8. Akbank Kısa Film Festivali Sonuçları

8. Akbank Kısa Film Festivali’nin yarışma bölümüne başvuran 372 film arasında yapılan değerlendirme sonucunda, “En İyi Kurmaca Film Ödülü”nü “Sessiz” ile  L. Rezan Yeşilbaş, “En İyi Belgesel Ödülü”nü ise “Ben Geldim Gidiyorum” ile Metin Akdemir kazandı. 

8. Akbank Kısa Film Festivali Sonuçları 1 – Akbank 8. kısa film afiş2Bu yıl 19-29 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 8. Akbank Kısa Film Festivali, 10 gün boyunca sinemaseverlere yine dopdolu bir program sundu. 20 ülkeden 110 film, 40 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 21 konuğun yer aldığı  Festival, farklı renkler, coğrafyalar, kültürler ve düşünceleri izleyiciyle buluşturdu.

En İyi Kısalar Açıklandı!

8. Akbank Kısa Film Festivali jürisi, her yıl olduğu gibi bu yılda üç farklı kategoriden oluştu. “FESTİVAL KISALARI” bölümüne katılan eserler; Belgesel Yönetmeni Emel Çelebi,  Kurgucu Bora Gökşingöl ve Yönetmen Selim Evci’den oluşan ön eleme jüri kurulu tarafından değerlendirildi.

Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulu bu yıl; Yapımcı Zeynep Özbatur, Oyuncu Uğur Polat, Sinema Yazarı Cüneyt Cebenoyan, Yönetmen Seren Yüce ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşuyordu. Festival’in “En İyi Kurmaca Film” ödülünü L. Rezan Yeşilbaş “Sessiz” ile kazandı

Yazar Yekta Kopan, Belgesel Yönetmeni Ethem Özgüven ve Aysim Türkmen, Gazeteci ve Sinema YazarıBurçak Evren, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan Belgesel Kategorisi Jüri Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrası Festival’in “En İyi Belgesel” ödülünü “Ben Geldim Gidiyorum” ile Metin Akdemir kazandı. 

“En İyi Kurmaca Film”  ödülünü kazanan L. Rezan Yeşilbaş ve  “En İyi Belgesel Film” ödülünü alan Metin Akdemir 8.000 TL ile ödüllendirildi.

Ayrıca Serhat Karaaslan “Musa” ve Orhan İnce ”Ali Ata Bak” filmleriyle “Kurmaca Mansiyon”; Okan Avcı ise “Kadim” filmi ile “Belgesel Mansiyon” ödülünün sahibi oldu.

Festivalin ödül töreni ve kapanış partisi, 29 Mart 2012, Perşembe akşamı Doğa Rutkay’ın sunuculuğunda Akbank Sanat’ta gerçekleşti. Sinema camiasının önde gelen yönetmen, oyuncu ve tanınmış isimlerinin katıldığı törende festivalin “KISADAN UZUNA” bölümünün konuğu yönetmen Ümit Ünal’a ve “BELGESEL SİNEMA” bölümünün konuğu Can Dündar’a ve “DENEYİMLER” bölümünün konuğu Almanyalı genç görüntü yönetmeni Sebastian Wiegärtner’a teşekkür plaketleri verildi. Ödül töreninin sonrası “En İyi Kurmaca” ve “En İyi Belgesel” filmlerinin özel gösterimi yapıldı.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir