1. Alanya Kristal Kale Uluslararası Film Festivali

Alanya Kristal Kale Uluslararası Film Festivali afişAkdeniz’in en önemli turizm merkezlerinden Alanya, yeni bir uluslararası film festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 24-30 Haziran 2016 tarihleri arasında yapılacak olan festival, İstanbul Sinema Geliştirme ve Tanıtma Derneği SİNEGED’in öncülüğünde organize ediliyor. Bu yılki konseptini “DOSTLUK KAZANSIN” olarak belirleyen 1. ALANYA “KRİSTAL KALE” ULUSLARARASI FİLM FESTİVALi’nde; Almanya, Bulgaristan, Hollanda, Danimarka, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye’den dostluk ve dayanışma duygusunu konu alan sinema filmleri gösterilecek ve sinemanın değerli isimleri festival süresince Alanya’da bulunacak.

Ayrıca “Türkiye ve Merkezi Asya Ülkeleri Sinema İşbirlikleri” başlıklı bir “Yuvarlak Masa” toplantısı düzenlenerek; sinema sektörümüzün gelişmesi, tanıtılması ve yeni pazarlara açılmasının yöntemlerinin konu edileceği bir de panel düzenlenecektir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ve Alanya Belediyesi, ALTAV, ALTİD VE ALTSO gibi kurumların katkılarıyla gerçekleşecek İFF Alanya’ya  davet edilen çok sayıda yabancı sanatçı ve yapımcılar Türkiye’nin turizm incisi Alanya’nın muhteşem doğası içerisinde ülkeler ve uluslar için kardeşlik ve barış mesajlarını tüm dünyaya yayacaklar.

Festivalin sunuculuğunu Ukrayna’nın “Hürrem Sultan”ı olarak bilinen ünlü sanatçı Olga Sumskaya ve ünlü oyuncu Hakan Türkşen  yapacak.

Ana programda; Almanya’dan yönetmenliğini Edward Berger’in yaptığı Jack (2014) ve Franz Müller’in Happy Hour (2015), Bulgaristan’dan The Judgement (Stefan Kundarev, 2016), Snow (Ventislav Vasilev, 2015), Belarus’tan The Count of Oranges (Vlada Senkova, 2016), Rusya’dan Seagulls (Ella Manzhayeva, 2016), Kazakistan’dan Love Swing (Thoktar Karsakbayev, 2011), Homeland (Slambek Tauekel, 2011), Azerbaycan’dan Down The River (Asif Rustamov, 2014) ve Nabat (Elçin Musaoğlu, 2014) gibi filmler var.

Film gösterim programında Türkiye’den Atalay Taşdiken imzalı Arama Motoru, Biray Dalkıran’ın yönettiği Meleklerin Mucizesi ve Japonya-Türkiye ortak yapımı Ertuğrul 1890 filmleri yer alıyor.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole