Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara

12 Temmuz 2010 gecesi KargART’ta İstanbul seyircisi ile buluşacak olan Blind Cat Black, eşzamanlı olarak aynı gece, Bir Sivil Girişim Kara ve Çanakkale İçinde (www.canakkaleicinde.com) girişimiyle, her yıl düzenlenen Ece Ayhan’ı anma etkinlikleri programı dâhilinde Çanakkale’de, Yalıhan İstasyon Kültür Merkezi’nde gösterime girecek.

Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara 1 – 15450 kedi200Ece Ayhan’dan ABD’ye bakışsız bir zombi kara’nın hikâyesi, şairin şiirlerinin New York’ta halı satarak geçimini sağlayan Murat Nemet-Nejat tarafından seksenlerde İngilizce’ye çevrilmesiyle başlıyor. Kitap önce ilgi görmüyor ve ancak doksanların sonlarına doğru basılıyor. Amerikalı müzisyen Chris King, sokaklarda ses topladığı zamanlardan birinde Murat Nemet-Nejat ile tanışıyor ve ABD’nin önde gelen dergilerinden The Nation’da bu çeviriler hakkında bir yazı yayımlıyor. Chris King, ilerleyen dönemde kendi çevresini toplayıp, Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara için bir kayıt çalışması gerçekleştiriyor. Ekipte yer alanlar: İrlandalı flütçü Michael Cooney, Avustralyalı şair Les Murray, King’in kendi grubu Three Fried Men ve Pops Farrar, Fred Friction ve de Tom Hall gibi şair, müzisyen ve öykücüler. Albümün kapak çizimleri ise Julie Doucet tarafından yapılıyor. 2006 yılında yayınlanan albüm, ABD edebiyat camiasında ses getiriyor.

Chris King, şiir okumaları ve müziklerini yaparken, zamanla bu çalışmaların neden filmini yapmadıklarını sorgulamaya başlıyor ve yakın çevresinden avangart film yapımcısı Chizmo ve veteran film yapımcısı Aaron AuBuchon ile beraber maceraya başlıyor. Diğer katılımcıların da yardımıyla çekilen filmin kurgusunu ise Kevin Belford gerçekleştirmiş.

58 dakikalık filmde yaklaşık 50 oyuncu yer alıyor. Zombi makyajlarını Leata Land gerçekleştirmiş ve kendisi aynı zamanda filmdeki zombilerin mekânı olarak kullanılan Zombie Green Room’un işletmecisi. Filmde yer alan tüm figüranlar; barmen, zombi kavgacılar, çeşitli besteciler ya da avangart müzisyenler tarafından canlandırılmış.

Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara 2 – birguneceabd

Hem böylesi bir -belki de tarihteki ilk- sessiz zombi filmini çekmenin, hem de bu filmi, Türk şair Ece Ayhan’ın aşılamaz kitabı Bakışsız Bir Kedi Kara’nın İngilizce çevirisi için hazırlanan müziklerle birleştirmenin, çok değişik bir tecrübe olduğunu belirtir, 12 Temmuz Pazartesi günü saat 21.00’de Yalıhan İstasyon Sanat Merkezi’ndeki gösterimi yapılacak bu filmi seyretme fırsatını kaçırmayın deriz!

12 Temmuz 2010 Pazartesi
21:00 – 22:00
İstasyon Sanat Merkezi-Yalıhan / Çanakkale
bilgi: onur@canakkaleicinde.com

KargART
Kadife Sokak No:16 Kadıköy
bilgi: edit@futuristika.org

Kaynak: http://www.beyazperde.com/haber/15450/Blind-Cat-Black-Bakissiz-Bir-Kedi-Kara

blank

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir