Azad Filmine Avusturya'dan Ödül! 1 – s 8030dc3cc387638f557e9d665cd7ba5fe932eeae scaled

Azad Filmine Avusturya’dan Ödül!

1 Haziran 2016

Yakup Tekintangaç’ın, sokağa çıkması yasak olan Kürt bir çocuğun hayatını anlattığı “Azad” adlı kısa filmi daha önce 15. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında iki günlüğüne internet üzerinden paylaşıma açılmış, iki günde 83 bin kişi tarafından izlenerek gündeme oturmuştu. Daha sonra !f izleyicisinin oyları ile “En İyi Kısa Film” ödülünü kazanmıştı.

Bu yıl Avusturya’da 44.sü düzenlenen “Festival of the Nations” Kısa Film Festivali’nde farklı ülkelerden 100 kısa filmin yarıştığı seçkide Azad filmi de yer aldı. Yakup Tekintangaç festivalin prestijli ödüllerinden biri olan “En İyi Yönetmen” ödülünü almaya hak kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Festival of the Nations’a Türkiye’den seçilen tek film olan Azad, Avusturya’da hem jüri üyelerinden hem de halktan büyük beğeni topladı. Avusturya’nın köklü festivalleri arasında yer alan “Festival of the Nations”, her yıl Mayıs ayında gerçekleşiyor. Festivalde bir hafta boyunca dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen en iyi 100 kısa film, festival kapsamında gösteriliyor. Seçilen filmler, uluslararası bir jüri tarafından seyirci ile birlikte izleniyor. Her blokta üç kısa film gösterildikten sonra seyirci karşısına çıkan jüri, filmleri değerlendirip filmin yönetmeni ve seyirci ile filmi tartışıyor.

Mayıs ayında, Yunus Nadi Kısa Film Yarışması, 4. Altın Çınar Film Festivali, 5. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması, 1. Tarlabaşı Kısa Film Yarışması olmak üzere toplamda beş ödül toplayan Azad’ın, festival yolculuğu devam ediyor.

 

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Aksiyon Yıldızı Panter'e Veda 2 – Faruk Ballı 1

Aksiyon Yıldızı Panter’e Veda

Koçero, Ringo Kid, Kızılmaske gibi 100'e yakın filmde rol alan
Constantine, Arrow’a Konuk Oluyor! 3 – Arrow Constantine crossover season 4

Constantine, Arrow’a Konuk Oluyor!

Reytinglere yenik düşen çizgi roman uyarlaması Constantine’in önce başka kanala