Aşırı Heyecanlandık! INCAL Filme Çekiliyor 1 – moebius 20

Aşırı Heyecanlandık! INCAL Filme Çekiliyor

8 Aralık 2015

Kült sinemacı, çizgi roman yazarı, tarot ustası, şiddetin bilgesi Jodorowsky ve efsanevi çizer Moebius’un Dune filmi hayata geçmemiş ve geriye yakın zamanda izlediğimiz harika Dune belgeseli kalmıştı hatırlayacağınız gibi.

Jodo ve Moebius’un seksenlerde yarattığı The Incal çizgi romanından yapılan animasyon filmin kaderinin farklı olmasını dileyelim. Projenin arkasında, Jodo’nun kankası, kült filmlere merakı bilinen Nicolas Winding Refn var. Yönetmen, Only God Forgives filmini de Jodo’ya adamıştı.

Aşırı Heyecanlandık! INCAL Filme Çekiliyor 2 – moebius 20

Çizgi roman, tarihi öneme sahip Incal peşindeki pulp dedektif John Difool’un çoğu zaman mantığın sınırlarını zorlayan serüvenlerini anlatıyor.

Yönetmen Pascal Blais de seksenlerde çizgi roman serisini animasyon yapmayı düşünmüş ama kısa bir film dışında bu hayalini gerçekleştirememişti. Hatta 2011 yılında projesini hortlatı ve ortaya bir video daha çıktı. Blais’in hayalinin fragmanını üstteki video penceresinde izleyebilirsiniz.

Incal’in serüvenleri Türkçede Kara Incal adıyla, İthaki Yayınları tarafından yayımlandı. Herkesin Star Wars diye delirdiği şu zamanlarda, bambaşka bir evren keşfetmek isterseniz bu kitap iyi bir başlangıç olacaktır. Incal’in hamurunda Dune için yapılan hazırlıkların olduğunu da, Dune hayranlarına hatırlatalım.

blank

Serdar Kökçeoğlu

1975 yılında Malatya’da doğdu. Hayatının ilk 7 yılı Almanya’da geçti. Babasına verilen lojman odasında halıya kurularak televizyonda izlediği bilim kurgu filmlerini ve açık hava sinemasında izlediği tuhaf komedi filmlerini de, Almanya’nın karlı havası gibi hiç unutmadı. 2002 sonundan beri çeşitli yayın ve platformlarda sinemayla bağlantılı işlerde görev aldı. Sinemayla ilgili işler dışında, müzikle bağlantılı projelerde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

David Bowie Filmleri !f İstanbul’da! 3 – fomedeviver poster

David Bowie Filmleri !f İstanbul’da!

David Bowie filmleri 15. !f İstanbul'da gösterilecek. Festival, geçtiğimiz hafta
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III 4 – Still Beginning

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! III

Pera Film, Dünya AIDS Günü çerçevesinde düzenlediği film programında konuya,