Anadolu’da Yanan Sinema Ateşi: Yücel Çakmaklı Film Atölyesi

Sinema ateşi sadece İstanbul’da değil Anadolu’da da yanmaya devam ediyor. Kayseri, Talas’ta kurulmuş olan ve sürekli üretim yapan Yücal Çakmaklı Film Atölyesi de bu oluşumlardan biri…

unnamed (1)

Yücel Çakmaklı Film Atölyesi, 2013 yılında Kayserinin Talas ilçesinde kurulmuş ve ayrıca Anadolu’nun ilk film atölyesi olma ayrıcalığını taşıyor. Genç sinemacılar, Akif Kaya, Hasan Basri Özdemir ve Kerim Abanoz sinema TV alanında lisans ve yüksek lisans yapıp sektör deneyimini kazanıp Yücel Çakmaklı Film Atölyesini kurmuşlar. Bu arkadaşlarımız atölye bünyesinde sinema eğitimleri verip, belgesel film-kısa film projeleri, sosyal sorumluluk projeleri ve daha bir çok sinemasal etkinliklerin geliştirilmesine önderlik etmekteler.

unnamed (3)

Yücel Çakmaklı Film Atölyesinin en önemli projelerinden olan Kayseri Altın Çınar Film Festivali çok önem arz etmekte… Bu festivale geçtiğimiz yıl ben de katıldım ve oldukça keyif aldım. Kayseri Altın Çınar Film Festivali, bölgenin şehir anlamında ilk film festivali… Festivalin en önemli özelliği ise bağımsız sinemacıların yaptığı bir bağımsız film festivali olması… Bunu sağlamak ve devam ettirmek için festivalin Kendi içinde Kuralları vardır ve bu kuralların değişmemesi için Atölye kurucuları elinden geleni yapacaklarının sözünü veriyor.

ve son olarak şunu ekliyorlar; Yücel Çakmaklı Film Atölyesi ‘insanı’ esas alan bir film Atölyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir