreed Filminin Türkçe Afişi Yayınlandı 3 – The Crossbreed Melez 1

The Crossbreed Filminin Türkçe Afişi Yayınlandı

2 Mart 2018'de gösterime girecek olan Biray Dalkıran filmi The
Tablo Gibi Bir Film: Loving Vincent 4 – Vincent Robert Gulaczyk in colour

Tablo Gibi Bir Film: Loving Vincent

Loving Vincent, 125 sanatçının toplamda 65 bin ayrı yağlı boya