Allah Tependen (3D) Baksın Lucas! 1 – Star Wars Lucas Featured

Allah Tependen (3D) Baksın Lucas!

7 Aralık 2011

George Lucas, sana binlerce teşekkür… Bizi Star Wars evrenine atıp kaçış sinemasının en muhteşem örneğiyle yıllarca oyaladığı için.

Allah Tependen (3D) Baksın Lucas! 2 – image003

Ama… Hangi ineği bu kadar sağabilirsin ki be kardeşim! Hayvanın memeleri yara oldu artık… Lucas’ın derdi nedir bilmiyorum ama bizleri bir kez daha aynı Star Wars filmini seyretmemiz için sinemaya çağırıyor, hem de tüm serinin en pespaye yapımı olan, Disney’in Pazar filmlerinden bile rezil The Phantom Menace / Gizli Tehlike için… Neymiş efendim bu defa 3 boyutluymuş… Stargate’in boyut kapısı açılsa da kendim geçmek yerine Lucas efendinin kıçına bi tekme vurup yollasam… İyice sinire boğulmadan yazıyı kapatayım da daha fazla günaha girmeyeyim.

Sizler de kızın diye, içinde  artık yapanların dahi utandığı Jar Jar Binks olmayan bir poster (filmin tek karizma adamı olan Darth Maul’u öne çıkarmışlar) ve fiyakalı Türkçe fragmanı ile başbaşa bırakıyorum hepinizi…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

5 Comments

 1. şu eski nesil’in ‘George Lucas’ ile ne alıp veremediği var anlamıyorum.Böyle geniş bir evrene sahip filmi yeni kuşaklara aktarma çabası (işin içinde paranın payı büyük biliyoruz.)bence takdir edilmesi gerekir.Ben bu filmin ve peşinden geleceklerin 3d olarak harika olacağını düşünüyorum.Yaşım 25 ve Star Wars ile tanışmam 1999 senesinde yani ilk bu film ile olmuştur.Sinemada büyük bir heyecan ile izlemiştim ve ardından tüm seriyi bulması için pederin az başını ağrıtmadım.Şu biz eski nesiliz bırakın o nostalji bize kalsın diyen fanlar çok bencilce davranmaktalar.Bu film vizyona girdiği zaman 15 yaşında olan yeğenimi alıp gidicem bu filme ve siz ‘eski nesiller’ ne olur merak edipte gelmeyin bu filme çünkü bu efsane sadece yaşını başını almış sizlere ait değil.

 2. Hemen bu dayanaksız iddianı çürüteyim…24 yaşındayım…Senin tabirinle “yeni nesil” dalgasına mensup sayılırım…Eski bir Star Wars hayranıyım, hem genişletilmiş evreni hem de ona çanak tutan diğer evrenleri de takip ediyorum ama bu durum Geroge Lucas’ın ne kadar ruhsuz, ne kadar kolaya kaçan ve insanların kişisel beğenilerini anında nakite çevirme meraklısı bir adam olduğu gerçeğini değiştirmez! Adamın tek yaptığı, ürettiği seriyi fırınlayıp fırınlayıp insanların önüne sunmak…Hem de yetmişli yıllarda “filmlerin orijinal kopyalarının korunması gerektiğine” dair yaptığı ateşli savunmalarınla da ters düşmek! Bu gün hiç bir yerde Yıldız Savaşları’nın orijinal versiyonu bulunmamaktadır! Bizim jenerasyonun 99 yılında sinemada izlediği versiyondan bu yana seri en azından 4-5 defa değiştirilmiştir! Elbette bir filmin revizasyonu ya da yenilenmesi yeni nesile aktarılması için önem teşkil edebilir ama Lucas, artık etik anlamda seyircinin malı olması gereken bir materyalin üzerinde bu kadar oynayarak kollektif algı ile de oynamıştır. Bir de Lucas’ı ilah yapan gençler nedense Lucas’ın tüm dış hatları ödünç (ç)aldığı Akira Kurosawa söz konusu olduğunda aynı korumacılığı göstermezler.

  Kiraladığı kamera başına bilmem ne kadar telif alan bir adamın Star Wars mirasına oturmak yerine bir şeyler üretmeyi tercih etmiş olması işimize gelirdi. Tamam THX’in ya da Indiana Jones’un hakkını yememek lazım ama bütün olayı tüketime teşvik etmek, “evet elinizdeki dvd orjinal ama bakın ben onun yepyeni bir versiyonunu çıkardım gidip bunu da alın!” anlayışına tepki göstermek, yaşla başla alakalı bir şey değil! Saygılar…

 3. Yaşıtım olan birinin savunmaya geçmesine şaşırdım doğrusu…Sinema endüstriyel bir alan ve bu işten para kazanmayı düşünmek gayet normal(Hollywood’dan bahsediyoruz neticede.)Ayrıca bildiğim kadarıyla sizde sinema ile çizgi roman ilgilenen birisiniz ve bu endüstri içinde ‘Ben para kazanmak istemem!sanat yapayım yeter’ diyeceğinizide düşünmüyorum.Star Wars daha Lucas’ın aklındayken bile bu işten para kazanmanın yegane fikri olduğunu çoğu röportajında beyan etmiştir.Alan memnun-satan memnun(Haaaa!kendilerini ateşli fanatikler olarak gören ve bu efsanenin sadece kendilerine ait değiştirilmemesi,dokunulmaması gereken bir ‘kutsal’ kabul eden ki bu hakkı kendilerinde görmeleri bile en az Lucas hakkında söyledikleri ‘bencilce’ tavırla uyuşmaktadır.)

  Lucas etkilendiği eserleri saklamamıştır zaten hep söylenen, Kurosowa dışında Campbell’in ‘Kahramanın sonsuz yolculuğu’ ve Flash Gordon serilerinden feyz aldığını söylemiştir.

  Star Wars Lucas’ın malıdır ve anasının ak sütü gibi helaldir.Muhteşem bir eser yaratmış ve bunun kaymağını yemekte hakkıdır.sevgiler,saygılar.

 4. İzleyicinin bir filmi sahiplenmesini “bencilce” bir tavır olarak görmek açıkçası komiğime gitti. Scorsese, sinema tarihinde unutulmuş, kıyıda köşede kalmış, bilmemnerede mahzenlerde gizli kapaklı kalmış filmleri bize kazandırarak büyük bir bencillik ediyor o halde desenize!

  Kimsenin sinemadan para kazanmasına gücenmiyorum çok şükür :) Hele ki şu sıralar sırf popüler olduğu ve kof olduğu iddia edilen hit filmlere yatırım yaptığı için tu kaka edilmesine rağmen Spielberg gibi, kazandığı para nesillerine yetecek olduğu halde, hala üretme hevesindeki yönetmenler söz konusuysa!

  Star Wars’a gelince…Evet ben bir Star Wars “tüketicisiyim” çizgi romanlarından, figürlerine kadar…Star Wars’ın popüler kültüre olan katkısını da yadsıyamam ama bu George Lucas’ın sinemacılık yönünün uçup gittiği ve işe sadece tacir gözüyle baktığı gerçeğini ne yazık ki değiştirmez!

  Ben uzun süredir takip ettiğim ve buna rağmen sevdiğimden ya da nefret ettiğimden hala emin olamadığım bir seriyi eleştiriyorum. Eleştirmek de en büyük hakkım! Ve şunu da unutmamak gerekiyor ki bir “sanat eseri” hedef kitlesine iletildiği andan itibaren O KİTLENİN ‘MALI’ OLUR!!!

  Söyleye çalıştıklarımı daha detaylı anlatabilmek için…Buyurunuz efendim THE PEOPLE VS GEORGE LUCAS belgeseline dair yazım :

  https://www.otekisinema.com/the-people-vs-george-lucas-2010/

  eğer söylediğiniz gibi bir Yıldız Savaşları takipçisiyseniz bakmadan geçmeyin derim…Saygılar…

 5. Selam Trashmovie…

  Bazı noktalarda verdiğin haklı bir tepki var onu anlayabiliyorum ancak gözardı ettiğin bazı noktalar var. Öncelikle belli bir yaştakilerin bakış açısı ister istemez farklı olacaktır bu aslında tecrübe ve görmüşlükle alakalı. Biz bazı şeyleri yemiyoruz galiba :)

  Benim gibi Murat Tolga’da ilk olarak A new hope ve empire strikes backi izlemiş. Biz bu filmleri izlerken genişletilmiş evren, Anakin’in vs yoktu. Yani Anakin ismi geçti ama Darth Vader Padmeye aşık olan romantik bir aslan parçası değildi. Ewoklar yoktu jar jar binks yoktu vs vs…

  Sonra pazarlama unsurları devreye girdi. Tamam değişim kaçınılmazdır ama bu değişimin nasıl geliştiğini yaşayarak gördüğümüz için haliyle Eleştiriyoruz eh, birazda yeriyoruz. Bunu bizden sonra izleyenlerin yememesi için yapıyoruz.

  Eleştirmek alıp vermemek değil bu. Alıp vermemek çamur atmaktır ben veya Murat Tolga veya Fatih çamur atmıyor. Lucas’ın taşı sıkarak suyu çıkartma yöntemini eleştiriyoruz. Lucas sadece Flash Gordondan etkilenmedi Yüzüklerin Efendisinde ve Oz büyücüsünden de etkilendi ama bunu ilk başta çok güzel beyaz perdeye taşıdı.

  Zaman geçti 80ler bitti ve kaymağını yeme şekli kötü olmaya başladı. Zaten adamın dönüşü ve kıvırmaları asıl sorun…
  Sen “a new hope’u yaparken 6 filmlik diziyi düşünmüştüm” dediği zaman buna inanabilirsin, ama Lucas, sen buna inan diye o değişikleri yapıyor. Şu an Star Wars evreninde Lucas’ın el atmadığı unsurlar hep daha güzel (bkz: SWTOR). Kabul et etme güzel birşey yarattı ama sonra yoldan çıktı, onu taşıyamadı kendi yarattığı muhteşem şeyi kendi eliyle basitleştirip bayağılaştırıyor.

  Eleştiren ve paylaşan sinema yazarlarına bir sorunları varmış demene katılmıyorum. Eleştirilerimizi birşeye dayandırmıyoruz anlamı çıkıyor :). Bir sinema sitesinde hem de Öteki sinema yazan bir mekanda bunu eleştirmek, fikrimizi ve görüşlerimizi gayet doğaldır.

  Bne bu konuda şu yazıları yazdım:
  https://www.otekisinema.com/darth-vaderin-maymun-olma-durumu/
  https://www.otekisinema.com/star-wars-filmlerindeki-tolkien-yuzuklerin-efendisi-izleri/

  3 boyutlu izlemek için sabırsızlanıyorum ancak Lucas2ın kendi yarattığını mahfedebilme durumu ve taştan su çıkartma durumu beni tedirgin ediyor.
  Eğer Old republic veya 7-8-9 u farklı bir kurmaca ile film yaparsa belki briaz düzelir ama Boba fett’i dizi yapma, clone wars gibi bir çekip uzatma çizgi filmi yaparsa o kazansın ama yarattığı çürümeye devam eder.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü 3 – 2 fasterpussycatkillkic90 g

Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü

Tura Satana vefat etti. Henüz resmi açıklama yapılmadı. Haber menajeri
Biz / Us 22 Mart'ta Gösterime Giriyor 4 – Biz Us 2019 01

Biz / Us 22 Mart’ta Gösterime Giriyor

Oscar ödüllü yönetmen Jordan Peele, yazdığı, yönettiği ve yapımını gerçekleştirdiği