Bandırma Füze Kulübü 21 Ekim’de Sinemalarda 1 – Bandirma Fuze Kulubu 01

Bandırma Füze Kulübü 21 Ekim’de Sinemalarda

29 Temmuz 2022

İnanılması güç bir şekilde, günümüzden 60 yıl kadar önce uzaya roket göndermeyi başaran, dünyada ilk defa fezaya araç gönderen ülkeler arasına girmemizi sağlayan liseli gençlerin, bugün ne yazık ki unutulmuş olan umut, azim ve zafer hikayesini beyazperdeye taşıyan Bandırma Füze Kulübü filminin afişi yayınlandı. Alina Boz, Deniz Can Aktaş, Erkan Kolçak Köstendil ve Atay Yıldız’ın başrolde olduğu, Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini üstlendiği film, 21 Ekim’de vizyona girecek.

Takvimler 1950’li yılları gösterdiğinde uzaya karşı merak ve ilgi üst seviyeye çıkmış, başta Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği olmak üzere Avrupa’dan Asya’ya kadar pek çok ülkede uzay programları başlatılıp bilinmezlerle dolu semanın ötesine geçebilmek için kıyasıya bir mücadeleye girilmişti. Yıl 1957’ye geldiğinde ise SSCB Sputnik ile uzaya roket gönderen ilk ülke olarak ipi göğüslemiş ardından ABD ikinci olarak tarihe geçmişti.

İşte bu yıllarda Bandırma’da yaşayan liseli gençler ve arkadaşları, Sputnik’ten ilham alarak hayallerini fezaya taşımış, ne uzay programı ne devlet desteği ne de maddi güçleri olmadan imkansızı başarmak için uzaya roket göndermek üzere Bandırma Füze Kulübü’nü kurmuşlardı.

Ülkemizin yüz akı olan bu gençlerin Türkiye’de küçük bir kasabada engellemeler, zorluklar ve alaylarla başlayan, “uzay yarışında biz de varız” dememize olanak tanıyan çalışmaları, inanılması güç bir başarı öyküsüne dönüşmüştür. Ama ne yazık ki hak ettiği ilgiyi görmemiş ve zamanla unutulmuştur.

İcat Çıkaran Gençlerin Gerçek Hikayesi

Yıllar önce; “icat çıkartma otur oturduğun yerde” denerek desteklenmeyen, yok sayılan bu özel gençlerin yakın tarihimizin tozlu sayfalarında gururla parlayan, anlatılmayı bekleyen uzaya füze gönderme denemeleri, beyazperdeye taşınıyor.

Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği, Alina Boz, Deniz Can Aktaş, Erkan Kolçak Köstendil ve Atay Yıldız’ın başrollerini paylaştığı Bandırma Füze Kulübü filminin afişi yayınlandı.

Bandırma Füze Kulübü 21 Ekim’de Sinemalarda 6 – Bandirma Fuze Kulubu poster

21 Ekim’de vizyona girecek filmin afiş tasarımı, bugüne kadar Erşan Kuneri, Kurak Günler, Hamlet, Ahlat Ağacı, Fi, Aşk Tesadüfleri Sever, Yahşi Batı gibi çok sayıda film ve dizinin afişinde imzası bulunan ödüllü tasarımcı Arda Aktaş (Daire Creative) tarafından yapıldı. Arda Aktaş; “Bandırma Füze Kulübü filminin afişi için hem karakterlerin birbirlerine olan desteğini gösteren, birliktelik duygusunu vurgulayan hem de renkleriyle umut veren ve dönemini yansıtan bir görsel oluşturuldu” dedi.

CGV Mars Dağıtım aracılığıyla 21 Ekim’de tüm Türkiye’de vizyona girecek filmde ayrıca Aslı Bekiroğlu, Görkem Sevindik, Öykü Gürman, Tolga Canbeyli, Gökhan Yıkılkan, Bahtiyar Engin, Ahmet Saraçoğlu ve Altan Erkekli gibi birbirinden değerli oyuncular rol alıyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Tarihi Majik Sinemasının Yıkımı Onaylandı! 7 – asscc

Tarihi Majik Sinemasının Yıkımı Onaylandı!

1914 yılında, kentte sinema salonu olarak inşa edilen ilk bina
Venedik'e Hazırlanan Hayaletler'den İlk Fragman 8 – Hayaletler

Venedik’e Hazırlanan Hayaletler’den İlk Fragman

Hayaletler’den ilk fragman yayında! Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği Hayaletler,