Korkuseverlerin Gözdesi Alacakaranlık’ın 5. Sayısı Çıktı 1 – Alacakaranlık 5 banner

Korkuseverlerin Gözdesi Alacakaranlık’ın 5. Sayısı Çıktı

3 Ağustos 2017

Ertan Tunç yine kapsamlı bir giallo incelemesi ile karşımızda

Korkuseverlerin Gözdesi Alacakaranlık’ın 5. Sayısı Çıktı 2 – Alacakaranlık 5 kapakErtan Tunç, Aldo Lado’nun 1972 tarihli Who Saw Her Die? filmini görsel mimarisinden işitsel mimarisine kadar inceliyor ve bu İtalyan filminden bazı esintilerin Don’t Look Now’da bulunabileceği sonucuna ulaşıyor.

Semra Doll, daha ilk korku filmiyle zirve yapan Jamie Lee Curtis’i masaya yatırıyor, Halloween ve ardından gelen çığlık kraliçeliği unvanını özetliyor.

Kaya Özkaracalar, film detektifliğine devam ederek uzun bir dönem boyunca gizemli bir film olarak kalan ve snuff filmler hakkındaki ilk film olmasından dolayı dikkat çeken The Last House on Dead End Street’in izini sürüyor. Murat Kirisci, “Korku Filmlerinde Yapay Zekâ ve Robotlar” adlı yazısının ikinci bölümüyle yoluna devam ediyor.

Murat Kızılca, insanlığın doğayla olan ilişkisini incelerken kötülüğün merkezine hayvanları koyan korku filmlerini ele alıyor ve menfaati uğruna doğanın düzenini yönlendiren insanlığın karanlık yüzünü ortaya çıkarıyor. Vahşi hayvanların, ehlileştirilmesi ya da insanlığın hâkimiyetine uygun şekilde yok edilmesi gereken varlıklar olarak tasvir eden Anıl Koç da “Derinliğin Dişleri” adlı yazısında 2017 yazının köpekbalığı temalı filmlerinden 47 Meters Down‘ı inceliyor.

80’li yılların vazgeçilmez çizerlerinden Ömer Muz bu sayının konuğu

Afiş koleksiyoncularının yakından tanıdığı bir isim olan Ömer Muz, 80’li yıllardaki afiş tasarım sürecini bütün gerçekliğiyle anlatıyor. Daha çok aksiyon ve korku filmlerine yaptığı afişlerle bilinen Ömer Muz, Alien ve Friday the 13th gibi kült afişlerinin hikâyesini sunarken Fatih Danacı’nın sorularını yanıtlıyor.

Serdar Kökçeoğlu ise ulusal ve uluslararası festivallerin seçkileri arasına girerek dikkat çeken yerli kısa film Siyah Çember hakkında hayali bir röportaj yapıyor.

Geçen ay Freddykenstein, Ağustos ayında ise Frankenstein’ın Gelini!

Alacakaranlık’ın yeni sayısının kapağını 1935 tarihli Bride of Frankenstein filminin efsaneleşen yıldızı Elsa Lanchester süslüyor. Bu efsane çizim ise A. Gökhan Gültekin’e ait. Dergi içinde yer alan illüstrasyonlar ise Yasin Karakaya, Burcu Durdu ve Efecan Sezer’e ait.

Arka kapak illüstrasyonu ise İspanyol sanatçı Luis Sendón’un kalemine ait. Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz George A. Romero’nun ardından çizdiği çalışmasıyla ilk kez yabancı bir sanatçı dergimize de konuk olmuş oluyor ve anlamlı bir çalışma ile yer alıyor.

Ölümden geri gelenleri anlatan Romero, anlatılarınla hayal gücümüzü zenginleştirdiğin için saygılarımızı sunarız…

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Jurassic World Netflix Dizisi Oluyor! 3 – Jurassic World e1559656708911

Jurassic World Netflix Dizisi Oluyor!

Netflix, "Jurassic Park" evreninden esinle hayata geçirilecek "Jurassic World: Camp
Fatoş Sezer Vefat Etti! 4 – 01 d

Fatoş Sezer Vefat Etti!

80'lerin önemli karakter oyuncularından Fatoş Sezer, Kurtuluş semtindeki evinde sabaha