Anadolu’da Yanan Sinema Ateşi: Yücel Çakmaklı Film Atölyesi

Sinema ateşi sadece İstanbul’da değil Anadolu’da da yanmaya devam ediyor. Kayseri, Talas’ta kurulmuş olan ve sürekli üretim yapan Yücal Çakmaklı Film Atölyesi de bu oluşumlardan biri…

unnamed (1)

Yücel Çakmaklı Film Atölyesi, 2013 yılında Kayserinin Talas ilçesinde kurulmuş ve ayrıca Anadolu’nun ilk film atölyesi olma ayrıcalığını taşıyor. Genç sinemacılar, Akif Kaya, Hasan Basri Özdemir ve Kerim Abanoz sinema TV alanında lisans ve yüksek lisans yapıp sektör deneyimini kazanıp Yücel Çakmaklı Film Atölyesini kurmuşlar. Bu arkadaşlarımız atölye bünyesinde sinema eğitimleri verip, belgesel film-kısa film projeleri, sosyal sorumluluk projeleri ve daha bir çok sinemasal etkinliklerin geliştirilmesine önderlik etmekteler.

unnamed (3)

Yücel Çakmaklı Film Atölyesinin en önemli projelerinden olan Kayseri Altın Çınar Film Festivali çok önem arz etmekte… Bu festivale geçtiğimiz yıl ben de katıldım ve oldukça keyif aldım. Kayseri Altın Çınar Film Festivali, bölgenin şehir anlamında ilk film festivali… Festivalin en önemli özelliği ise bağımsız sinemacıların yaptığı bir bağımsız film festivali olması… Bunu sağlamak ve devam ettirmek için festivalin Kendi içinde Kuralları vardır ve bu kuralların değişmemesi için Atölye kurucuları elinden geleni yapacaklarının sözünü veriyor.

ve son olarak şunu ekliyorlar; Yücel Çakmaklı Film Atölyesi ‘insanı’ esas alan bir film Atölyesidir.

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir