Béla Tarr, László Rajk ve Bobby Roth İstanbul’da! 1 – Bobby Roth

Béla Tarr, László Rajk ve Bobby Roth İstanbul’da!

15 Kasım 2017

17 Kasım’da başlayacak 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sinemanın usta isimlerini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor.

Sinema tutkunları festivalin masterclass’larında, yaşayan en büyük yönetmenlerden Béla Tarr’ın yanı sıra, Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break” gibi pek çok kült dizinin

yönetmeni Bobby Roth’u dinleme imkânını yakalarken; festivalin Bosphorus Film Lab programı kapsamında gerçekleşecek sinema sohbetleri de Türkiye’deki sinema ve televizyon profesyonellerini bir araya getirecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin etkinlik programı da büyük heyecan yaratıyor. Festivalin İstanbul’da ağırlayacağı üç önemli sinemacı festival kapsamında özel sinema dersleri verirken; Türkiye’de sinema ve televizyon sektöründen profesyonellerin katılacağı söyleşiler de sinemayla uğraşanlar için kaçırılmayacak

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Béla Tarr, László Rajk ve Bobby Roth İstanbul’da! 2 – Bela TarrBéla Tarr, László Rajk ve Bobby Roth İstanbul’da!

Festivalin masterclass programının konukları ise; hiçlik, var oluş, yok oluş temalarından vazgeçmeyen sinemasıyla yaşayan en önemli yönetmenler arasında yer alan, yapıtları ve yaklaşımıyla Gus Van Sant’tan Jim Jarmusch’a, pek çok çağdaş bağımsız sinemacıyı da etkilemiş usta Macar yönetmen Béla Tarr, Costa Gavras’ın “Music Box” (1989), Ridley Scott’ın “The Martian” (2015) ve Béla Tarr’ın son iki klasiği “The Man from London” ile “The Turin Horse”ta da sanat yönetmenliğini üstlenmiş Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break”, “Miami Vice”, “Fringe” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth olacak.[/box]

Sinema ve TV profesyonelleri bir arada!

Festivalin yerli sinemaya destek amacıyla başlattığı Bosphorus Film Lab kapsamında gerçekleşecek söyleşiler ise, sinema ve televizyon sektöründen profesyonelleri bir araya getirecek. Oyuncu seçimlerinde nelere dikkat ettiklerini, keşif süreçlerini ve sektörün ihtiyaçlarını cast direktörü Harika Uygur, yapımcı Nermin Eroğlu ve yönetmen Murat Şeker’den festivalin direktörü Bülent Turgut moderatörlüğünde dinleyeceğimiz “O Role Neden Seçilmedim?”; moderatörlüğünü sunucu Sena Keçeli’nin yapacağı, sanat yönetmenleri Deniz Göktürk Kobanbay ve Hakan Yarkın, kostüm tasarımcısı Gülümser Gürtunca ile sanat yönetmeni kostüm tasarımcısı Serdar Başbuğ’un konuşmacı olacağı “Bir Film Tasarlamak: Sinemada Sanat Yönetmenliği ve Kostüm Tasarımı”; sinema dünyasında son yılların en çok tartışılan konularından biri olan dijital dönüşümü masaya yatıracak ve Blue TV-Doğan TV Digital Grup Başkanı Alpay Güler’in yanı sıra, MistCo’dan Mahmut İpşirli, Bir Film’den Kemal Ural, Star TV’den Yunus Halit Türe ve TiviBu’dan Mehmet Demirhan’ın konuşmacı olarak katılacağı “Sinemada Dijital Dönüşüm ve Dağıtım” ve senarist Nuran Evren Şit’in moderasyonunu yapacağı, TRT’den Faruk Güven, yönetmen Mustafa Kara, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve Star TV Dramalar Direktörü Ümmü Burhan’ın konuşmacı olacağı “Senaryonuzu Kimler Okuyor?” başlıklı Bosphorus Film Lab Söyleşileri, sinemayla ilgilenenlerin kaçırmaması gereken festival etkinliklerinden olacak. Programda ayrıca, festivalin kurumsal iş ortağı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) Genel Müdürü İbrahim Eren’in konuşmacı olacağı “TRT’de Tanıdık Var mı?başlıklı bir söyleşi de yer alacak.

Katılımın sınırlı olduğu Masterclass Programı’na ve Bosphorus Film Lab Söyleşileri’ne katılmak isteyenler için başvurular bogazicifilmfestivali.com’da devam ediyor.

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Festivalin biletleri ise mobilet.com’da satışta!

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Etkinlikleri

Masterclass: Bobby Roth

Bir Yönetmen Hazırlanıyor”

Tarih: 18 – 19 Kasım 2017, Cumartesi-Pazar

Saat: 10.00–16.00

Yer: Grand Pera

Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: O Role Neden Seçilmedim?

Katılımcılar: Harika UYGUR (Cast Direktörü), Nermin EROĞLU (Yapımcı), Murat ŞEKER (Yönetmen)

Moderatör: Bülent TURGUT (UBFF Direktörü)

 Tarih: 19 Kasım 2017, Pazar

Saat: 14.00–15.30

Yer: The Marmara Pera

Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: Bir Film Tasarlamak:

Sinemada Sanat Yönetmenliği ve Kostüm Tasarımı

Katılımcılar: Hakan YARKIN (Sanat Yönetmeni), Deniz Göktürk KOBANBAY (Sanat Yönetmeni), Gülümser GÜRTUNCA (Kostüm Tasarımcısı), Serdar BAŞBUĞ (Sanat Yönetmeni & Kostüm Tasarımcısı)

Moderatör: Sena KEÇELİ (Sunucu)

Tarih: 20 Kasım 2017, Pazartesi

Saat: 12.00–13.30

Yer: The Marmara Pera

Başvuru için tıklayınız.

Masterclass: László Rajk

Bir Kısırdöngü olarak Kent Mekânı: Béla Tarr’ınLondra’daki Adam’ filminde görsel tasarım”

 Tarih: 21 Kasım 2017, Salı

Saat: 16.00 –18.00

Yer: Rixos Pera

Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: Sinemada Dijital Dönüşüm ve Dağıtım

Katılımcılar: Alpay GÜLER (Blue TV-Doğan TV Digital Grup Başkanı), Mahmut İPŞİRLİ (MistCo), Kemal URAL (Bir Film), Yunus Halit TÜRE (Star TV), Mehmet DEMİRHAN (Tivibu)

Moderatör: Bülent TURGUT (UBFF Direktörü)

Tarih: 22 Kasım 2017, Çarşamba

Saat: 15.00 – 16:00

Yer: The Marmara Pera

Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: Senaryonuzu Kimler Okuyor?

Katılımcılar: Faruk GÜVEN (TRT), Mustafa KARA (Yönetmen), Uğur İÇBAK (Görüntü Yönetmeni), Ümmü BURHAN (Star TV Dramalar Direktörü)

Moderatör: Nuran Evren ŞİT(Senarist)

Tarih: 23 Kasım 2017, Perşembe

Saat: 14.00 – 15:30

Yer: The Marmara Pera

Başvuru için tıklayınız.

Söyleşi: TRT’de Tanıdık Var mı?

Konuşmacı: İbrahim EREN

Tarih: 24 Kasım 2017, Cuma

Saat: 16.00 – 17:30

Yer: The Marmara Pera

Başvuru için tıklayınız.

Masterclass: Béla Tarr

 Tarih: 25 Kasım 2017, Cumartesi

Saat: 13.00–15.00

Yer: Soho House İstanbul

Başvuru için tıklayınız.[/box]

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/bogaziciff

instagram.com/bogaziciff

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

!f İstanbul’dan Yeni Bölüm, Yeni Ödül: !f Yeni 3 – Arada 01

!f İstanbul’dan Yeni Bölüm, Yeni Ödül: !f Yeni

17. !f İstanbul'un yeni bölümü !f Yeni’de 5’i Türkiye galası
Cumhuriyetin 100. Yılında Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü 4 – Turkan Soray sinemamizin yuzu ozel odulu 1

Cumhuriyetin 100. Yılında Sinemamızın Yüzü Özel Ödülü

Altın Koza'da bu yıl, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel "Sinemamızın Yüzü"