7. Balkan Panorama Film Festivali'nin Onur Konukları Belli Oldu 1 – Erdal Ozyagcilar

7. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konukları Belli Oldu

Buca Belediyesi, 27 Eylül-03 Ekim 2021 tarihleri arasında 7. Balkan Panorama Film Festivali’ne ev sahipliği yapacaktır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleşecek olan festivalin bu yılki onur konukları oyuncu Erdal Özyağcılar ve yönetmen Goran Markoviç olacaktır.

Seyirci Erdal Özyağcılar’ı 1966 yılında Atıf Yılmaz’ın Ölüm Tarlası filmiyle tanımıştır. Ardından Ertem Eğilmez dönemi başlar ve art arda gelen filmlerde işini bilen kayınço rolü ile ünlenir. 33 sinema filminde oynar. Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, Yılanların Öcü gibi Türk sinemasına damga vuran filmlerde rol alır. 1986 yılında 23. Antalya Film Festivali’nde, 1984 ve 1987 yıllarında SİYAD En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü alır. 1989 yılında başlayan ve 13 yıl süren Bizimkiler TV dizisinde başrol oynar ve Bizimiler dışında 20 TV dizisinde çoğunluğu başrol olmak üzere görev alır. Balkan ülkeri TV izleyicilerinin de gönlünde taht kuran, Balkan temalı Elveda Rumeli, Yabancı Damat, Karadağlar gibi TV dizileri ilk akla gelenlerdendir. 1975 yılında girdiği İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekliye ayrılır. Oyunculuk kariyeri, tiyatro, sinema ve TV dizileri arasında şekillenir, ancak tiyatro daima sanat yaşamının merkezinde olmuştur.

7. Balkan Panorama Film Festivali'nin Onur Konukları Belli Oldu 2 – Goran MarkovicGoran Markoviç’in genel anlamda ‘her iktidarın’ muhalif sanatçısı olarak tanındığını rahatça söyleyebiliriz. Bunu da belki en iyi şekilde şu sözleri vurgulamaktadır: “Her vatansever ülkesini yaratıcı bir şekilde sevmelidir.” Dünyanın en önemli film okulları arasında yer alan FAMU veya diğer adıyla Prag Film Okulu’nun Yugoslavya’daki en önemli temsilcilerden sayılmaktadır. Buna karşın “Prag Film Okulu Diye Bir Şey Yoktur” adlı kitabı yazmıştır. Kitapta net ve detaylı bir şekilde kendi yaşadıklarından yola çıkarak neden o şekilde düşündüğünü ve başlığı yalnızca ilgi çekmesi için atmadığını göstermektedir. Prag’daki tecrübeleri, kendisinin de daha sonra söyleyeceği gibi sanatını derinden etkilemiştir. Tüm çalışmalarının ortak noktası olan her tür totalitaryan rejime karşı duyulan tiksinti, Prag’daki öğrencilik yıllarından kalmadır. Prag’da geçirdikleri dönem Markoviç ve meslektaşlarına kendi vatanlarını da farklı açılardan değerlendirme ve daha iyi anlama imkanı sağlamıştır. 1969’da Prag’dan ayrılıp Belgrad’a döndüğünde Lordan Zafranoviç’in ilk filminde oyunculuk yapma teklifi almıştır. 1977’de çektiği ilk filmi Özel Eğitim Yugoslavya’da gösterildiğinde büyük beğeni toplamıştır. Goran Markoviç kırk yılı aşan kariyeri sonucunda Yugoslav auteur sinemasının en önemli temsilcilerinden biri haline gelmiştir. Kusursuz bir muhalif sanatçı olarak da Belgrad’da yaşamını sürdürmekte ve film çekmeye devam etmektedir.

FESTİVAL PANDEMİ TEDBİRLERİ DOĞRULTUSUNDA YAPILACAK

7. Balkan Panorama Film Festivali, pandemi dolaysıyla sıkı tedbirler uygulayacaktır. Bu yılki programa göre 200’ün üzerinde yerli ve yabancı konuk ağırlamayı planlayan festival, bu sayıyı 100’ün altına düşürüp, sinema salonlarında mesafe ve diğer tedbirleri azami ölçüde uygulayacaktır. Sinemayı sinema yapan temel unsurlardan biri olan sinema salonu, sinema perdesi ve seyirci film festivalinin olmazsa olmazlarından biridir. Her ne kadar teknik olanaklar bir ölçüde online filmlerin izlenmesini sağlıyor olsa da bu uygulama film festivalinin ve sinemanın büyüsünü bozmaktan başka bir işe yaramıyor. Kaldı ki Türkiye veya dünyadaki bu tür festivallerde pandemi ile ilgili gerekli tedbirler alındığında ve kurallara uyulduğunda bir sıkıntı ve risk yaşanmamaktadır.

YABANCI FİLMLERİN TÜMÜ TÜRKİYE’DE İLK DEFA GÖSTERİLECEK

16 Balkan ülkesinden başvuruları kabul eden festival, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi özellikle yapımcılar ve yönetmenler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 106 yabancı uzun metraj film, 472 yabancı kısa metraj film, 19 yerli uzun metraj ve 135 yerli kısa metraj film başvuruda bulunarak, toplamda 732 filmin başvurusu alındı. Festivalin resmi programında yer alan tüm yabancı filmler Türkiye’de ilk defa gösterilecektir. Yaklaşık iki aylık yoğun bir çalışma sonucunda altı kişiden oluşan ön jürinin değerlendirmesi sonucunda 7. Balkan Panorama Film Festivali’nde Sarı Şemsiye ödülü için 10 dalda yarışacak filmler belirlendi. Bu bağlamda 7. Balkan Panorarama Film Festivali’nde bu yıl 12 dünya prömiyeri yapılacaktır.

SİNEMASEVERLERİ ZENGİN BİR PROGRAM BEKLİYOR

Bu yıl İzmir’deki sinemaseverleri oldukça zengin bir program bekliyor, çünkü festival boyunca yaklaşık 120 film gösterilecektir. Bunun yanı sıra filmlerin gösterileceği mekan sayısı da artmıştır. Buca Pembe Köşk’te geleneksel olarak açık havada Sarı Şemsiye ödülü için filmler yarışacaktır. Kültürpark’ta açık havada resmi gösterim seçkisinden oluşan filmlerin yanı sıra iki konuk sinema okulunun hem kısa film seçkisi hem de okulların yöneticileriyle yapılacak söyleşiler seyirciyle buluşacaktır. Bu yılki konuk okullar Türkiye’den Mimar Sinan ve Bulgaristan’dan NATFA olacaktır. Festivalin bu yılki konuk ülkesi Slovenya’dır. Bu bağlamda Kültürpak’ta Slovenya Sinema Dairesi Genel Müdürü olan Nataşa Buçar ile söyleşi ve film gösterimleri yapılacaktır. Balkan Panorama Film Festivali’nin Danışma Kurulu Üyesi Lazar Ristovski masterclass yapacaktır. Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde geleneksel olarak her üç sinema salonunda her gün toplamda yaklaşık 30 film gösterilecektir. Bu yıl üniversitelerdeki eğitimin yüz yüze olması dolayısıyla Tarık Aakan Gençlik Merkezi’nde Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsünden büyük bir öğrenci ilgisi bekleniyor. En son olarak Buca’daki Kasaplar Meydanı’nda Türk sinemasına damga vurmuş nostaljik filmler gösterilecektir.

7. Balkan Panorama Film Festivali’nin ayrıntılı programı önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Festival boyunca tüm mekanlarda yapılacak gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olacaktır.

7. Balkan Panorama Film Festivali'nin Onur Konukları Belli Oldu 3 – 7 Balkan Panorama Film Festivali

Daha detaylı bilgi için festivalin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz: bpff.com.tr

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir