Altın Koza Film Festivali'nde Miyazaki 1 – 20 ak afis

Altın Koza Film Festivali’nde Miyazaki

6 Eylül 2013

20_ak_afis16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında, Hayao Miyazaki eserlerinden oluşan bir seçki seyircilerlerle buluşacak.

Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali’nde, anime ve manga ustası Hayao Miyazaki’nin eserleri, Miyazaki Toplu Gösterisi başlıklı bir bölümle, seyircilerlerle buluşacak.

Elli yılı aşkın bir süredir sanat yaşamı içinde olan Miyazaki, aynı zamanda yakın çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte, dünyanın sayılı animasyon stüdyolarından biri kabul edilen, Studio Ghibli’nin de kurucusu.

Miyazaki’nin ününün Japonya dışına taşarak dünyaya ulaşması, 2002 yılında Ruhların Kaçışı (Spirited Away) isimli fimi ile, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü alan ilk animasyon olarak tarihe geçmesiyle oldu. Film, 2003 yılında ise En İyi Animasyon Oscar’ına layık görüldü.

Özellikle son yıllardaki eserlerinde, yönetmenliğin yanı sıra metin yazarlığı da yapan sanatçının kariyerinin başında yeraldığı projelerden biri de, yönetmenliğini Isao Takahata’nın yaptığı ve ülkemizde de bilinen Heidi isimli animasyon.

Adana Büyükşehir Belediyesi 20. Altın Koza Film Festivali kapsamında sanatçının, Kırmızı Kanatlar (Porco Rosso), Rüzgarlı Vadi (Nausicaä of the Valley of the Wind), Küçük Denizkızı (Ponyo – Ponyo on the Cliff by the Sea), Yüreğinin Sesi (Whisper of the Heart), Sihirli Kedi (The Cat Returns) isimli filmleri seyircilerlerle buluşacak.

Hayao Miyazaki

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

8. Malatya Film Festivali'ne Görkemli Açılış 2 – 8 Malatya Film Festivali açılış töreni 1

8. Malatya Film Festivali’ne Görkemli Açılış

Bu yıl 8.'si düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, NTV tarafından
14. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali Yarışma Duyurusu 3 – Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali

14. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali Yarışma Duyurusu

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 14. Uluslararası