Balkan Panorama Film Festivali, Tamburica Fest İle İşbirliği Yapıyor! 1 – WhatsApp Image 2021 07 25 at 23.07.37

Balkan Panorama Film Festivali, Tamburica Fest İle İşbirliği Yapıyor!

26 Temmuz 2021

27 Eylül – 03 Ekim 2021 Tarihleri arasında Buca Belediyesi’nin himayesinde ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği ile İzmir’de  7.düzenlenecek olan Balkan Panorama Film Festivali Balkan coğrafyasındaki en önemli ve en prestijli festivallerden biri sayılan Tamburica Fest ile işbirliği protokolü imzaladı.

İşbirliği protokolü Sırbistan’ın Novi Sad şehrindeki Petrovaradin Kalesinde 23 Temmuz 2021 Cuma günü düzenlenen resmi törenle Türkiye ve Sırbistan’ın ulusal basın ve TV kanallarının katılımıyla hayata geçti.

Törene Balkan Panorama film festivali adına festival kurucusu ve direktörü Sali Saliji Tamburica Fest adına festivalin kurucusu ve direktörü Jovan Pejcic ve Novi Sad Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Aleksandar Petroviç katıldı.

Balkan Panorama Film Festivali, Tamburica Fest İle İşbirliği Yapıyor! 2 – WhatsApp Image 2021 07 25 at 23.08.07

Tamburica Fest bu yıl 14. Kez 19 – 21 Ağustos 2021 tarihleri arasında Novi Sad şehrinde düzenlenecektir.Tamburica Fest 5 yıl önce dost ülke uygulamasını başlatmış ve bugüne kadar festivalin dost ülkeleri Rusya, Çin, Macaristan ve İtalya olmuştu.  Bu yılki dost ülke belirleme sürecinde Balkan Panorama Film Festivali’nin önerisi ve gerekli makamlar nezdinde yürüttüğü çabalar sayesinde dost ülke Türkiye olacaktır.

İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Saliji, BPFF’nin Türkiye’nin Balkan temalı en önemli film festivali olduğunu belirterek, bir sonraki festivalin açılışının, bölgede geleneksel müziğin önemli simgelerinden olan Tamburica adlı müzik aleti ve müziği hakkında olan uzun metrajlı film ile yapılacağını ifade etti. Söz konusu filmin, bölgenin kültürünü ve müziğini diğer ülkelere tanıtacak ciddi bir yapım olacağını vurgulayan Saliji, filmin İzmir’de gerçekleştirilecek prömiyeri kapsamında İzmir halkının da Tamburica ile yapılan müziği ünlü La Banda grubun konseriyle ilk kez canlı dinleme fırsatı bulacağını kaydetti. ‘Tuna Nehrini Durdurun’ adlı bu uzun metrajlı filmin yapım ve yönetimini BPFF’nın kurucusu ve direktörü Saliji Tamburica Fest ile imzalanan işbirliği protokolü kapsamında yürüttüğünü ifade etti.

Tamburica Festin direktörü JovanPejcic de filmin yönetmenliğini Salijni’nin üstlendiğine dikkati çekerek, “Müzik, dostluk köprüleri inşa ederken, kameralar bunu ölümsüzleştiriyor”ifadelerini kullandı. Tamburica Festivali’nin 5 yıl önce dost ülke uygulamasına başladığını hatırlatan Pejcic, “Geçtiğimiz yıllarda festivalin dost ülkeleri Rusya, Çin, Macaristan ve İtalya’ydı. Bu yılki dost ülkemiz Türkiye olacak.” Pejcıc ayrıca, Gelecek yıl 15. Tamburıca Fest’in açılışı işbirliği protokolü kapsamında çekilmekte olan ‘Tuna Nehrini Durdurun’ adlı uzun metrajlı filmin gösterimi ile Petrovaradin Kalesi’nde büyük bir töreni ile yapılacaktır diye ifade ettikten sonra bu süreçte öneri ve katkılarından dolayı Balkan Panorama Film Festivali yetkililerine teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Novi Sad Belediye Başkan Yardımcısı Aleksandar Petrovic de festivaller arasında imzalanan iş birliği protokolünün şimdiden meyvesini vermeye başladığını ve Novi Sad ile İzmir arasında kardeş şehir protokolüne doğru atılan ilk adım olduğunu ifade etti.

Sırbistanın Novi Sad Şehrinde bu yıl 14. Kez düzenlenecek Tamburica Fest’e Balkan Panorama Film Festivali Yöneticileri onur konuğu olarak davet edildi.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dünya Sinemasından 25 Seçkin Örnek Adana'da 3 – Parasite 2019 03

Dünya Sinemasından 25 Seçkin Örnek Adana’da

26. Adana Altın Koza Film Festivali’nde dört farklı bölümde bulunan

Uluslararası İzmir Animasyon Festivali Başlıyor!

Mart ayında ilk kez düzenlenecek Uluslararası İzmir Animasyon Festivali birbirinden