Ankara Film Festivali’nden Vişegrad Dörtlüsü Klasikleri 1 – Eroica 02

Ankara Film Festivali’nden Vişegrad Dörtlüsü Klasikleri

3 Eylül’de başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin “Vişegrad Gülümsüyor” seçkisi, 5 yönetmenden 4 klasik komediyi bir araya getiriyor. Adını Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan oluşan Vişegrad Dörtlüsü’nden alan seçkide, Jiri Menzel’in “Snowdrop Festivali”, Frigyes Ban ve Vladislav Pavlovic’in “Aziz Peter’in Şemsiyesi”, Andrzej Munk’un “Eroica” ve Zoltan Fabri’nin “Profesör Hannibal” adlı filmleri sinema perdesinde seyirciyle buluşuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin yeni ve klasik filmleri bir araya getiren Dünya Sineması bölümünde gösterilecek “Vişegrad Gülümsüyor” seçkisi unutulmaz klasikleri sinema perdesinde seyirciyle buluşturacak.

Ankara Film Festivali’nden Vişegrad Dörtlüsü Klasikleri 2 – Professor Hannibal 01

1300’lü yıllara dayanan ve dünyanın en eski uluslararası işbirliklerinden biri olan Vişegrad Dörtlüsü (V4) ülkeleri Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan komedi klasiklerini bir araya getiren seçkide, 5 yönetmenden 4 film yer alıyor.

Menzel’den Fabri’ye 4 klasik

Usta Çekyalı yönetmen Jiri Menzel’in Bohumil Hrabal’ın hikâyesinden uyarladığı “The Snowdrop Festival / Snowdrop Festivali”, Kersko adlı küçük bir köyde yaşayan insanların günlük hayatları ve ilişkilerine duygusal ve lirik bir bakış getiren etkileyici bir kara komedi. Slovak yönetmen Frigyes Ban ve Çekyalı yönetmen Vladislav Pavlovic’in birlikte yönettiği 1958 yapımı “St Peter’s Umbrella / Aziz Peter’in Şemsiyesi” ise Macar yazar Kalman Mikszath’ın aynı adlı meşhur romanına dayanıyor ve müthiş bir oyuncu kadrosuyla seyirciyi yerel bir efsanenin peşine takıyor.

Polonyalı yönetmen Andrzej Munk’un ikinci filmi de olan ve adını Beethoven’ın 3. senfonisinden alan “Eroica”da, II. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındaki Polonyalıların 63 gün boyunca Nazilere direndiği 1944 Varşova Ayaklanması’nın ardından yaşananlar anlatılıyor. Martin Scorsese’nin de en sevdiği filmlerden biri olduğunu söylediği 1958 yapımı klasik, Mar del Plata Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanmıştı.

“Requiem / Ağıt”, “Az Ötödik Pecset / Beşinci Mühür”, “Magyarok / Macarlar” gibi klasikleriyle tanıdığımız Macar sinemacı Zoltan Fabri’nin en meşhur filmlerinden “Profesör Hannibal”, 1930’larda Amiral Miklos Horthy’nin faşist yönetimi altındaki Macaristan’da geçiyor ve bir lisede Latince öğretmeni olarak çalışan Bela Nyul’un başına gelen trajikomik olayları işliyor. Özellikle başroldeki Erno Szabo’nun oyunculuğuyla da unutulmazlar arasına giren 1956 yapımı film, 2000 yılında eleştirmenlerce “20. Yüzyılın En İyi Macar Filmleri”nden biri seçilmişti.

%50 kapasite gözetilecek

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapılacak. İzleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullarda ve Covid-19 tedbirlerinin alınacağı salonlarda yapılacak gösterimler, %50 kapasitede izleyici gözetilerek gerçekleşecek.

DÜNYA SİNEMASI – VİŞEGRAD GÜLÜMSÜYOR

 • The Snowdrop Festival / Slavnosti snezenek / Snowdrop Festivali
  Jiri Menzel, Çekya, 1984, 83’
 • St. Peter’s Umbrella / Szent Peter esernyöje / Aziz Peter’in Şemsiyesi
  Frigyes Ban, Vladislav Pavlovic, Slovakya-Macaristan, 1958, 94’
 • Eroica
  Andrzej Munk, Polonya, 1958, 87’
 • Professor Hannibal / Hannibal tanar ur / Profesör Hannibal
  Zoltan Fabri, Macaristan, 1956, 89’

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir