Baytekin Fezada Çarpışanlar Kült Filmler Kuşağında 1 – Baytekin Fezada Çarpışanlar

Baytekin Fezada Çarpışanlar Kült Filmler Kuşağında

12 Mayıs 2012

Star TV Kült Filmler Kuşağında, Türk sinemasının renkli kahramanlarıyla hafızalarımıza kazınan kült filmlerini izleme şansı sizin. Her Pazar saat 01:30′da, tarihin tozlu raflarında unutulmaya yüz tutmuş Türk sinemasının en fantastik örnekleri karşınızda. Star TV Kült Filmler kuşağının bu hafta göstereceği film; Baytekin Fezada Çarpışanlar.

Baytekin / Flash Gordon Amerikan pop kültüründe derinizler bırakmış ünlü çizgi roman karakteri, bilimkurgu kahramanı “FalshGordon” ilk kez 1934′te Alex Raymond’un çizgileriyle yayınlandı.

Baytekin Fezada Çarpışanlar Kült Filmler Kuşağında 2 – baytekin fezada carpisanlar mtv turkiye de 2321876 7226 oFlash Gordon, ülkemize Amerika’daki çıkışından çok fazla zaman geçmeden 1935′de “Çocuk Sesi” dergisinde “Baytekin” adıyla yayımlanmaya başladı. Kahramanların isimlerinin Türkçeleştirilmesi o dönemler Yaygın bir alışkanlıktı ve aynı şekilde Dale Arden’in adı Yıldız, Zarkov’un adı da Çetinel olmuştu.

“Uzay yolu”, “Supermen”, “Yıldız Savaşları” başta olmak üzere bilimkurgu sinemasının birçok yapıtına öncülük eden “Flash Gordon” 1938′den itibaren defalarca filme çekildi. 1980′de ingiliz yönetmen Mike Hodges’ın yaptığı film bunlar arasında en çok iz bırakan oldu. “Flash Gordon Space Soldiers” filminin bir kopyası, 1967′de Türk sinemasının üretken yönetmeni Şinasi Özkonuk tarafından “Baytekin Fezada Çarpışanlar” adıyla sinemaya aktarıldı. Baytekin rolünü HasanDemirtaş‘ın üstlendiği filmin orijinal müziği ’60′ların progresif anadolu rock grubu Koyun tarafından yapılmış olması ise filmle ilgili dikkat çeken bilgiler arasında.

Baytekin Fezada Çarpışanlar Kült Filmler Kuşağında 3 – Baytekin Fezada Carpisanlar

Yönetmen ve Senaryo: Şinasi Özonuk (Alex Raymond’un çizgi romanlarından)

Görüntü Yönetmeni: Fevzi Eryılmaz

Oyuncular: Hasan Demirtaş, Meltem Mete, Aşkın Dilek, Sevgi Can

Yayın tarihi: 13 Mayıs Pazar

Yayın saati: 01:30

Tekrarı: ???

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu'nda 4 – Perşembe Sineması Made in Dagenham

Perşembe Sineması Gösterimleri SALT Beyoğlu’nda

SALT’ın hazırladığı Perşembe Sineması “yenilenme” odaklı programı ile 3 Mayıs’ta
Ünlü Korku Serisi Devam Ediyor: Siccin 5 5 – maxresdefault 1

Ünlü Korku Serisi Devam Ediyor: Siccin 5

Ünlü korku serisi Siccin'in 17 Ağustos’ta vizyonda olacak yeni halkası