Baytekin Fezada Çarpışanlar MTV’de

18 Ekim 2010

MTV Türkiye’de, Türk sinemasının renkli kahramanlarıyla hafızalarımıza kazınan kült filmlerini izlemeşansı sizin. Her Pazartesi saat 21.00’de MTV Türkiye Fantastik Filmler Kuşağı’nda, tarihin tozlu raflarında unutulmaya yüz tutmuş Türk sinemasının en fantastik örnekleri karşınızda. Kaçıranlar için tekrarları Pazar 11:00’de .

“MTV Fantastik Filmler” kuşağının bu akşam göstereceği film; Baytekin Fezada Çarpışanlar…

Baytekin / Flash Gordon Amerikan pop kültüründe derinizler bırakmış ünlü çizgi roman karakteri, bilimkurgu kahramanı “FalshGordon” ilk kez 1934’te Alex Raymond’un çizgileriyle yayınlandı

Baytekin Fezada Çarpışanlar MTV'de 1 – baytekin fezada carpisanlar mtv turkiye de 2321876 7226 oFlash Gordon, ülkemize Amerika’daki çıkışından çok fazla zaman geçmeden 1935’de “Çocuk Sesi” dergisinde “Baytekin” adıyla yayımlanmaya başladı. Kahramanların isimlerinin Türkçeleştirilmesi o dönemler Yaygın bir alışkanlıktı ve aynı şekilde Dale Arden’in adı Yıldız, Zarkov’un adı da Çetinel olmuştu.

“Uzay yolu”, “Supermen”, “Yıldız Savaşları” başta olmak üzere bilimkurgu sinemasının birçok yapıtına öncülük eden “Flash Gordon” 1938’den itibaren defalarca filme çekildi. 1980’de ingiliz yönetmen Mike Hodges’ın yaptığı film bunlar arasında en çok iz bırakan oldu. “Flash Gordon Space Soldiers” filminin bir kopyası, 1967’de Türk sinemasının üretken yönetmeni Şinasi Özkonuk tarafından “Baytekin Fezada Çarpışanlar” adıyla sinemaya aktarıldı. Baytekin rolünü Hasan Demirtaş‘ın üstlendiği filmin orijinal müziği ’60’ların progresif anadolu rock grubu Koyun tarafından yapılmış olması ise filmle ilgili dikkat çeken bilgiler arasında.


Baytekin Fezada Çarpışanlar MTV'de 2 – Baytekin Fezada Carpisanlar1967’den bugüne orjinalliğini koruyan ve fantastik Türk sinemasının en önemli eserleri arasında yer alan “Baytekin Fezada Çarpışanlar” Fantastik Filmler Kuşağı’nda MTV Türkiye’de.

Yönetmen ve Senaryo: Şinasi Özonuk (Alex Raymond’un çizgi romanlarından)

Görüntü Yönetmeni: Fevzi EryılmazOyuncular : Hasan Demirtaş, Meltem

Mete, Aşkın Dilek, Sevgi Can

Yayın tarihi: 18 Ekim Pazartesi

Yayın saati: 21.00

Tekrarı: 24 Ekim Pazar / 11.00

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

3 Comments

  1. Dün akşam izledim. Kalitesi düşük ve kimi zaman komik de olsa, en azından ’emek verilmiş’ bir çalışma. Bu yüzden ‘kesinlikle’ saygıyı hak ediyor.

  2. Evet CG’ye tarafımca yüklenmiş olup darısı diğer kayıp fantastiklerimizin başına diyorum.Xebdor ;kalitesi düşük olsada zamanın türkiye şartlarında yapılmış Uçan daireler istanbulda filminden daha geniş bir uzayda gezinti konulu yapım türünün ilk örneği serial sevdamızında ilk örneklerinden
    [James Bond,Killing,Ringo vs.. gibi}…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Gölge e-Dergi Kasım 2011 Sayı 50 Yayında 3 – Gölge e Dergi Kasım 2011 Sayı 50 Kapak

Gölge e-Dergi Kasım 2011 Sayı 50 Yayında

Gölge e-Dergi Kasım 2011 sayı 50 yayında! Bu sayıdaki Özel
Online Dergi Gölge E-dergi 37. Sayısı Çıktı! 4 – 37

Online Dergi Gölge E-dergi 37. Sayısı Çıktı!

Gölge E-dergi 37. sayısıyla karşınızda... İlk okuyan siz olun! Bu