Altın Portakal'ın Sansür Uygulaması Karşısındaki Tutumumuz 1 – altin portakal58edbdabd2ea69bd

Altın Portakal’ın Sansür Uygulaması Karşısındaki Tutumumuz

5 Ekim 2014

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması kategorisinde yarışmak üzere ön jüri tarafından seçilen; ancak festival komitesi tarafından yarışmaya kabul edilmeyen “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli belgesel filme uygulanan sansür, tüm tepki ve uyarılara rağmen muhatapları tarafından kabul edilmemiş, festival takipçilerine tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır. Sinemamız adına kabul edilemeyecek bu olaya yönelik tepki ve istifalardan sonra 5 Ekim 2014 günü yapılan açıklamada söz konusu belgeselin “yeni versiyonuyla” festivale kabul edildiği haberi duyurulmuştur. Filmin yönetmeni de filmdeki İngilizce altyazıda yer alan bazı ifadeleri değiştirdiğini bildirmiştir.

Festivallerin hukuk büroları ile işbirliği yürüterek filmler üzerinde değişiklik talebinde bulunmaları -gizli ya da açıktan- ve yönetmenleri bu talebi değerlendirmeye zorlamaları bir müdahale sürecidir. Sinema üzerine düşünen ve kalem oynatan bağımsız bireyler olarak bizler, sinemaya yönelik böyle bir müdahalenin “sansür” olduğu ve bu müdahalenin, gelenekselleşmiş bir festivalin saygınlığına da gölge düşürdüğü fikrindeyiz. Bu sansür girişimi Türkiye Sineması’nın geleceği adına kaygı uyandırıcıdır. Bu nedenlerle festival komitesinin aldığı kararın kabul edilemez olduğunu beyan eder; 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili haber, yazı ve bilgilere sitemizde yer vermeyeceğimizi okuyucularımıza duyururuz.

ÖTEKİ SİNEMA

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Rutubet, 2024 Oscar Aday Adayı Listesinde 2 – Rutubet 02

Rutubet, 2024 Oscar Aday Adayı Listesinde

Santa Barbara’da En İyi Kısa Film seçilen Rutubet, 2024 Akademi
Akbank Sanat’tan Güncel Sırp Sinemasına Bir Bakış 3 – Juzni vetar 2020

Akbank Sanat’tan Güncel Sırp Sinemasına Bir Bakış

Akbank Sanat, 15-29 Şubat tarihleri arasında, Sırbistan Film Merkezi’nin katkılarıyla