Alman Sinemasının Öne Çıkan Yapımları Ankara'da! 1 – unnamed 1

Alman Sinemasının Öne Çıkan Yapımları Ankara’da!

19 Nisan 2019

Ankara’da Kino 2019 gösterimleri 20 Nisan Cumartesi günü Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak Gundermann ile başlıyor.

German Films ve Goethe-Institut ortaklığında bu yıl beşincisi düzenlenen Kino 2019 – Alman Filmleri Türkiye’de etkinliği dün başlayan 30. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşmaya hazır. Alman sinemasının güncel ve öne çıkan yapımlarını içeren filmler Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gösterilecek. Biletler sinema gişesinde ve biletinial.com’da 30. Ankara Uluslararası Film Festivali başlığı altında satışta.

“GUNDERMANN” İLK KEZ ANKARA’DA!

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yıl dönümünde Kino 2019 programında da Doğu Almanya’nın son dönemini anlatan iki film yer alıyor. Ankara’da Kino 2019 gösterimleri 20 Nisan Cumartesi günü bu filmlerden birisiyle, Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak Gundermann ile başlıyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Alman Sinemasının Öne Çıkan Yapımları Ankara'da! 2 – unnamed 6 Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yıl dönümünde Kino 2019 programında da Doğu Almanya’nın son dönemini anlatan iki film yer alıyor.[/box]

Usta yönetmen Andreas Dresen’in imzasını taşıyan film, Doğu Almanya’da 80’li yıllarda büyük üne kavuşan besteci ve şarkıcı Gerhard Gundermann’ın hayatından uyarlama. Söz konusu dönemde pek çok insanın idolüne dönüşen müzisyen, zamanında istihbarat servisi için çalıştığı ortaya çıkınca bile popülaritesini kaybetmemişti. Bu karmaşık karakteri gerçekçi bir sinema diliyle perdeye taşıyan film, başrol oyuncusu Alexander Scheer’in performansıyla da büyük beğeni topladı ve bu yıl Alman Film Ödülleri’ne tam 10 dalda aday gösterildi. Gundermann, 20 Nisan Cumartesi günü 19.00 seansında ya da 26 Nisan Cumartesi 16.30’da izlenebilir.

Kino 2019 programında Doğu Almanya’ya dair bir diğer filmse Adam ve Evelyn. Ingo Schulze’nin aynı adlı romanından uyarlanan film 1989 yazında geçiyor. Filme de adını veren genç çift, Macaristan’da tatil yaparken Avusturya sınır kapısının açıldığını öğreniyor ve Batı’ya iltica edip etmemek konusunda kararsız kalıyor. Adam ve Evelyn’in gösterim gün ve saatleri şöyle: 22 Nisan Pazartesi 21:30 / 27 Nisan Cumartesi 14.00.

“ORAY” FİLM EKİBİ ANKARA’DA!

Geçtiğimiz Şubat ayında Berlin Film Festivali’nden En İyi İlk Film ödülünü kazanan Oray, uyum sorunları olan ve inanç kriziyle baş etmeye çalışan genç bir adamın hikâyesini anlatıyor. İyi bir Müslüman ve mükemmel bir eş olmanın hayalini kuran Oray, işler yolunda gitmeyince yeni bir başlangıç yapmak için kendini Köln’de bulur.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Alman Sinemasının Öne Çıkan Yapımları Ankara'da! 3 – unnamed 5 21 Nisan Pazar günü 19.00 seansında yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay Berlin’den En İyi İlk Film ödülünü kazandığı “Oray” filminin gösterimine katılacak.[/box]

Konusuna belgesel gerçekçililiğiyle yaklaşan ve övgü toplayan film, 21 Nisan Pazar günü 19.00 seansında yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay ve yapımcı Bastian Klügel’in katılımıyla gösterilecek. Filmin ikinci gösterimi ise 26 Nisan saat 19.00’da.

BERLİN FİLM FESTİVALİ’NİN EN İYİLERİ ANKARA’DA!

Angela Schanelec’e Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü getiren Evdeydim, ama yönetmenin filmleri arasında en gizemli ve en etkileyicilerinden biri. Schanelec yeni filminde tutarlı bir biçimsel disiplin içinde sanatın ve yaşamın dilini yansıtıyor. Evdeydim, ama festival programında 23 Nisan Salı akşamı 19.00’da ve 28 Nisan Pazar 16.30’da gösteriliyor.

Oyunbozan bu yılki Berlinale programının en dikkat çeken filmlerinden biriydi. Nora Fingscheidt’in ilk uzun metrajlı filmi, küçükken yaşadığı travmalar sonucunda kimsenin yüzüne dokunmasına izin vermeyen, agresif ve eğitilmesi zor, 9 yaşında bir kız çocuğunun hikâyesini anlatıyor. Oyunbozan, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde 21 Nisan Pazar günü 16.30’da ve 26 Nisan Cuma 19.00’da gösterilecek.

Deutschland 83 ve Patrick Melrose gibi uluslararası başarı elde etmiş iki televizyon dizisinin ardından, yönetmen Edward Berger Üç Kardeş filmiyle sinemaya dönüyor. Berlin Film Festivali’nin ‘Panorama’ bölümünde prömiyer yapan film, üç kardeş üzerinden, hızla değişen bir dünyada kendini güvensiz hisseden bir jenerasyonun resmini çiziyor. Üç Kardeş, 22 Nisan Pazartesi 19.30’da Ankara Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda seyirciyle buluşacak. Filmin ikinci gösterimi ise 27 Nisan Cumartesi saat 19.00’da.

Ulrich Köhler’in geçtiğimiz yıl ilk kez Cannes’da gösterilen Odamda filmi programın favorilerinden biri. Alışılmışın dışında bir distopya filmi olan Odamda’da Köhler, “Sınırsız özgürlük ve mutlak özel alan mümkün müdür? Bunlar değerli midir yoksa daha çok üzerimize yük müdürler?” sorularının peşinden gidiyor. Odamda, 21 Nisan Pazar günü 14.00’te ve 25 Nisan Perşembe akşamı 21.30’da gösterilecek.

Ayrıca 30. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Werner Herzog retrospektifinde yönetmenin Aguirre, Tanrının Gazabı, Stroszek, Vampir Nosferatu, Woyzeck, Fitzcarraldo, Yeşil Kobra filmleri izleyicilerle buluşacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

'En İyi 10 Kısa Animasyon' Aranıyor! 8 – 1b43749d 40e2 4714 a374 aa98a25b641b

‘En İyi 10 Kısa Animasyon’ Aranıyor!

Antalya Sinema Derneği bu kez ‘En İyi 10 Animasyon Film’i
Kayseri Film Festivali'nin Finalist Filmleri 9 – Kayseri Film Festivalinin Finalist Filmleri

Kayseri Film Festivali’nin Finalist Filmleri

8-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Kayseri Uluslararası Film Festivali’nin