Ayvalık Film Festivali Sona Erdi

İlki gerçekleştirilen AyIFF’de (Ayvalık Uluslararası Film Festivali) sinemaseverler, 4 gün boyunca Ayvalık’ta tüm gün, Sarımsaklı ve Küçükköy’de gece açık hava gösterimleriyle sinemayla buluştular. Festivalin Ana sponsorluğu Küçükköy Belediyesi tarafından yapıldı.

Ayvalık Film Festivali Sona Erdi 1 – sanat fabrikasıFestivalin ana üssü 150 kişilik salonuyla Ayvalık Sanat Fabrikası’ydı. AyIFF’de; 45 yabancı kısa film, 32 yerli kısa film, 18 yerli ve yabancı belgesel film ve 4 uzun metraj film gösterildi. Her sabah çocuk filmleri gösterildi, Lodz Sinema Okulu ve Bask Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla özel gösterimler yapıldı. Festivalin toplamda seyirci sayısı 2.000 civarında oldu.

AyIFF değerli sinemacıların katılımıyla gerçekleşti. Onur Konukları yönetmen Feyzi Tuna ve oyuncu Suna Selen olmak üzere, yönetmenler Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach, oyuncular Volkan Severcan, Gülsen Tuncer, Meltem Parlak, Zafer Kırşan, Pervin Bağdat, Ceren Menekşedağ, görüntü yönetmeni Tayfun Çetindağ, belgeselci Hayri Çölaşan, sinema yazarları Sadi Çilingir, Ege Görgün, Ercan Dalkılıç, Çetin Baskın, Turgay Özçelik, Banu Bozdemir, Murat Tolga Şen, Fırat Sayıcı, festivalde filmleri gösterilen yönetmenlerden; Veysel Cihan Hızar, Orhan İnce, Can Eren, Serhat Karaaslan, Ertuğ Tüfekçioğlu, Hakan Ün, Fırat Yavuz, Batuhan Ener, Burim Haliti, Piotr Sulkowski, Anna Goransjka, Helen Unt, Sabite Kaya, Samanta Yepez, Christophe Kenderian, Metin Akdemir, Bülent Boral, Esengül Kolcuoğlu, Lucas Oldwine, Tuğba Bozkurt ve İlkem Ulutaş festival konukları arasındaydılar.

AyIFF filmlerin yaratıcılarıyla, seyircileri buluşturdu. Festival süresince, Feyzi Tuna, Suna Selen, Sadi Çilingir, Volkan Severcan, Zafer Kırşan ve Meltem Parlak’ın katıldığı özel söyleşiler haricinde katılımcı yönetmenler filmleri izlendikten sonra seyircileriyle filmleri hakkında konuştular. Festivalin açılış ve kapanış törenlerini oyuncular Erkan Cilak, Ceren Menekşedağ ve Pervin Bağdat sundular.

Ayvalık Film Festivali Sona Erdi 2 – festival ekibi

AyIFF’in jüri üyeleri ise Ulusal Kısa Film Yarışmasında; Mehmet Bahadır Er, Maryna Gorbach, Sadi Çilingir, Tayfun Çetindağ ve Zafer Kırşan, Uluslararası Kısa Film Yarışmasında Erol Mintaş, Çetin Baskın ve Nail Pelivan, Belgesel Yarışmasında ise Hayri Çölaşan’dı. AyIFF ilk onur ödüllerini Feyzi Tuna ve Suna Selen’e takdim etti. AyIFF; sinemaya adadıkları ömürleriyle tüm sinemacılara örnek olan bu iki büyük isme Onur ödülü vermekten büyük mutluluk duyuyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması

*EN İYİ FİLM – ALİ ATA BAK / ORHAN İNCE
*EN İYİ YÖNETMEN – DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLCULUK – SON DURAK FRANKFURT HAVAALANI
GÜÇLÜ YAMAN
EN İYİ SENARYO – EKMEĞİM / HAKAN ÜN
EN İYİ OYUNCU – EKMEĞİM / SEDAT ÇAĞLAR – ELİFCAN KIVRAK
EN İYİ GÖRÜNTÜ– BİSİKLET / SERHAT DUMLU
EN İYİ KURGU – BİSİKLET / SERHAT DUMLU
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ – TOROS CANAVARI / FIRAT YAVUZ

Uluslararası Kısa Film Yarışması

EN İYİ YABANCI FİLM – OUR FATHER / MARIUS IVASKEVICIUS / LİTVANYA
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ – MWANSA THE GREAT / RUNGANO NYONI / İNGİLTERE-ZAMBİYA
MANSİYON – PLAY WITH ME / PIOTR SULKOWSKI / POLONYA

Belgesel Yarışması

EN İYİ BELGESEL – BEDENSİZ RUHLAR / SABİTE KAYA
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ – DAVUTPAŞA’NIN KÜLLERİ / AYTEN BAŞER
MANSİYON – MACHINE MAN / ROSER CORELLA, ALFONSO MORAL / İSPANYA
MANSİYON – İŞTE BÖYLE / ÖZLEM SARIYILDIZ, OSMAN ŞİŞMAN

AyIFF; önümüzdeki senelerde de nitelikli filmleri ve yaratıcılarını seyirciyle buluşturmaya devam edecek.

Not: Bu bir basın bültenidir ve Öteki Sinema’nın Festival sponsorluğu sorumluluğuna bağlı olarak yayınlanmaktadır. Yazarlarımızın kişisel yorumlarını taşımamaktadır.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir