Bağımsız Sinema Buluşmaları

Bağımsız Türkiye Sineması, Bağımsız Sinema Buluşmaları ile İzmirli sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Bağımsız Türkiye Sineması Buluşmaları

‘’Bağımsız Türkiye Sineması Buluşmaları İzmir” Hezarfen Film Galeri’nin, Türkiye Sinemasının bağımsız filmlerinin yeni örneklerinden oluşturduğu ve İzmir’de gerçekleştirdiği  bir sinema etkinliğidir.

Son yıllarda yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak, bu filmler için bir seyirci kitlesi yaratmak bu etkinliğin esas amacıdır.

İzmir‘de Hezarfen Film Galeri ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ve Yeni Sinema Hareketi’nin desteği ile gerçekleşecek  Bağımsız Türk Filmleri gösterimleri, ‘Yeni Sinema Hareketi’ nin başlattığı Bağımsız Türkiye Sinemasının seyirci ile buluşmasını sağlamak amaçlı bir destekleme projesidir.

Bağımsız Türkiye Sineması Buluşmaları İzmir, ayda bir  kez olmak üzere Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterim ve söyleşiler ile izleyicilere sunulacaktır. Gösterimlere giriş ücretsiz olacaktır.

Bir yıl süresince devam edecek İzmir’deki  gösterimlerin sonunda seçki içerisinden seçilecek üç filme Fransızca alt yazı desteği verilecektir.

Ocak, Şubat ve Mart 2014 buluşmaları tarihleri:

  • 29 Ocak 2014 Çarşamba, saat 20:00 Saroyan Ülkesi
  • 26 Şubat 2014 Çarşamba, saat 20:00 Gözümün Nuru
  • 26 Mart 2014 Çarşamba, saat 20:00 Kusursuzlar

Gösterimlerin  ardından filmlerin yönetmenleri ile söyleşi gerçekleşecektir. Gösterimler İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde olacaktır.                            

SAROYAN ÜLKESİ / SAROYANLAND

Saroyan Ülkesi poster2013, Türkiye, Fransa, Ermenistan, 75′

Yönetmen, Senaryo: Lusin Dink

Oyuncular: Artur Norigyan, Kevork Malihyan, Oşin Çilingir, Sevinç Erol

Yazar William Saroyan sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 1908’de ABD’de doğar. Kendisini her zaman Ermeni, Amerikalı ve Bitlistsi (Ermenice: Bitlisli) olarak tanımladı. 1964’te uzun bir Anadolu yolculuğuna çıkar. ‘Saroyan Ulkesi’, gerek yol arkadaşlarının tanıklıkları gerekse Saroyan’ın kendi anıları ve hikâyeleri aracılığıyla yazarın öfkesini, tutkusunu, özlemini, empati yetisini ve insan sevgisini sergilemektedir.

LUSİN DİNK

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Sinema TV bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Okuldan mezun olduktan sonra, 2004 yılında yönetmen ve yapımcı Tomris Giritlioğlu’nun yanında çalışmaya başladı. O tarihten beri birçok ulusal ve uluslararası filmde yardımcı yönetmen olarak görev aldı. Hala Bilgi Üniversitesinde Master tezini yazmaktadır. Saroyan Ülkesi yönetmenin ilk filmidir.

GÖZÜMÜN NURU  / EYE AM 

Gözümün Nuru poster2013, Türkiye, Fransa, 78′

Yönetmen, Senaryo: Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu

Oyuncular: Melik Saraçoğlu, Bilgin Saraçoğlu, İsmail Saraçoğlu, Ahmet Saraçoğlu, Orhan Saraçoğlu, Öykü Altuntaş, Hakkı Kurtuluş

Film, yönetmenlerden Melik Saraçoğlu’nun öz yaşam hikâyesine dayanmaktadır. Hayatta en büyük amacı sinema yapmak olan M., ailesinden genetik olarak miras aldığı retina dekolmanı hastalığından dolayı kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Üst üste geçirdiği iki ameliyattan sonra 40 gün boyunca, gözleri bandajlı, yüzükoyun yatmak zorunda kalır ve bu süreçte korkularıyla yüzleşmeye başlar.

HAKKI KURTULUŞ

1980 İstanbul doğumludur. Galatasaray, Lyon, ENS, Tübingen, Paris ve Berlin’de sinema, Alman tütleri ve iletişim okudu. Goethe ve Nietzsche Derneklerinin üyesidir. Sinemanın yanı sıra edebi eserleri de bulunmaktadır. Gözümün Nuru 3. Uzun metraj filmidir.

MELİK SARAÇOĞLU

1984 İstanbul doğumludur. Galatasaray Lisesi’nin ardından Lyon ve Viyana Üniversitelerinde sinema ve edebiyat okudu. 2002 yılından itibaren, yurtdışı festivallerde ve ulusal televizyon kanallarında gösterilen, kısa filmler çekti. Hakkı Kurtuluş’la beraber üç film yönetti. Uzun öyküsü Hastane Defteri ve Hakkı Kurtuluş’la gerçekleştireceği yeni film projeleri üzerine çalışıyor.

KUSURSUZLAR / IMPECCABLES

Kusursuzlar poster2013, Türkiye, 95′

Yönetmen: Ramin Matin

Senaryo: Emine Yıldırım

Oyuncular: Esra Bezen Bilgin, İpek Türktan Kaynak , İbrahim Selim, Mehmet Ali Nuroğlu, Suna Selen

Çeşme. Mayıs’ın son günleri. Güneş şimdiden kavuruyor. Turist sezonu daha başlamamış… İstanbul’dan gelen iki kız kardeş, Lale ve Yasemin bir kaç ay önce vefat etmiş anneannelerinin yazlığında tek başlarına kalıyorlar. İki kardeş gün içinde, yarımadayı arabayla geziyor ve ıssız plajlarda uzanıp tembellik yapıyorlar. İlk başta her şey çok güzel, hava berrak, deniz pırıl pırıl ve belde huzurlu… Ancak bu ilişkide tuhaf bir gerginlik var. Yavaş yavaş sorular sorulmaya başlanıyor. Bu iki şehirli kadının Çeşme’ye gelmelerinin asıl sebebi ne? Birbirleriyle alıp veremedikleri ne? Aralarında sakladıkları sır su yüzüne çıktığında çok önemli bir kararın eşiğine gelecekler: Yollarını ayıracaklar mı, yoksa gerçekleri beraber mi göğüsleyecekler?

RAMİN MATİN

1977 yılında doğdu. Loyola Marymount Üniversitesi Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Yüksek Lisans Programı’nı bitirdi. 2005’de Giyotin Filmi kurdu. İlk uzun metraj filmi ‘Canavarlar Sofrası’ (2011) ile Altın Portakal Film Festivali, Montpellier Cinemed Film Festivali ve Ankara Film Festivali’nde ödüller aldı. “Kusursuzlar” Matin’in yönetmenliğini yaptığı ikinci filmdir. Üçüncü film projesi ‘Yürüyüş’ Moulin D’Ande Sanatçı Rezidansı ödülünü almıştır.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir