Baytekin Fezada Çarpışanlar MTV’de

MTV Türkiye’de, Türk sinemasının renkli kahramanlarıyla hafızalarımıza kazınan kült filmlerini izlemeşansı sizin. Her Pazartesi saat 21.00’de MTV Türkiye Fantastik Filmler Kuşağı’nda, tarihin tozlu raflarında unutulmaya yüz tutmuş Türk sinemasının en fantastik örnekleri karşınızda. Kaçıranlar için tekrarları Pazar 11:00’de .

“MTV Fantastik Filmler” kuşağının bu akşam göstereceği film; Baytekin Fezada Çarpışanlar…

Baytekin / Flash Gordon Amerikan pop kültüründe derinizler bırakmış ünlü çizgi roman karakteri, bilimkurgu kahramanı “FalshGordon” ilk kez 1934’te Alex Raymond’un çizgileriyle yayınlandı

Flash Gordon, ülkemize Amerika’daki çıkışından çok fazla zaman geçmeden 1935’de “Çocuk Sesi” dergisinde “Baytekin” adıyla yayımlanmaya başladı. Kahramanların isimlerinin Türkçeleştirilmesi o dönemler Yaygın bir alışkanlıktı ve aynı şekilde Dale Arden’in adı Yıldız, Zarkov’un adı da Çetinel olmuştu.

“Uzay yolu”, “Supermen”, “Yıldız Savaşları” başta olmak üzere bilimkurgu sinemasının birçok yapıtına öncülük eden “Flash Gordon” 1938’den itibaren defalarca filme çekildi. 1980’de ingiliz yönetmen Mike Hodges’ın yaptığı film bunlar arasında en çok iz bırakan oldu. “Flash Gordon Space Soldiers” filminin bir kopyası, 1967’de Türk sinemasının üretken yönetmeni Şinasi Özkonuk tarafından “Baytekin Fezada Çarpışanlar” adıyla sinemaya aktarıldı. Baytekin rolünü Hasan Demirtaş‘ın üstlendiği filmin orijinal müziği ’60’ların progresif anadolu rock grubu Koyun tarafından yapılmış olması ise filmle ilgili dikkat çeken bilgiler arasında.


1967’den bugüne orjinalliğini koruyan ve fantastik Türk sinemasının en önemli eserleri arasında yer alan “Baytekin Fezada Çarpışanlar” Fantastik Filmler Kuşağı’nda MTV Türkiye’de.

Yönetmen ve Senaryo: Şinasi Özonuk (Alex Raymond’un çizgi romanlarından)

Görüntü Yönetmeni: Fevzi EryılmazOyuncular : Hasan Demirtaş, Meltem

Mete, Aşkın Dilek, Sevgi Can

Yayın tarihi: 18 Ekim Pazartesi

Yayın saati: 21.00

Tekrarı: 24 Ekim Pazar / 11.00

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Splinter / Kıymık (2008)

Splinter o kadar çok filmle etkileşime giriyor ki filmi bu açıdan takip etmek bir sinefil için zevkli olabilir.

4 Yorumlar

  1. Masis Üşenmez

    Cinemageddon’a düşmüştür rip.

  2. Dün akşam izledim. Kalitesi düşük ve kimi zaman komik de olsa, en azından ’emek verilmiş’ bir çalışma. Bu yüzden ‘kesinlikle’ saygıyı hak ediyor.

  3. Evet CG’ye tarafımca yüklenmiş olup darısı diğer kayıp fantastiklerimizin başına diyorum.Xebdor ;kalitesi düşük olsada zamanın türkiye şartlarında yapılmış Uçan daireler istanbulda filminden daha geniş bir uzayda gezinti konulu yapım türünün ilk örneği serial sevdamızında ilk örneklerinden
    [James Bond,Killing,Ringo vs.. gibi}…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir