Boğaziçi Film Festivali’nden Bent Hamer’a Onur Ödülü 1 – Bent Hamer Mutfak Hikayeleri

Boğaziçi Film Festivali’nden Bent Hamer’a Onur Ödülü

4 Ekim 2018

Boğaziçi Film Festivali’nden Bent Hamer’a Onur Ödülü 2 – Bent HamerUluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi işbirliği ile 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 6. Boğaziçi Film Festivali’nin konuklarından biri de İskandinav sinemasının en önemli temsilcilerinden Bent Hamer olacak. Festivale O’Horten, Mutfak Hikâyeleri ve Factotum adlı filmleriyle konuk olacak Norveçli yönetmen, sinemaseverlere özel bir master class verecek ve festivalin kapanış gecesinde Onur Ödülü’nü alacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, TRT’nin kurumsal iş ortaklığı ve Anadolu Ajansı’nın global iletişim ortaklığında düzenlenecek 6. Boğaziçi Film Festivali’nin konuklarından biri de Norveçli sinemacı Bent Hamer olacak. Festivalin kapanış gecesinde Onur Ödülü’nü alacak Hamer’ın, filmografisinin en iyisi olarak gösterilen Kitchen Stories / Mutfak Hikâyeleri, Matt Dillon’lı Bukowski uyarlaması Factotum ve Cannes’da yarışan O’Horten adlı filmleri de festival kapsamında sinemaseverlerle buluşacak.

İskandinav sinemasının hiciv ustası

Melankolik, içten ve eğlenceli filmleriyle Türkiye’de de çok sayıda takipçisi olan Bent Hamer, özgün yazarlığı, çarpıcı kamera tasarımları, hicivli mizahı, detaylardan yarattığı absürt anlatımıyla İskandinav sinemasının en önemli temsilcilerinden biri sayılıyor.

Boğaziçi Film Festivali’nden Bent Hamer’a Onur Ödülü 3 – Bent Hamer Factotum

1956 doğumlu Norveçli yönetmen, hukuk eğitimi aldıktan sonra, Stockholm Film Okulu’nda film teorisi ve literatürü, Stockholm Filmskola’da da sinema yönetmenliği okudu. 1995 yılında çektiği ilk uzunu Yumurtalar, Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi ve Toronto’dan FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. 3 yıl sonra yönettiği Water Easy Reach / Güneşli Bir Gün, Norveç’in Oscar’ları olarak bilinen Amanda Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçildi. Adını uluslararası alanda duyuran filmi Mutfak Hikâyeleri (2003), ilk gösterimini yine Cannes’da yaptı ve Amanda Ödülleri’nde En İyi Film, Sao Paulo, Kopenhag festivallerinden de En İyi Yönetmen dallarında ödüller aldı. Norveç’in 2004’teki Oscar adayı da olan film, Hamer’a Avrupa Film Ödülleri’nde yönetmenlik dalında adaylık getirdi.

Boğaziçi Film Festivali’nden Bent Hamer’a Onur Ödülü 4 – OHorten

Kült yazar Charles Bukowski’nin aynı adlı romanından senaryolaştırdığı ve Matt Dillon, Marisa Tomei, Lili Taylor gibi isimlerle çalıştığı Factotum, Kopenhag Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. Alışkanlıklarına bağlı tren sürücüsü Odd O’Horten’in hikâyesini anlattığı O’Horten (2007) ile Cannes’da bu kez Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yarıştı. 2005 yılında yayımlanmış hikâye kitabı “Bare mjuke pakker under treet”i Home for Christmas / Yeni Yıl (2010) adıyla beyazperdeye taşıdı. Senaryosunu yazıp yönettiği 1001 Grams / 1001 Gram (2014), Amanda Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçildi ve Norveç’in Oscar adayı oldu. Lars Saabye Christensen’in romanından uyarladığı ve yapım süreci halen devam eden The Middle Man, Hamer’ın ilk İngilizce filmi olacak.

Bent Hamer, Ukraynalı yönetmen Sergei Loznitsa ile birlikte festivalin bu yılki Onur Ödülü’nün bir diğer sahibi olacak ve festivale özel bir master class gerçekleştirecek. Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 6. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 26 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

6. Boğaziçi Film Festivali

26 Ekim–3 Kasım 2018

bogazicifilmfestivali.com

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Başvuruları Devam Ediyor 5 – 2 Izmir Film ve Muzik Festivali oduller

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Başvuruları Devam Ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıldır düzenlemekte olduğu İzmir Uluslararası Film
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali 3-10 Ekim Tarihlerinde 6 – Antalya Altın Portakal Film Festivali

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali 3-10 Ekim Tarihlerinde

Muhittin Böcek yaptığı açıklamada 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin