Balkan Sineması İzmir Film Festivali’nde

12. ULUSLARARASI İZMİR FİLM FESTİVALİ’NDE KONUK SİNEMA BALKAN”

Köklü tarihsel geçmişi, kültürel mozaiği ve farklı kültürleri bir arada barındıran yapısıyla tanınan İzmir, sinema dünyasını yeniden ağırlamanın heyecanını yaşıyor…

21-28 Nisan 2012 tarihleri arasında Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı destekleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle 11 yıl sonra yeniden hayata geçirilecek olan 12. Uluslararası İzmir Film Festivali kapsamında “Sinema Balkan” bölümü değişik film seçkileri, konukları ve etkinliklerle yer alacak.

Balkan Sineması İzmir Film Festivali'nde 1 – izmir ff logo

“Sinema Balkan” Konuk Sinema Okulu

Sahne Sanatları Akademisi 1981 yılında Oyunculuk Bölümüyle kurulmuştur. 1989’da Yönetmenlik Bölümü, 1994’te Dramaturji Bölümü ve 2010’da Yapım ve Yönetim Bölümü, Sahne Sanatları alanına dahil olmuştur. Akademinin amacı tiyatro, film, radyo ve televizyon alanında yeni pedagojik ve sanatsal modeller için aralıksız araştırma ve geliştirme çalışmaları uygulamaktır.. Teorik çalışmaların yanı sıra, gerekli bir eğitsel bölüt olarak pratik deneyimin kazanılması da önemle vurgulanmaktadır.

Saraybosna’daki Akademi’nin profesörleri ve öğrencileri, film ve tiyatro alanında prestijli uluslararası ödüller kazanmıştır: Akademi Ödülü – Oscar – Cannes Film Festivali “Altın Palmiye“ Ödülü, Berlin Film Festivali “Altın Ayı“ ödülü, “Altın Ejderha“, Pula “Altın Arena“. Saraybosna “Golden Bay’s Ridge“, Novi Sad “Sterija Ödülü“, Belgrad “Bitef Ödülü“, Avrupa Akademisi Ödülü “Felix“, The Days of Satire “Altın Kahkaha“ ödülü, “Gümüş Leopar“, “Altın Kaplan“.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole