Altın Portakal’ın Sansür Uygulaması Karşısındaki Tutumumuz

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması kategorisinde yarışmak üzere ön jüri tarafından seçilen; ancak festival komitesi tarafından yarışmaya kabul edilmeyen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli belgesel filme uygulanan sansür, tüm tepki ve uyarılara rağmen muhatapları tarafından kabul edilmemiş, festival takipçilerine tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. Sinemamız adına kabul edilemeyecek bu olaya yönelik tepki ve istifalardan sonra 5 Ekim 2014 günü yapılan açıklamada söz konusu belgeselin “yeni versiyonuyla” festivale kabul edildiği haberi duyurulmuştur. Filmin yönetmeni de filmdeki İngilizce altyazıda yer alan bazı ifadeleri değiştirdiğini bildirmiştir.

Festivallerin hukuk büroları ile işbirliği yürüterek filmler üzerinde değişiklik talebinde bulunmaları -gizli ya da açıktan- ve yönetmenleri bu talebi değerlendirmeye zorlamaları bir müdahale sürecidir. Sinema üzerine düşünen ve kalem oynatan bağımsız bireyler olarak bizler, sinemaya yönelik böyle bir müdahalenin “sansür” olduğu ve bu müdahalenin, gelenekselleşmiş bir festivalin saygınlığına da gölge düşürdüğü fikrindeyiz. Bu sansür girişimi Türkiye Sineması’nın geleceği adına kaygı uyandırıcıdır. Bu nedenlerle festival komitesinin aldığı kararın kabul edilemez olduğunu beyan eder; 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili haber, yazı ve bilgilere sitemizde yer vermeyeceğimizi okuyucularımıza duyururuz.

ÖTEKİ SİNEMA

Yazar hakkında: Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir