Biz de Varız! Programı Bu Hafta Sona Eriyor 1 – Aylin

Biz de Varız! Programı Bu Hafta Sona Eriyor

20 Aralık 2019

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından en yeni filmleri bir araya getirdiği Biz de Varız! programı bu hafta sona eriyor. 22 Aralık’ta son gösterimin yapılacağı programa oyuncu, yönetmen ve film ekipleri katılıyor.

İstanbul Modern Sinema’nın, Türk Tuborg A. Ş.’nin katkılarıyla Türkiye sinemasında son yılın öne çıkan filmlerini bir araya getirdiği Biz de Varız! programında son haftaya girildi. Farklı hikâyeler, karakterler, anlatım tarzlarına sahip filmleri bir araya getiren program, keşif filmlerinden vizyonda yeterince yer bulamayan yapımlara uzanıyor.

Biz de Varız! Programı Bu Hafta Sona Eriyor 2 – Ah Asuman

Prömiyerlerini Toronto, Locarno ve Karlovy Vary gibi prestijli festivallerde yapan filmlerin de izleyiciyle buluştuğu programda; kentsel dönüşüm hikâyesi Saf’ın gösteriminin ardından sinemaseverler yönetmen Ali Vatansever ile bir araya gelecek. Köken Ergun’un Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen şehit anma etkinliklerini incelediği belgeseli Şehitler de yine yönetmenin katılımıyla gösterilecek.

Programın 22 Aralık’ta Ceylan Özgün Özçelik’in Cadı Üçlemesinin ilk filmi 13+ ile sona erecek. 14 yaşında bir kızın, zamandan bağımsız, karanlık, izbe dört duvar arasındaki bir odada deneyimlediklerini perdeye taşıyan filme bir de kamera arkası filmi eşlik edecek. Gösterim sonunda Ceylan Özgün Özçelik de izleyiciyle buluşacak.

Kısalar da var!

Uzun metrajlara ek olarak bu yıl kısa film seçkisine de yer veren Biz de Varız!’da, festivallerden ödüllerle dönmüş pek çok yapımın gösterimi film ekiplerinin katılımıyla sinemaseverlerle buluşuyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

BİZ DE VARIZ! SON HAFTA GÖSTERİMLERİ

ŞEHİTLER
  • 21 Aralık 13.00

Yönetmen: Köken Ergun

2013 yılında Biz de Varız! programında Aşura adlı kısa belgeseliyle konuk ettiğimiz güncel sanatçı Köken Ergun’un ilk uzun metrajlı belgeseli Şehitler, Çanakkale Savaşı anıtlarını ziyaret edenleri izleyerek ulusal kimlik, ritüeller ve “şehitlik turizmi” kavramlarını irdeliyor. İki yıllık bir araştırma sürecinden sonra toplam üç yılda tamamlanan film için birçok şehitlik turuna katılan ve katılımcılar ve rehberlerle vakit geçiren yönetmen, filminde tur katılımcılarının fikirlerine, rehberlerin gruptan gruba farklılaşan anlatımlarına ve müsamerelere yer veriyor.

Konuklar: Yönetmen Köken Ergun 21 Aralık Cumartesi 13.00

TANRI GÖÇMEN ÇOCUKLARI SEVER Mİ ANNE?
  • 21 Aralık 17.00

Rena Lusin Bitmez, bu ilk uzun metrajlı belgeselinde, ekonomik zorunluluktan Ermenistan’dan Türkiye’ye göçmüş ailelerin yaşamlarına odaklanıyor. Dört göçmen çocuğun gözünden anlatılan ailelerin yaşamlarında, çocukların her türlü zorluğa rağmen eğitimlerinin aksamaması ön planda. Öğretmenlik yapan anneleriyle birlikte her gün kiliselerinin bodrumundaki okullarına giden, küçük oldukları için komşularıyla veya aile büyükleriyle evde kalan çocuklar ve onların etrafındaki birbirine sımsıkı bağlanmış yetişkinlerin günlük yaşamları, memleket hasretleri, geçim mücadeleleri dokunaklı ve içten bir dille perdeye aktarılıyor.

Konuklar: Yönetmen Rena Lusin Bitmez 21 Aralık Cumartesi 17.00

GÖRÜLMÜŞTÜR
  • 22 Aralık 13.00

Yönetmen: Serhat Karaaslan
Oyuncular: Berkay Ateş, Saadet Işıl Aksoy, Füsun Demirel

Zakir, bir cezaevinde mahkȗmlara gelen mektupları okumakla ve sakıncalı bulduğu yerleri karalayarak sansürlemekle görevli, işe yeni başlamış bir memurdur. İşten arta kalan vakitlerinde ise yaratıcı yazarlık kursuna giden genç adam, bir fotoğraftan yola çıkarak bir hikâye yazması istendiğinde işyerindeki mektuplardan birinin içinden çıkan bir fotoğraf dikkatini çeker. Zakir fotoğrafta gördüğü güzel ancak oldukça mutsuz görünen kadın, yanındaki mahkȗm ve yaşlı adamla ilgili yalnızca hikâye yazmakla kalmaz, bir süre sonra bu merakı tüm hayatını ele geçiren bir takıntı haline gelir. Film, bir yandan devlet sansürüne dikkat çekerken bir yandan da Zakir’in özel yaşamında karşılaştığı durumlar aracılığıyla bireysel sıkışmışlık, kısıtlanma ve susturulmuşluklara işaret ediyor.

Konuklar: Yönetmen Serhat Karaaslan ve yapımcı Serkan Çakarer 22 Aralık Pazar 13.00

SAF
  • 22 Aralık 15.00

Yönetmen: Ali Vatansever
Oyuncular: Saadet Işıl Aksoy, Erol Afşin, Onur Buldu

Kamil ile eşi Remziye, Fikirtepe’nin dönüşmekte olan gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan kendi halinde bir çift. Kamil’in uzun süredir işsiz olması, kıt kanaat geçinen çiftin hayatını çıkmaza sokmak üzereyken Kamil mecburen yan mahalledeki şantiyede bulduğu işe başlar. Kaçak çalıştırılan Suriyeli bir göçmenin yerine geçerek göçmenlere verilen düşük maaşı kabul eden Kamil, mahalledeki kentsel dönüşüm karşıtlarından gizli, gece vardiyasında çalışmaya başlar. Kentsel dönüşümle beraber Kamil ve Remziye çiftinin de dönüşümüne şahit olduğumuz Saf, göçmenlik, emek ve ahlak gibi birçok konuyu sorgulatan, katmanlı bir film. Filminin prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan Ali Vatansever, Bari Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı.

Konuklar: 22 Aralık Pazar 15.00 film ekibinin katılımıyla

BAŞTAN BAŞA
  • 22 Aralık 17.00

Yönetmenler: Aylin Kuryel, Fırat Yücel

Türkiye’den İsrail’e peruk yapımı için bavul ticaretiyle satılan insan saçının yolculuğunu konu alan Baştan Başa, bu ticaret sırasındaki pazarlıkları ve saçların sonunda peruk yapılarak son sahibine ulaşmasını da perdeye taşıyor. Genç yaşta Türkiye’den İsrail’e taşınan Coya ile Sima, Türkiye’den gelen saçların kaliteli olduğunu öğrenince kendilerine geçim kaynağı olarak bu işi seçmişler. Artık deneyimli birer saç tüccarı olan bu iki kadın ile Türkiye’deki satıcılar arasında geçen pazarlık konuşmaları belgeselin bel kemiğini oluşturuyor. Güncel dünya politikasının bu ticaret sırasındaki diyaloglara yansıması da belgeselin dikkat çeken yönlerinden bir tanesi. Kaynağını hiç bir zaman görmediğimiz saçların elden ele yolculuğu çok bilinmeyen bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Konuklar: Yönetmenler Aylin Kuryel ve Fırat Yücel 22 Aralık Pazar 17.00

CADI ÜÇLEMESİ 13+
  • 22 Aralık 18.00

Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik
Oyuncular: Derya Pınar Ak, Tuğrul Tülek

Ceylan Özgün Özçelik’in bir kısa film ile başlayıp, bir belgeselin ardından fantastik ile kara komedi türlerini harmanlayan bir uzun metrajla bitecek Cadı Üçlemesi’nin ilk filmi 13+, kısa metrajlı bir korku-dram. 14 yaşında bir kızın, zamandan bağımsız, karanlık, izbe dört duvar arasındaki bir odada deneyimlediklerine ortak oluyoruz.

Konuklar: 22 Aralık Pazar 18.00 film ekibinin katılımıyla

KISALAR SEÇKİSİ

21 Aralık Cumartesi 15.00 film ekiplerinin katılımıyla

AYLİN
  • 21 Aralık 15.00

Yönetmen: Ozan Yoleri
Oyuncular: Ahsen Eroğlu, Sena Konak

Ege’de bir sahil kasabasında yaşayan iki kızın öyküsü. Aylin, liseyi yeni bitirmiş, kanı kaynayan deli dolu bir genç kız, komşusu Irmak ise ergenliğe yeni adım atıyor. Aylin yeni sevgilisiyle büyük kente taşınma hayalleri kurarken, ona hayran olan Irmak bu ihtimal karşısında engel olamadığı duyguları olduğunu fark ediyor.

TAPINAK ŞÖVALYELERİ
  • 21 Aralık 15.00

Yönetmen: Arda Ekşigil
Oyuncular: Mehmet Özgür, Cem Zeynel Kılıç, Sencar Sağdıç

Küçük bir mahalle berberinde üç eski tanıdık, politikadan ekonomiye, Turkey’deki kültür ve sanatın yetersizliğinden Müslümanlığın hayata yansıyan yorumlarına, tek tanrılı dinlerin geneline, hatta dünya düzeni üzerindeki etkilerine kadar uzanan geniş çaplı konular hakkında sohbet ediyorlar. Çok tanıdık başlıklar üzerine, kendilerini çok ciddiye alarak bilgeliklerini yarıştırıyorlar.

AH, ASUMAN!
  • 21 Aralık 15.00

Yönetmen: Ümit Kıvanç
Oyuncular: Settar Tanrıöğen, Halil Babür

Genç bir hukuk öğrencisi olan Ahmet, bir gece çıktığı otobüs yolculuğunda uykusundan uyanır ve otobüsün fazlasıyla yavaş gittiğini fark eder. Şoförün yanına gidip neden kamyonun arkasına takılıp kaldığını sorarak durumdan rahatsızlığını dile getirir. Şoför Fahri ise kamyonun arkasındaki kadın resminin göstererek “Tanıyorum o kadını” diye başladığı tutku dolu bir aşk hikâyesiyle Ahmet’in aklını başından alır.

SİYAH GÜNEŞ
  • 21 Aralık 15.00

Yönetmen: Arda Çiltepe
Oyuncular: Enes Yurdaün, Seren Şirince, Ariya Toprak

Locarno’da En İyi Uluslararası Kısa Film Ödülü’ne layık görülen ve 16mm formatında çekilen film, babasının bir adadaki cenazesine yetişmek için Ege’de yol alan adamı izliyor. Aniden çıkan fırtına ve şiddetli yağmur hız kesmesine sebep adamın babasının cenazeyle ilgili vasiyeti ise işleri zorlaştıracaktır.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hannibal Dizi Oldu 3 – Hannibal a

Hannibal Dizi Oldu

Sinemanın en meşhur yamyamı Hannibal dizi oldu! NBC’nin yeni dizi
Aksiyon Yıldızı Panter'e Veda 4 – Faruk Ballı 1

Aksiyon Yıldızı Panter’e Veda

Koçero, Ringo Kid, Kızılmaske gibi 100'e yakın filmde rol alan