Anadolu Leoparı Toronto Film Festivali'nden Ödülle Dönüyor 1 – Anadolu Leopari 1

Anadolu Leoparı Toronto Film Festivali’nden Ödülle Dönüyor

20 Eylül 2021

BluTV’nin yapımına destek verdiği, oyuncu kadrosunda Uğur Polat, Hatice Aslan ve Ege Aydan gibi usta isimlerin olduğu Emre Kayış’ın ilk uzun metrajlı filmi Anadolu Leoparı, Toronto Film Festivali’nden ödülle dönüyor. Dünya prömiyerini bu sene 46.sı gerçekleşen festivalde yapan film, FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Usta oyuncular Uğur Polat, Hatice Aslan, Ege Aydan ve İpek Türktan’ın başrollerinde yer aldığı Anadolu Leoparı filmi, dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 46. Toronto Film Festivali’nden FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’yle ayrıldı. BluTV’nin büyük beğeni toplayan dizisi Alef’in senaristi olan Emre Kayış’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajı olan film, festivalin Keşif bölümü seçkisinde yer aldı.

Filmde 22 yıldır Ankara hayvanat bahçesinin müdürü olan ve yalnız yaşayan Fikret’e (Uğur Polat) kamera çevriliyor. Hayvanat bahçesinin satılıp bir eğlence parkı yapılması gündemdeyken, Fikret buna karşı çıkıyor. Soyu tükenmenin eşiğinde olduğu için koruma altında olan yaşlı bir Anadolu leoparının hala hayatta olması Fikret’i bu tutumuna sıkı sıkıya bağlıyor. Leoparın başka bir hayvanat bahçesine taşınması söz konusu olunca Fikret, içine kapanık yardımcısıyla bu değişime karşı mücadele ediyor. Senarist ve yönetmen Emre Kayış, leoparın hüzünlü kaderinden hareketle, onunla yazgı birliği içinde olan insanların duygu dünyasını ortaya koyuyor.

Yapımcılığını Olena Yershova’nin üstlendiği, BluTV’nin ise yapımına destek verdiği ve yakında seçkisine ekleyeceği Anadolu Leoparı, Türkiye prömiyerini 2-9 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Yarışma kapsamında gerçekleştirecek.

Anadolu Leoparı Toronto Film Festivali'nden Ödülle Dönüyor 2 – Anadolu Leopari 2

Anadolu Leoparı Toronto Film Festivali'nden Ödülle Dönüyor 3 – Anadolu Leopari 3

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Universal Pictures Dark Universe'ü Tanıttı! 4 – Universal Pictures Dark Universe

Universal Pictures Dark Universe’ü Tanıttı!

Universal Pictures, yeni nesiller için yeniden canlandırılan stüdyonun klasik canavar
Naim: Yüzyılın En Güçlü Sporcusunun Nefes Kesen Hayatı 5 – Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu çekimler 1

Naim: Yüzyılın En Güçlü Sporcusunun Nefes Kesen Hayatı

Yönetmen Özer Feyzioğlu’nun ilk uzun metrajlı filmi olan “Cep Herkülü: