Altın Koza'da Sinema Edebiyatla Buluşuyor 1 – f6a04f77 d109 4aa5 ab41 593f81f45e6a

Altın Koza’da Sinema Edebiyatla Buluşuyor

28 Ağustos 2014

Yüzüncü yılını kutlayan Türk Sineması’nın edebiyatla ilişkisi, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 – 21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek, 21. Altın Koza Film Festivali’nde masaya yatırılacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 15 – 21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 21. Altın Koza Film Festivali kapsamında, Türk Sineması’nın yüzyıllık öyküsünde sinema ve edebiyat ilişkisinin yazar Yekta Kopan moderatörlüğünde konuşulacağını söyledi. Başkan Sözlü, “Özellikle dünya çapında ünlü edebiyatçılarıyla tanınan Adana’da gerçekleşen festivalimiz, sinemamızın yüzüncü yıl kutlamaları çerçevesinde özel bir söyleşiye sahne olacak, tüm sanatseverleri bekliyoruz” dedi.

Oturumların konuşmacılarından biri, polisiye edebiyatımıza farklı bir soluk getiren yazar Ahmet Ümit olacak. Kendi eserleri de sinemaya uyarlanan Ümit, “Türk Sineması’nın Polisiye Edebiyatla İlişkisi” başlıklı konuşmasında geçmişten günümüze sinemamızın polisiye edebiyatla buluşmalarını derinlemesine analiz edecek.

Oturumların bir diğer katılımcısı yazar ve senarist Osman Şahin ise “Türk Sineması Edebiyatımızdan Nasıl Beslendi?” başlıklı oturumda, sinemamızın edebiyattan nasıl esinlendiğine ilişkin düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak.

“Yeni Türk Sineması ile Yeni Türk Edebiyatının İlişkisi” konusunda konuşacak yazar Hakan Günday, sinema-edebiyat yakınlaşmasını günümüz edebiyatı ve sineması özelinde tartışacak.

Adanalı gazeteci, yazar ve yapımcı Nebil Özgentürk ise “Adana’nın Türk Sinemasındaki Yeri” başlıklı oturumda, Çukurova’yı yazarları ve eserlerinin sinemaya sağladığı katkıya ilişkin görüşlerini paylaşacak.

18 Eylül Perşembe günü, saat 11.00-16.00 arasında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek etkinlik kapsamında, yazarlar kitaplarını da imzalayacaklar.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

1 Comment

  1. Reislerin süngüleri altında,katılımcılardan da anlaşılacağı üzere tam bir laf olsun torba dolsun organizasyonu.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hangi Filmler Altın Koza'da Yarışacak? 2 – 18inci AltinKoza Afis

Hangi Filmler Altın Koza’da Yarışacak?

21. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak, Ulusal Uzun Metraj
2. Gemlik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 3 – 2 Gemlik Film Festivali odul toreni

2. Gemlik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

20-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 2. Gemlik Film Festivali kapsamındaki