Bağımsız Sinema Buluşmaları Devam Ediyor 1 – Bağımsız Türkiye Sineması Buluşmaları

Bağımsız Sinema Buluşmaları Devam Ediyor

19 Şubat 2014

Gözümün Nuru

26 Şubat 2014 Çarşamba, saat 20:00

Bağımsız Sinema Buluşmaları gösterimi İzmir Fransız Kültür Merkez’inde olacaktır. Gösterimin ardından filmin yönetmenlerinden Melik Saraçoğlu ile söyleşi gerçekleşecektir. Giriş ücretsizdir.

Bağımsız Türkiye Sineması Buluşmaları

“Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları”, Hezarfen Film Galeri’nin, Türkiye Sinemasının bağımsız filmlerinin yeni örneklerinden oluşturduğu ve İzmir’de gerçekleştirdiği bir sinema etkinliğidir.

Son yıllarda yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak, bu filmler için bir seyirci kitlesi yaratmak bu etkinliğin esas amacıdır.

İzmir’de Hezarfen Film Galeri ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ve Yeni Sinema Hareketi’nin desteği ile gerçekleşecek Bağımsız Türk Filmleri gösterimleri , ‘Yeni Sinema Hareketi’nin başlattığı, Bağımsız Türkiye Sinemasının seyirci ile buluşmasını sağlamak amaçlı bir destekleme projesidir.

Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları, ayda bir kez olmak üzere, Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterim ve söyleşiler ile izleyicilere sunulacaktır. Gösterimlere giriş ücretsiz olacaktır.

GÖZÜMÜN NURU / EYE AM

Gözümün Nuru poster2013, Türkiye, Fransa, 78′

Yönetmen, Senaryo: Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu

Oyuncular: Melik Saraçoğlu, Bilgin Saraçoğlu, İsmail Saraçoğlu, Ahmet Saraçoğlu, Orhan Saraçoğlu, Öykü Altuntaş, Hakkı Kurtuluş

Film, yönetmenlerden Melik Saraçoğlu’nun öz yaşam hikâyesine dayanmaktadır. Hayatta en büyük amacı sinema yapmak olan M., ailesinden genetik olarak miras aldığı retina dekolmanı hastalığından dolayı kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Üst üste geçirdiği iki ameliyattan sonra 40 gün boyunca, gözleri bandajlı, yüzükoyun yatmak zorunda kalır ve bu süreçte korkularıyla yüzleşmeye başlar.

HAKKI KURTULUŞ

1980 İstanbul doğumludur. Galatasaray, Lyon, ENS, Tübingen, Paris ve Berlin’de sinema, Alman tütleri ve iletişim okudu. Goethe ve Nietzsche Derneklerinin üyesidir. Sinemanın yanı sıra edebi eserleri de bulunmaktadır. Gözümün Nuru 3. Uzun metraj filmidir.

MELİK SARAÇOĞLU

1984 İstanbul doğumludur. Galatasaray Lisesi’nin ardından Lyon ve Viyana Üniversitelerinde sinema ve edebiyat okudu. 2002 yılından itibaren, yurtdışı festivallerde ve ulusal televizyon kanallarında gösterilen, kısa filmler çekti. Hakkı Kurtuluş’la beraber üç film yönetti. Uzun öyküsü Hastane Defteri ve Hakkı Kurtuluş’la gerçekleştireceği yeni film projeleri üzerine çalışıyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Gazeteye Çıktık :)

Hobbit'ten Al Haberi! 2 – Hobbit 2

Hobbit’ten Al Haberi!

Malumunuz olduğu üzere Peter Jackson’un lobi faaliyetleri başarılı olmuş, The