Engelsiz Festival: Altın Koza Film Festivali

Engelsiz Festival: Altın Koza Film Festivali 1 – 19 adana altin kozaAdana Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak 19. Altın Koza Film Festivali, festivalin gerçekleştirileceği mekanları engelli vatandaşlar için yeniden düzenledi. Vatandaşların hiçbir zorlukla karşılaşmadan etkinliklere katılabilmesi için hazırlık yapan festivalde ‘Engelsiz’ konulu bir de sinema atölyesi gerçekleştirilecek. Gelişmeler nedeniyle festivale, Adana Kent Konseyi tarafından Engelsiz Festival ünvanı verildi.

Son yıllarda engelli vatandaşlarımıza yönelik etkinlikler ve özel film gösterimleriyle dikkat çeken Altın Koza Film Festivali, bu yıl söz konusu etkinlikleri bir adım daha öteye taşıyarak, festivalin gerçekleştirileceği mekanları engelli vatandaşlarımız için yeniden düzenledi.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi ise yapılan bu düzenlemeler nedeniyle, Altın Koza’ya Türkiye’de ilk defa olmak üzere “Engelsiz Festival” ünvanının verilmesini kararlaştırdı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, konuyla iligli yaptığı açıklamada, festival filmlerinin gösterileceği Cinemaximum Sinemaları’nda yapılan düzenlemeyle, engellilerin hiçbir zorlukla karşılaşmadan film izleyebileceğini belirtti. Bunun yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nun engelliler için etkinlik merkezi olarak organize edildiğini söyleyen Zihni Aldırmaz, festivalde Işıl Özgentürk’ün eğitmenliğinde gerçekleştirilecek ‘Engel’ konulu atölye çalışmasının ise yine, Ortopedia Hastanesi’nin engelli vatandaşlarımız için özel olarak diyazn edilmiş bir salonunda gerçekleştirileceğini söyledi. Zihni Aldırmaz, ‘Amacımız, Altın Koza Film Festivali’nin tümü ücretsiz olan etkinliklerinden her kesimden mümkün olduğu kadar çok vatandaşımızın yararlanması’ şeklinde konuştu.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya ise, son yapılan düzenlemelerle birlikte, Altın Koza Festivali’nde engelliler için hiçbir engel kalmadığını, hatta bazı alanlarda engellilere sağlanan olanakların, diğer vatandaşlardan fazla olduğunu söyledi. Karakaya, Altın Koza’ya “Engelsiz Festival” ünvanı vermeye bu gerekçeyle karar verdiklerini sözlerine ekledi.

‘ENGEL’ KONULU SİNEMA ATÖLYESİ

Festivalde, senarist – yönetmen Işıl Özgentürk’ün eğitmenliğinde ‘Engel’ konulu bir atölye çalışması yapılacak. Temel eğitimin 17-21 Eylül tarihleri arasında yapılacağı atölyede, katılımcılar festivalin son iki günü ise film çekecekler.

Atölye Programı:

1.gün: 17 Eylül 2012 Pazartesi – Işıl Özgentürk / Senaryo + Yönetmenlik

2.gün: 18 Eylül 2012 Salı – Andreas Sinanos / Görüntü Yönetmenliği + Çekim Teknikleri

3.gün: 19 Eylül 2012 Çarşamba – Esin Küçüktepepınar / Film Analizi

4.gün: 20 Eylül 2012 Perşembe – Aylin Zoi / Kurgu + Montaj

5.gün: 21 Eylül 2012 Cuma – Işıl Özgentürk / Uygulama

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir