Akbank Sanat Andrzej Wajda'yı Ağırlıyor 1 – Ashes and Diamonds

Akbank Sanat Andrzej Wajda’yı Ağırlıyor

7 Mart 2019

Akbank Sanat Andrzej Wajda'yı Ağırlıyor 2 – Andrzej WajdaAkbank Sanat Nisan ayında, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla Polonya sinemasının en büyük ustalarından Andrzej Wajda’yı (1926-2016) altı başyapıtıyla ağırlıyor. 2000 yılında, dünya sinemasında yaptığı katkı için Oscar Onur Ödülü kazanan Wajda, Cannes Festivali Altın Palmiye, Berlin Festivali Altın Ayı ve Felix ve César Yaşamboyu Başarı Ödülleri’ne sahip. Etkinlikte; yönetmenin Masum Büyücüler, Küller ve Elmaslar, Kanal, Mermer Adam, Demir Adam ve Vaatler Ülkesi filmleri izlenebilecek.

Filmler Lehçe orijinal ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek

Biletler Biletix’ten ve Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.
Bilet fiyatı: 5 TL

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

PROGRAM

4 Nisan 2019, Perşembe
Saat: 19.00

Masum Büyücüler/ Niewinni czarodzieje
Yönetmen: Andrzej Wajda
Oyuncular: Tadeusz Łomnicki, Krystyna Stypułkowska, Kalina Jędrusik
Yapım ve Format: Polonya,1960, 83’, Blu-ray

Akbank Sanat Andrzej Wajda'yı Ağırlıyor 3 – Innocent Sorcerers

Film efsanesi Krzysztof Komeda’nın fantastik bir müzikal portresi. Film, zamanın popüler felsefe hareketi varoluşçuluğu temel alarak 1950’ler gençliğinin tipik davranışlarını gösteriyor. Genç bir doktor ve genç bir kız bir barda tanışırlar. Her ikisi de birbirine küçümseyici ve ilgisizmiş gibi davranır. Böylece gerçek duygularını sergileme şansını kaybederler. Her ikisi de romantik bir aşkın özlemini duysalar da dış görünüşe dayalı bir oyun oynarlar.

5 Nisan 2019, Cuma
Saat: 19.00

Küller ve Elmaslar/ Popiół i diament
Yönetmen: Andrzej Wajda
Oyuncular: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Wacław Zastrzeżyński
Yapım ve Format: Polonya, 1958, 97’, Blu-ray

1959 Venedik Film Festivali’nde bir ödül kazanan film, dünyada en çok tanınan Polonya filmi olarak kabul edilmektedir. Uluslararası sinemanın bir başyapıtı, “Polonya Film Okulu”nun zirvesidir. Jerzy Andrzejowski’nin tartışma yaratan romanından uyarlanmış olan film, vicdanı el vermediği halde bir emre uyması için kendisine baskı yapılan genç bir Direniş Ordusu (AK) askerinin trajedisi aracılığıyla 1945 yılının politik ve ahlaki fikir ayrılıklarının bir sunumu.

17 Nisan 2019, Çarşamba
Saat: 19.00

Kanal/ Kanał
Yönetmen: Andrzej Wajda
Oyuncular: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Wieńczysław Gliński
Yapım ve Format: Polonya, 1957, 91’, Blu-ray

Akbank Sanat Andrzej Wajda'yı Ağırlıyor 4 – Kanal

“Polonya Film Okulu”nun ilk filmi. Uluslararası festivallerde en çok beğeni toplamış Polonya filmlerinden biri. Romantik felsefeyi insanın kahramanlığının kökleriyle kaynaştıran, metaforik görüntülerle dolu dokunaklı bir film. Şehir merkezindeki arkadaşlarına yardım etmek için pis kokan kanalizasyon kanallarından geçmek zorunda olan Varşova Ayaklanması özgürlük savaşçılarından bir grubun, eşi görülmemiş çilesi ve trajik kahramanlıkları.

18 Nisan 2019, Perşembe
Saat: 19.00

Mermer Adam/ Człowiek z marmuru
Yönetmen: Andrzej Wajda
Oyuncular: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Tadeusz Łomnicki
Yapım ve Format: Polonya, 1976, 153’, Blu-ray

Akbank Sanat Andrzej Wajda'yı Ağırlıyor 5 – Man of Marble

1976 senesi. Bir televizyon binasının koridorunda, mezuniyeti yaklaşmış bir film yapımcısı olan Agnieszka, parlak kariyeri aniden ve beklenmedik bir şekilde 1952’de sona eren duvar ustası ve işçi lideri Mateusz Birkut hakkında bir film yapmak için “önemli” bir editörü ikna etmeye çalışmaktadır. Bazı uzlaşmalar sonucunda gerekli ekipmanı elde eder. Birkut’un başarısının ve çöküşünün sebeplerini bulmayı amaç edinen araştırması başlar. Birkut’un dramatik hayatının hikâyesini öğrenirken 1950’lerin acı bir gerçeğini ortaya çıkarır.

19 Nisan 2019, Cuma
Saat: 19.00

Demir Adam/ Człowiek z żelaza
Yönetmen: Andrzej Wajda
Oyuncular: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Marian Opania
Yapım ve Format: Polonya, 1981, 147’, Blu-ray

Akbank Sanat Andrzej Wajda'yı Ağırlıyor 6 – Man of Iron

Wajda’nın 1976 yapımı Mermer Adam filminin devamı olan film, 1981 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmıştı. Yıl 1980. Gdansk Tersanesi’ndeki işçiler grevdedir. Mateusz Birkut’un oğlu Maciek Tomczyk tersane işçilerinden ve grev komitesinin eylemcilerindendir. Bir radyo muhabiri olan Winkel’e, Tomczyk ve grev komitesini gözden düşürecek bir rapor hazırlaması yönünde bir görev verilir.

20 Nisan 2019, Cumartesi
Saat: 15.00

Vaatler Ülkesi/ Ziemia Obiecana
Yönetmen: Andrzej Wajda
Oyuncular: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn
Yapım ve Format: Polonya, 1974, 179’, Blu-ray

19. yy. sonu. Polonya tekstil endüstrisinin beşiği Lodz’da üç arkadaş; Polonyalı Karol Borowiecki, Alman Max Baum ve bir Yahudi olan Moritz Welt, bir tekstil fabrikası kurmak ister. Acımasız pamuk kodamanları tarafından uygulanan çeşitli hilelere başvururlar. Ama yeni fabrikaları bir yangında kül olunca yolları ayrılır. Karol nişanlısından ayrılıp ülkenin en büyük fabrikatörü Mueller’in kızıyla evlenir ve Lodz’un en büyük kapitaline sahip olur. Vaatler Ülkesi, 1975 yılında, Chicago, Gdynia ve Moskova Film Festivallerinde Büyük Ödül’ü kazandı.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Okan Üniversitesi 8. Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması 7 – Okan Üniversitesi 8 Öğrenci Filmleri banner

Okan Üniversitesi 8. Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması

Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek olan Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa
Akbank Sanat Nordik Film Günleri Son Hafta 8 – Nordik Film Günleri Biz En İyiyiz

Akbank Sanat Nordik Film Günleri Son Hafta

Akbank Sanat Sinema Kuşağı, Nordik Film Günleri’nin son haftasında İsveç,