Korku Sineması Dergisi Alacakaranlık 2. Sayı Çıktı! 1 – Alacakaranlık logo

Korku Sineması Dergisi Alacakaranlık 2. Sayı Çıktı!

8 Mayıs 2017

Alacakaranlık 2. sayısı Mayıs ayı itibarıyla raflardaki yerini aldı. Bu sayıda altı farklı makalenin yanı sıra bir de röportaj var!

Korku Sineması Dergisi Alacakaranlık 2. Sayı Çıktı! 2 – Alacakaranlık 2 kapakVideo kaset koleksiyoncusu Mehmet Alan, Alacakaranlık ekibinin sorularını yanıtladı. Yıllar içinde sahip olduğu 4.000’i aşkın kaset arasından en değerli olanların isimlerini paylaştı.

İngiltere’de ikamet eden Evrim Ersoy, dünya genelinde bilinen en önemli korku filmi festivallerini sıralarken korkuseverler için bir “Başlangıç Kılavuzu” hazırladı. Ertan Tunç, giallo serisine Lucio Fulci ile devam etti ve Fulci’nin karanlık filmlerini yönetmenin karanlık geçmişine inerek aydınlatmaya çalıştı. Semra Doll ise kadın karakterlerin biyografik çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek bu sayıda bir başka “Çığlıklar Kraliçesi”ni, Barbara Steele’i derginin künyesine ekledi. Beril Köroğlu, sosyoekonomik düzlemde yemek kültürünü irdeledi, çıkarımlarını ise korku filmleri ekseninde şekillendirdi. Fatih Danacı, kapsamlı bir araştırma dosyası ile Türkiye’de bakir bir alan olarak kabul edilebilecek müzikal sinemanın tarihini korku ile buluşturdu ve “Müzikal” ve “Korku” sinemasının iç içe geçtiği örnekleri kronolojik olarak sıraladı.

Derginin sürpriz ismi Kaya Özkaracalar!

Alacakaranlık’ın doğmasına vesile olan “Geceyarısı Sineması” dergisini çıkaran Özkaracalar, bu yıl 36’ncısı düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde gösterilen korku filmlerini irdelediği yazısı ile dergiye değer kattı.

Kapak, 1982 tarihli kült film “Basket Case” uyarlaması.

Bu sayının kapağı, 1982 tarihli kült film “Basket Case”i uyarlayan Erman Akçay’dan geldi. Arka kapak ise yine üstat Giovanni Scognamillo’ya ait. Yasin Karakaya, Barbara Steele’e ait olağanüstü bir çizim ile dergide yer alırken, derginin aynı zamanda grafik tasarımını yapan Murat Özkan yıllar sonra karakalem ile yaptığı çizimleri Alacakaranlık sayfalarına taşıdı. Gelecek vadeden Efecan Sezer tam sayfa bir “Phantom of the Opera” çizimi ile Merve Vural ise karanlık çizgileriyle dergiye katkıda bulundu.

Bir önceki sayıda olduğu gibi derginin lobi kartları ve afişleri ise Fatih Danacı koleksiyonundan seçilerek okurlara sunuldu.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

2 Comments

  1. Nisan sayısını bulabileceğimiz veya sipariş edebileceğimiz bir yer var mı acaba?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dünyanın En Ölümcül Çölünde Yaşananlar Kayda Alındı 3 – Tenere Hasan Söylemez 3

Dünyanın En Ölümcül Çölünde Yaşananlar Kayda Alındı

Gazeteci ve belgesel yapımcısı Hasan Söylemez dünyanın en ölümcül çölünde
Evde Kısa Film Yarışması Kısa Filmlerinizi Bekliyor 4 – Akbank Evde Kısa Film Yarışması header

Evde Kısa Film Yarışması Kısa Filmlerinizi Bekliyor

4 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek çevrimiçi Akbank Evde Kısa