Anons'a Venedik Film Festivali'nden Ödül 1 – Anons 3

Anons’a Venedik Film Festivali’nden Ödül

9 Eylül 2018

Anons'a Venedik Film Festivali'nden Ödül 2 – Mahmut Fazıl CoşkunYönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali’nde yapan Anons filmi, festivalin uluslararası yarışma bölümü Orizzonti jürisi tarafından Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Mahmut Fazıl Coşkun’un yönetmen koltuğunda oturduğu Anons, dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Festivalin uluslararası yarışma bölümü Orizzonti’de yarışan Anons, 8 Eylül 2018 Cumartesi akşamı gerçekleşen kapanış töreninde ünlü Yunan yapımcı Athina Rachel Tsangari başkanlığındaki jüri tarafından Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Absürt mizahı ve başarılı sinema diliyle dikkatleri çeken Anons, festival kapsamında ilk olarak İtalyan Ulusal Gazeteciler Birliği ve Venedik Güzel Sanatlar Akademisi tarafından verilen “En İyi Akdeniz Filmi” ödülünü kazanmıştı.

Uzak İhtimal ve Yozgat Blues filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’un üçüncü uzun metraj filmi Anons, 60’lı yıllarda ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatıyor. Filmin başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz paylaşıyor.

Filmotto’nun yapımını üstlendiği Anons filmi, BKM (Türkiye) ve Chouchkov Brothers (Bulgaristan) ortak yapımı olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ve Bulgar Film Merkezi’nin destekleriyle hayata geçirildi. Yapımcılığını Halil Kardaş ve Tarık Tufan’ın yaptığı filmin ortak yapımcılığını ise Borislav Chouchkov, Viktor Chouchkov ve Georgi Abrashev üstleniyor.

Gelecek aylarda Türkiye’de vizyona girecek olan Anons, öte yandan festival yolculuğuna da devam edecek.

ANONS HAKKINDA

1963 yılı, Mayıs ayının son günleri… Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha aynı gece Ankara’da başlayacak olan askeri darbenin İstanbul ayağında, darbe bildirisini İstanbul Radyosu’ndan anons etmeyi planlamaktadır. Yeterince güçlü ve etkili yapılan bir anons sonucunda darbenin başarılı olacağından ve halk desteğini arkalarına alacaklarından emindirler. Fakat hiçbir şey bekledikleri gibi gitmeyecektir. Her şeyin planlama ve askeri güçle çözülebileceğine inanan bu dört asker, kendilerini başkalarının adına karar verebilecek konumda hissetmişlerdir. Fakat onları yenilgiye uğratan şey sivil hayatın görünmez gücüdür.

Anons'a Venedik Film Festivali'nden Ödül 3 – Anons poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında 4 – 2 Kadın Yönetmenler Haftası 1

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında

1-7 Mart arasındaki Kadın Yönetmenler Haftası uzun metraj ve belgesellerin
Merakla Beklenen Suspiria 9 Kasım'da Sinemalarda 5 – Suspiria 07

Merakla Beklenen Suspiria 9 Kasım’da Sinemalarda

2018’in merakla beklenen filmlerinden Suspiria 9 Kasım'da sinemalarda! Korku klasiğinin