Anadolu'da Yanan Sinema Ateşi: Yücel Çakmaklı Film Atölyesi 1 – unnamed 6

Anadolu’da Yanan Sinema Ateşi: Yücel Çakmaklı Film Atölyesi

11 Kasım 2014

Sinema ateşi sadece İstanbul’da değil Anadolu’da da yanmaya devam ediyor. Kayseri, Talas’ta kurulmuş olan ve sürekli üretim yapan Yücal Çakmaklı Film Atölyesi de bu oluşumlardan biri…

unnamed (1)

Yücel Çakmaklı Film Atölyesi, 2013 yılında Kayserinin Talas ilçesinde kurulmuş ve ayrıca Anadolu’nun ilk film atölyesi olma ayrıcalığını taşıyor. Genç sinemacılar, Akif Kaya, Hasan Basri Özdemir ve Kerim Abanoz sinema TV alanında lisans ve yüksek lisans yapıp sektör deneyimini kazanıp Yücel Çakmaklı Film Atölyesini kurmuşlar. Bu arkadaşlarımız atölye bünyesinde sinema eğitimleri verip, belgesel film-kısa film projeleri, sosyal sorumluluk projeleri ve daha bir çok sinemasal etkinliklerin geliştirilmesine önderlik etmekteler.

unnamed (3)

Yücel Çakmaklı Film Atölyesinin en önemli projelerinden olan Kayseri Altın Çınar Film Festivali çok önem arz etmekte… Bu festivale geçtiğimiz yıl ben de katıldım ve oldukça keyif aldım. Kayseri Altın Çınar Film Festivali, bölgenin şehir anlamında ilk film festivali… Festivalin en önemli özelliği ise bağımsız sinemacıların yaptığı bir bağımsız film festivali olması… Bunu sağlamak ve devam ettirmek için festivalin Kendi içinde Kuralları vardır ve bu kuralların değişmemesi için Atölye kurucuları elinden geleni yapacaklarının sözünü veriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=hxoo4fAaeAg

ve son olarak şunu ekliyorlar; Yücel Çakmaklı Film Atölyesi ‘insanı’ esas alan bir film Atölyesidir.

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Edgar Allan Poe'dan "The Raven" Yeniden Çekiliyor! 2 – 1197

Edgar Allan Poe’dan “The Raven” Yeniden Çekiliyor!

The Raven yeniden çekiliyor! Poe’nun daha önce pek çok eseri
16. Geleceğin Sineması Yarışması Kazananları Belli Oldu 3 – 16 Geleceğin Sineması ödül töreni 2

16. Geleceğin Sineması Yarışması Kazananları Belli Oldu

TÜRSAK Vakfı’nın 16 yıldır gerçekleştirdiği “Geleceğin Sineması” yarışmasında en iyi